Օնիկ Գասպարյանը հրաժեշտ կտա իր պաշտոնին․ փաստաբան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵթե նախագահը վարչապետի հրամանագիրը չի ստորագրել և չի ուղարկել Սահմանդրական դատարան, ապա իրավունքի ուժով այն մտնում է ուժի մեջ, այսինքն՝ սրա իրավական կարգավորումն այն է, որ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը հրաժեշտ կտա իր պաշտոնին։
Այս մասին «Ա1⁺»-ի հետ զրույցում նշեց փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը՝ անդրադառնալով նախագահի որոշմանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, որ առանձին դիմումով նախագահը դիմելու է Սահմանադրական դատարան՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով, Գյոզալյանը մեկնաբանում է․
«Նախագահը իր սահմանադրական իրավունքից օգտվում է և դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ օրենքի սահմանադրականության հարց բարձրացնելու պահանջով, սա լրիվ այլ ընթացակարգ է, որը իրավական առումով որևէ կապվածություն չունի առաջին հարցի հետ։ Իհարկե, չի բացառվում, որ եթե ՍԴ-ի որոշումը որևէ ձևով ազդի Օնիկ Գասպարյանի իրավունքների կամ շահերի վրա, վերջինս կարող է դիմել Ընդհանուր իրավասության դատարան վիճարկելու այդ հրամանը, որով իրեն պաշտոնից ազատել են»,-նշեց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Հանրապետության նախագահը որոշել է չստորագրել Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին աշխատանիքից ազատելու վարչապետի հրամանագրի նախագիծը: Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:

Оник Гаспарян покинет свою должность: адвокат
Поддержи А1+!Если президент не подписал указ премьер-министра и не отправил его в Конституционный суд, то силой закона он вступает в силу, т. е. правовое регулирование этого в том, что начальник Генштаба Оник Гаспарян покинет свою должность.
Об этом в беседе с «А1+» отметил адвокат Геворг Гёзалян, обратившись к решению президента.
Касательно того, что отдельным заявлением президент обратится в Конституционный суд с просьбой определить вопрос конституционности закона РА «О воинской службе и статусе военнослужащего», Гёзалян комментирует:
«Президент пользуется своим конституционным правом и обращается в Конституционный суд с требованием поднять вопрос конституционности, это совершенно иная процедура, которая в правовом плане не имеет никакой связи с первым вопросом. Конечно, не исключено, что если постановление КС каким-либо образом повлияет на права или интересы Оника Гаспаряна, последний может обратиться в Суд общей юрисдикции, чтобы обжаловать тот указ, по которому его освободили от должности», - отметил адвокат.
Напомним, что Президент республики решил не подписывать проект указа премьер-министра об освобождении от работы начальника Генштаба Оника Гаспаряна. В то же время, руководствуясь 4-м пунктом 1-й части 169-й статьи Конституции, Президент Республики с отдельным заявлением обратится в конституционный суд с просьбой установить вопрос соответствия Конституции Закона РА «О воинской службе и статусе военнослужащего» от 15-го ноября 2017г.