Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ Արցախի հարցում դիրքորոշում արտահայտելուց. ՀՀ ԱԺ նախագահ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 18-ին ընդունեց Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Զոհուրիին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Իրանին դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր եւ վստահելի գործընկեր: Անդրադարձ կատարելով արցախյան հակամարտությանը՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ կրակի դադարեցման մասին նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից հետո անհրաժեշտ է կյանքի կոչել ամրագրված պայմանավորվածությունները: Որպես առաջնահերթություն օր առաջ իրականացնել ռազմագերիների եւ այլ գերեվարված անձանց շուտափույթ փոխանակումը «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Խորհրդարանի խոսնակը նաեւ հավելեց, որ հակամարտությունը չի կարող վերջնականապես լուծված համարվել, քանի դեռ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում չի կարգավորվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց, որ Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ Արցախի հարցում դիրքորոշում արտահայտելուց՝ հաշվի առնելով նաեւ տարածաշրջանային այլ պետությունների ակտիվ ներգրավվածությունն ի օգուտ ադրբեջանական կողմի թե՛ ռազմական գործողությունների փուլում, թե՛ դրան հաջորդած ժամանակահատվածում:
Դեսպան Զոհուրին հայտնեց, որ իրանական կողմը ողջունում է Արցախում կրակի դադարեցման մասին համաձայնության ձեռքբերումը եւ վերահաստատեց ԱԳ նախարար Զարիֆի նախկինում հնչեցրած տեսակետն առ այն, որ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը պիտի շուտափույթ լուծում ստանա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին միջխորհրդարանական կապերն առավել աշխուժացնելու, երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման եւ հատկապես Սյունիքում համատեղ տնտեսական գործունեության ծավալման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Иран не может воздержаться от выражения своей позиции по вопросу Арцаха: председатель НС РА (видео)
18 февраля спикер Национального собрания Армении Арарат Мирзоян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Зохури.
Приветствуя гостя, Председатель НС отметил, что Армения рассматривает Иран как дружественную страну и надежного партнера. Касаясь арцахского конфликта, Арарат Мирзоян сказал, что после подписанного 9 ноября трехстороннего заявления о прекращении огня необходимо выполнять достигнутые договоренности. В приоритетном порядке осуществить скорейший обмен военнопленными и другими пленными по принципу «один на всех». Спикер также добавил, что конфликт нельзя считать окончательным до тех пор, пока вопрос о статусе Нагорного Карабаха, о праве арцахских армян на самоопределение не будет решен в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Арарат Мирзоян подчеркнул, что Иран не может воздержаться от выражения своей позиции по арцахскому вопросу, учитывая активное участие других государств региона в пользу азербайджанской стороны как во время, так и после боевых действий.
Посол Зохури ответил, что иранская сторона приветствует заявление о прекращении огня в Арцахе, и подтвердил мнение, ранее высказанное министром иностранных дел Зарифом, что вопрос о возвращении военнопленных должен быть решен как можно скорее.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, связанных с активизацией межпарламентских связей, активизацией экономических отношений между двумя странами и особенно расширением совместной экономической деятельности в Сюнике.