ԱՀԿ-ն թույլ է տվել օգտագործել AstraZeneca պատվաստանյութը միայն արտակարգ իրավիճակներում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը արտակարգ իրավիճակներում COVID-19-ի դեմ պատվաստվելու համար թույլ է տվել օգտագործել AstraZeneca/Oxford պատվաստանյութի արտադրության երկու տարբերակ:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ասվում է ԱՀԿ-ի հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ դեղերն այժմ կարելի է օգտագործել COVAX Facility նախաձեռնության ծրագրում՝ աշխարհում պատվաստանյութերի արդարացի բաշխման համար: Պատվաստանյութերից մեկն արտադրվում է Կորեայում, երկրորդը՝ Հնդկաստանում:
AstraZeneca դեղագործական ընկերության դեղամիջոցը դարձել է երկրորդ պատվաստանյութը, որը ստացել է ԱՀԿ-ի պաշտոնական հավանությունը արտակարգ իրավիճակներում օգտագործելու համար:

ВОЗ разрешила использовать вакцину AstraZeneca только при чрезвычайных ситуациях
Всемирная организация здравоохранения одобрила для использования в чрезвычайных ситуациях два варианта вакцины производства AstraZeneca/Oxford от COVID-19. Как передает РИА новости, об этом говорится в заявлении ВОЗ, распространенном в понедельник.
Как отмечается, препараты теперь можно использовать в программе COVAX по справедливому распределению вакцин в мире. Одна из вакцин производится в Корее, вторая - в Индии.
Препарат фармацевтической компании AstraZeneca стал второй вакциной, получившей официальное одобрение ВОЗ для использования в чрезвычайных ситуациях.