Մուտք ենք գործել Մեծ Պահքի շրջան մեզ պատուհասած պատերազմի ողբերգության ցավը մեր հոգիներում․ Կաթողիկոսի ուղերձը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ ԵՐԿՐՈՐԴ
ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՈՒՂԵՐՁԸ
ՄԵԾ ՊԱՀՔԻ ԱՌԻԹՈՎ
Սիրելի բարեպաշտ զավակներ Մեր,
Սկսվել է Մեծ Պահքը։ Մուտք ենք գործել Մեծ Պահքի շրջան մեզ պատուհասած պատերազմի ողբերգության ցավը մեր հոգիներում։ Արցախի և մեր ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի համար մղվող պատերազմում հերոսաբար զոհվեցին մեր բազում զավակներ, կորցրեցինք Արցախ աշխարհի զգալի մասը։ Այս ողբերգական իրադարձությունները որոշապես նաև հետևանք էին Քրիստոսապատվեր սիրուց հեռանալու, անհամերաշխության, ներքին ու արտաքին անվտանգության ու սպառնալիքների դեմ զգոնության պակասի, ազգային արժեքների շուրջ համախումբ և միակամ լինելու նախանձախնդրության տկարացման։
Հոգևոր կյանքի այս առանձնահատուկ ժամանակաընթացքի մեջ կոչված ենք զղջման ու ապաշխարության զգացումներով ընթանալու ինքնաքննության, սխալներին անդրադառնալու, թերությունները սրբագրելու լուսավոր ուղիով՝ ունկնդիր առաքյալի պատգամին. «Ապաշխարեցե՛ք և դարձի՛ եկեք ձեր մեղքերը ջնջելու համար, որպեսզի հանգստի ժամանակները գան Տիրոջ ներկայությունից» (Գործք Գ 19-20)։ Ապաշխարությունը տկարությունից նորոգություն տանող այն ճանապարհն է, որով մաքրագործվում է, նվիրագործվում անձը, վեր ելնում անկումից ու սայթաքումներից՝ ընթանալու դեպի կատարելություն։ Անկեղծ և սրտաբուխ ապաշխարությունը Տիրոջ գթությունն է տարածում հավատացյալի և ժողովրդի կյանքում՝ հեռացնելով չարի փորձություններից։ Սուրբ Հովհան Ոսկեբերանն ասում է, որ ապաշխարությանը միանում է Աստծո բարեգթությունը, որով հեղվում են երկնային ողորմությունը, տերունապարգև մխիթարությունն ու շնորհները։ Երկնային օրհնությունների ու բարիքների աղբյուրը նաև ազգի կյանքում բացվում է համընդհանուր ապաշխարության ու զղջման միջոցով, ինչպես որ Աստված խոստանում է Սուրբ Գրքում. «Եթե Իմ ժողովուրդը, որի վրա Իմ անունն է դրված, զղջա, աղոթի և Իմ երեսը փնտրի ու հետ դառնա իր չար ճանապարհներից, Ես էլ երկնքից կլսեմ, կներեմ նրանց և կբուժեմ նրանց երկիրը» (Բ Մնաց. Է 14): Արդ, մեծ Պահքի կարևոր այս ժամանակահատվածը ծառայեցնենք զղջմամբ ու ապաշխարությամբ մեր հոգու և կյանքի մաքրման համար և ընթանանք աստվածահաճո ճանապարհով։ Այս գիտակցությամբ և Աստծո օգնականությամբ մենք կարող կլինենք հոգևոր զորություն և ուժ գտնել՝ հաղթահարելու մեր երկրի հասարակական կյանքում լարված իրավիճակը, հառնած բազմաթիվ հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները և շարունակել մեր ստեղծագործ, հավատավոր կյանքի ընթացքը։
Մեր սրտաբուխ աղոթքն ենք վերառաքում առ Բարձրյալն Աստված, որ Իր բազում ողորմությունները շնորհի ազգիս հայոց, Սուրբ Հոգու սփոփանքը պարգևի վշտացյալ սրտերին և Իր գթառատությունն ու պահպանությունը տարածի աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի ու մեր հայրենիքի վրա։ Թող Աստծո բարի հայացքի ներքո Տիրոջ զորակցությամբ իրականություն դառնան մեր ժողովրդի բարի իղձերը՝ նեղություններից ու դժվարություններից հառնելու դեպի բարձունքը հաղթանակների և հաջողությունների՝ ի զորացումն մեր պետության և ի բարօրություն ազգիս։ Եվ թող մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի սերը և երկնապարգև շնորհները միշտ լինեն մեզ հետ և ամենքի. ամեն։

Мы вступили в период Великого поста с болью в наших душах от военной трагедии: послание Католикоса
Святейший Патриарх Католикос всех армян Гарегин II выступил с посланием по случаю Великого поста. Католикос Всех Армян отметил, что в этот особый период жизни мы призваны идти по пути самоанализа, размышлений над ошибками, исправления недостатков с чувством их признания и раскаяния.
«Начался Великий пост. Мы вступили в период Великого поста с болью в наших душах от военной трагедии, постигшей нас. Многие наши сыны героически погибли в войне за Арцах, за наше право жить свободно и независимо, мы потеряли значительную часть арцахского мира. Эти трагические события были частично результатом упадка христианской любви, отсутствия солидарности, отсутствия бдительности в отношении внутренней и внешней безопасности и угроз, а также ослабленного рвения к объединению вокруг национальных ценностей.
В это особое время нашей духовной жизни мы призваны пройти через самоанализ, задуматься над своими ошибками, исправить свои недостатки с чувством их признания и раскаяния,  услушать послание апостола. «Покайтесь и обратитесь, чтобы изгладились грехи ваши, когда наступят времена покоя от лица Господа» (Деяния 3: 19-20). Покаяние - это путь от слабости к очищению, путь, по которому человек очищается, освящается, поднимается от своего падения и спотыкания до совершенства. Искреннее, сердечное покаяние в жизни верующих людей распространяет Милость Господня, удаляя их от искушений зла. Св. Иоанн Златоуст говорит, что покаянию сопутствует Благодать Божия, изливающая Милость небесную и утешение от Господа. Источник небесных благословений и благости открывается в жизни нации через всеобщее признание и покаяние, как обещает Бог в Библии. «Если народ Мой, который носит имя Мое, покается и помолится, обратится к Моему лику и отвернется от своих злых путей, Я услышу с неба и прощу их, и исцелю землю их». Давайте используем это время Великого поста для признания и покаяния, чтобы очистить наши души, нашу жизнь и вступить на угодный Богу путь. В этом осознании с Божьей помощью мы сможем найти душевные силы и преодолеть напряженную ситуацию в общественной жизни нашей страны, множество возникших проблем и вызовов и продолжить нашу созидательную и верующую жизнь.
Мы с молитвой, идущей от сердца обращаемся ко Всевышнему  о ниспослании Его многочисленных милостей нашему армянскому народу, об утешении своим Святым Духом скорбящих сердец, о распространении Его милости и защиты нашу Родину и на наш народ по всему миру. Пусть добрые пожелания нашему народу, чтобы он оправился от всех бед и трудностей, поднялся к вершинам побед и успехов, укрепил наше государство и благополучие нашей нации, сбудутся под добрым взором и при поддержке Господа. И да пребудет со всеми нами любовь Господа Иисуса Христа, Спасителя нашего. Аминь», - говорится в послании Католикоса всех армян.