Օրացույց․ 22-ը հունվարի․ ՀՀՇ-ն ակնարկում է, որ խորը հակասություններ ունի Ռ. Քոչարյանի եւ ուժային նախարարների հետ (տեսանյութ)
1998-ի հունվարի 23-ին Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Կարպ Խաչվանքյանը դառնում է 75 տարեկան : Մեծ դերասանը տխուր է : Ինքն, իհարկե, ամեն ինչ անում է, որ տրամադրությունը բարձրացնի: 55 տարի բեմում խաղալուց հետո նա ոչ մի նոր ծրագիր չունի: Նույնիսկ հրաժարվել է մեծարման երեկոյից: Ատում է նման բաները:
1998-ի հունվարի 23-ին իշխող Հայոց համազգային շարժումը հայտարարություն է տարածում, որով ակնարկում է, որ խորը հակասություններ ունի Ռոբերտ Քոչարյանի եւ ուժային նախարարների հետ: Կուսակցությունն ակնարկում է նաեւ, որ նախագահ Տեր-Պետրոսյանի գլխին սեւ ամպեր են կուտակվել կառավարության կողմից, որն արդեն անցել է ահաբեկչությունների: ՀՀՇ-ն հայտարարում է՝ ինքը նախագահի հետ է: Երեք օրում երեք ահաբեկչական գործողություն, երեքն էլ պաշտոնական անձանց նկատմամբ : ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Անդրանիկ Հովակիմյանը ընդունում է, որ նույն օրը ՀՀՇ-ի հայտարարությամբ վարչությունը ցույց է տալիս, որ ներքաղաքական վիճակը լարված է : ՀՀՇ ղեկավարությունը գտնում է, որ կառավարության հետ պետք է բանակցություններ սկսել:
Վազգեն Սարգսյանը 1998-ի նույն օրը լրագրողներին հավաքել է ասելու, որ ինքը չի կասկածում նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանին : Իսկ վերջին օրերի երեք ահաբեկչությունները Ռուբեն Հայրապետյանի, Արծրուն Մարգարյանի եւ Ռոմեն Ղազարյանի հանդեպ Վազգեն Սարգսյանը որակեց իբրեւ քաղաքական խաղեր:
«Օրինաց երկրի» նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը 2000-ի հունվարի 22-ին դեմ է վերջին օրերի թեմա դարձած արտահերթ նախագահական ընտրությունների պահանջին: Բաղդասարյանը չի ասի, թե ինչ սոցիալական միջոցառումների մասին է խոսքը: Մարդն ընդունում է, որ, այո, երկրում կա ներքաղաքական ճգնաժամ, որում ժողովրդին բանի տեղ դնող չկա:
2000-ի այս օրը նախագահ Քոչարյանը մեկնում է Մոսկվա մասնակցելու ԱՊՀ երկրների հերթական գագաթաժողովին: Նրա հետ է վարչապետ Արամ Սարգսյանը, Վարդան Օսկանյանը եւ այլ անձինք: Մոսկվայում նախատեսվում է Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը՝ Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնակատար Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ:
Նույն օրը կանանց «Գլորիա» ակումբը հյուրընկալում է երգչուհի Ռաիսա Մկրտչյանին: Ըստ նրա, երկրում համատարած անճաշակություն է, իրական ստեղծագործողը պարապ նստած է: Տիկին Ռաիսան նկատում է, որ իրեն երգիչ են դարձրել կոմպոզիտորները եւ ոչ թե փողը, այլ հարց, որ ինքն արդեն չի ձայնագրվում:
Տեսողության խնդիրներ ունեցողները 2001-ի հունվարի 22-ին բողոքում են իրենց հարկային արտոնություններից զրկելու կառավարության որոշման դեմ: Ժամանակին այս մարդիկ ազատված էին բոլոր հարկերից, մի քանի արտադրամաս էին պահում այդ արտոնություններով: Այսօր այս մարդիկ իրենց «Կույրերի միավորում» կոչվող շենքը տվել են վարձակալության եւ իշխանություն չունեն նույնիսկ իրենց մնացած միակ սենյակի վրա:
Ազգային Ժողովում 2002-ի այս օրը ընդդիմադիր պատգամավորներն արդեն այդքան էլ սրերով չեն դիմավորում Սահմանադրության փոփոխությունների Ռոբերտ Քոչարյանի նախագիծը: Նախագծի քննարկման ժամանակ նկատի ունենալով իր նախկին կուսակից Սեյրան Ավագյանին, Արշակ Սադոյանն ուզում է հասկանալ՝ կարո՞ղ է մարդը պատգամավոր դառնալ կոնկրետ կուսակցության ցուցակով ու ծրագրով եւ խորհրդարանում աշխատել նրա դեմ: Սեյրան Ավագյանը Սադոյանին այս հարցը չի ների:
2010-ի այս օրը Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հույս ունի, որ Թուրքիան արհեստական պատրվակներով չի ձգձգի հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը:
Ոստիկանության 6-րդ վարչության աշխատակիցները 2011-ի այս օրը լցվել են քաղաքապետարանի գեոդեզիայի բաժին: Նրանք կաշառքի դեպք են բացահայտել: Բաժնի աշխատակից Ռուստամ Մաթեւոսյանը քաղաքացուց 10 հազար դոլար կաշառք է ուզել գործարքն իրականացնելու համար: 2 ժամվա օպերացիայից հետո 26-ամյա Մաթեւոսյանին ձերբակալում են, ինչպես ասում են, գործի վրա:

Календарь. 22 января: АОД намекает о глубоких противоречиях с Робертом Кочаряном и силовыми министрами (видео)
23-го января 1998 года народному артисту Армении Карпу Хачванкяну исполняется 75 лет. Великий актер печален. Он, конечно, делает все, чтобы поднять настроение. После 55 лет на сцене у него нет ни одной новой программы. Даже отказался от посвященного ему вечера. Ненавидит подобные вещи.
23-го января 1998 года правящее Армянское общенациональное движение распространяет заявление, которым намекает, что у него есть глубокие противоречия с Робертом Кочаряном и силовыми министрами. Партия также намекает, что над головой президента Тер-Петросяна собрались черные тучи со стороны правительства, которое сегодня уже перешло к террористическим актам. АОД заявляет: он с президентом.
Три террористических акта за три дня, и все три в отношении должностных лиц. Вице-председатель правления АОД Андраник Овакимян принимает, что в тот же день управление с заявлением АОД-а показывает, что внутриполитическая ситуация напряжена. Правление АОД-а считает, что нужно начать переговоры с правительством.
Вазген Саркисян в тот же день 1998 года созвал журналистов, чтобы сказать, что он не подозревает также Роберта Кочаряна. А три террористических акта последних дней в отношении Рубена Айрапетяна, Арцруна Маргаряна и Ромена Казаряна Вазген Саркисян квалифицировал как политические игры.
Председатель «Оринац еркир» Артур Багдасарян 22-го января 2000 года против требования внеочередных президентских выборов, ставших темой в последние дни. Багдасарян не скажет, о каких социальных мероприятиях идет речь. Человек признает, что да, в стране есть внутриполитический кризис, в котором человека ни во что не ставят.
В этот день 2000 года президент Кочарян отправляется в Москву, чтобы участвовать в очередном саммите стран СНГ. С ним премьер-министр Арам Саркисян, Вардан Осканян и прочие лица. В Москве предусмотрена трехсторонняя встреча президентов Армении, Грузии и Азербайджана при участии исполняющего обязанности президента России Владимира Путина.
В тот же день женский клуб «Глория» принимает певицу Раису Мкртчян. По ее словам, в стране повсеместная безвкусица, действительно творческие люди сидят без дела. Госпожа Раиса замечает, что ее сделали певицей композиторы, а не деньги, другой вопрос, что она больше не записывается.
Люди с проблемой зрения 22-го января 2001 года протестуют против решения правительства о лишении их налоговых льгот. В свое время эти люди были освобождены от всех налогов, содержали несколько цехов этими льготами. Сегодня эти люди сдали свое здание под названием «Обьединение слепых» в аренду, и у них нет власти даже над оставшейся им единственной комнатой.
В Национальном собрании в этот день 2002 года уже не встречали в штыки проект Конституционных реформ Роберта Кочаряна. Во время обсуждения проекта имея в виду своего бывшего однопартийца Сейрана Авагяна, Аршак Садоян хочет понять, может ли человек стать депутатом по списку и программе конкретной партии и работать против него в парламенте. Сейран Авагян не простит Садояну этого вопроса.
В этот день 2010 года министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян надеется, что Турция не будет под искусственными предлогами оттягивать ратификацию армяно-турецких протоколов.
Сотрудники 6-го управления полиции в этот день 2011 года заполнили отдел геодезии мэрии. Они раскрыли случай взятки. Сотрудник отделения Рустам Матевосян потребовал от гражданина взятку в размере 10 тысяч долларов для осуществления сделки. После двухчасовой операции 26-летнего Матевосяна арестовывают, как говорится, на деле.