Օրացույց․ 21-ը հունվարի․ Կրակում են ներքին զորքերի վարչության պետ Արծրուն Մարգարյանի վրա (տեսանյութ)
1998-ի հունվարի 21-ի գիշերը անհայտ անձն, ըստ նախնական հաղորդագրության, չպարզված հանգամանքներում երկու անգամ կրակում է Ներքին գործերի եւ Ազգային անվտանգության նախարարության ներքին զորքերի վարչության պետ Արծրուն Մարգարյանի վրա: Պարզվում է, որ Մարգարյանի վրա կրակել են իր տան մոտ անհայտ հրազենից:
Լյուդմիլա Հարությունյանը խոսում է ժողովրդավարական ընտրական օրենսգիրք ընդունելու կարեւորության մասին: Լյուդմիլա Հարությունյանը հիշեցնում է, որ նախ պետք են ազատ եւ արդար ընտրություններ:
1998-ի այս օրը Հայաստանում քննարկում են ընտրական օրենսգիրքը՝ առայժմ քաղաքական ուժերից յուրաքանչյուրը պնդում է իրենը:
2000-ի այս օրերին «Այրարատ» կինոթատրոնի մոտ հավաքված մարդիկ պատրաստ են կատարել ցանկացած սեւ աշխատանք: Գործազրկության եւ հացի խնդիրն այս մարդկանց համախմբել է Ագաթանգեղոս փողոցի վրա, որտեղ օրվա աշխատանքի սպասումով նրանք վառել են այս խարույկը, տուն գնալ չեն կարող եւ պատրաստ են սպասել մինչեւ իրիկուն: Օդի աղտոտման մասին կմտածեն աշխատանք գտնելուց հետո: Եվ գուցե անդամագրվեն որեւէ բնապահպանական շարժման:
2000-ի այս օրերին Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղարի ԱՊՀ երկրների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Սեստանովիչը հրաժարվում է խոսել Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր հրաժարականի եւ մեր երկրի ներքաղաքական լարված իրավիճակի մասին: «Ես լավ դիվանագետ եմ եւ խույս կտամ ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերին»,-ասում է նա:
Արմեն Մազմանյանը 2002-ի հունվարի 21-ին անօրինական է հայտարարում Ազատամարտիկ վետերանների միության վերջին համագումարը: Համագումարով միության նախագահ դարձած Համլետ Հովսեփյանին Մազմանյանը համարում է զեղծարար եւ հիշեցնում, որ ընկերոջ մասին է խոսքը: Համլետ Հովսեփյանի հասցեին մեղադրանքները կոնկրետանում են կուսակցության ակտիվի ժողովում։ Հովսեփյանական թեւի պատասխանն օպերատիվ է՝ ոչ մի մեղադրանք չի համապատասխանում իրականությանը : Խոշոր գումարներ, ըստ նրա չեն գրպանվել, կուսակցության վերստուգիչ հանձնաժողովը նման բաներ, համենայնդեպս չի բացահայտել: Հետեւաբար, զրպարտողները պետք է պատժվեն:
2003-ի հունվարի 21-ին Հայրիկյանի գլխավորած ԱԻՄ-ը նախագահի ընտրություններում պաշտպանում է Արտաշես Գեղամյանի թեկնածությունը: Նախկին կոմունիստի եւ երդվյալ անկախականի այս համագործակցությունից կողմերը վատ չեն էլ զգում: «Գույներին չպետք է նայել»,-ասում է Արտաշես Գեղամյանը: Ֆիրդուսի տոնավաճառի առեւտրականներին 2010-ի այս օրն արգելել են առեւտուր անել, քանի դեռ ՀԴՄ-ներ չեն տեղադրել: Առեւտրականները դուրս են եկել բողոքի :
2011-ի այս օրը ԱԼՄ հեռուստաընկերությունը վերջին անգամ է եթեր դուրս գալիս :
2011-ի այս օրերին Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգին համաձայն չէ, որ մարտի 1-ի 10 սպանությունները քննող քրեական գործը փակված է: Համարբերգի համար թեմա են նաեւ լրատվամիջոցների ազատության խնդիրները բանակում խաղաղ ժամանակ իրականացվող սպանությունները: Սակայն մարդը կարկամում է այն հարցից, թե հիշյալ խնդիրների պատճառով հնարավո՞ր է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության հանդեպ կիրառել պատժամիջոցներ: Ըստ նրա, մեր խնդիրներում մեղավորը գործադիրն է, ոչ թե՝ օրենսդիրը:
2013-ի հունվարի 21-ին Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի դիմաց հացադուլ է սկսում նախագահի թեկնածու Անդրեաս Ղուկասյանը : Նա ԿԸՀ-ից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Սերժ Սարգսյանի թեկնածության գրանցումը: Նրան մերժել էին, ինքն էլ նստել է հացադուլի: Հացադուլի ընթացքում մարդը կգրի քաղաքական վերլուծություններ, կխմի ջուր եւ կգիշերի առանց վրանի:
Նույն օրը նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր քարոզարշավն սկսում է Օպերայի շրջակայքից: Մարդն առանց վերարկուի է: Ձեռքսեղմումն անխուսափելի է: Նրա հետ չէ տիկին Արմենուհին, սակայն վաղը կմիանա : Այնուհետեւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բարձրանում է Օպերայի հարթակ հիշեցնելու, թե նախագահի ինչ ընտրություններ են առջեւում։

Календарь. 21 января: Стреляют в начальника Управления внутренними войсками Арцруна Маргаряна (видео)
В ночь на 21-е января 1998 года неизвестный, по предварительному сообщению, при неустановленных обстоятельствах, дважды стреляет в начальника Управления внутренних войск Министерства внутренних дел и Национальной безопасности Арцруна Маргаряна. Выяснятся, что в Маргаряна выстрелили из огнестрельного оружия, которое было у него дома.
Людмила Арутюнян говорит о важности принятия демократического избирательного кодекса. Людмила Арутюнян напоминает, что прежде всего нужны свободные и справедливые выборы. В этот день 1998 года в Армении обсуждают избирательный кодекс: пока каждая из политических сил стоит на своем.
В эти дни 2000 года люди, собравшиеся у кинотеатра «Айрарат» готовы выполнить любую черную работу. Проблема безработица и хлеба насущного сплотила этих людей на улице Агатангегоса, где, ожидая работу на день, они разожгли этот костер, не могут идти домой и готовы ждать до вечера. О загрязнении воздуха подумают после того, как найдут работу. И возможно вступят в какое-нибудь экологическое движение.
В эти дни 2000 года находящийся в Армении специальный представитель госсекретаря США по странам СНГ Стивен Сестанович отказывается говорить о возможной отставке Роберта Кочаряна и напряженной внутриполитической ситуации в нашей стране. «Я – хороший дипломат и уклонюсь от вопросов, касающихся внутренней политики»,- говорит он.
Армен Мазманян 21-го января 2002 года объявляет незаконным последний съезд Союза ветеранов-освободителе. Ставшего в результате съезда председателем Гамлета Овсепяна Мазманян считает фальсификатором и напоминает, о каком друге идет речь. Обвинения в адрес Гамлета Овсепяна конкретизируются на собрании актива партии. Ответ овсепянской ветви объективен: ни одно обвинение не соответствует действительности. Крупные суммы, по его словам, не были присвоены, во всяком случае, надзирательная комиссия партии подобного не выявила. Следовательно, клеветники должны быть наказаны.
21-го января 2003 года на выборах председателя ОНС, возглавляемого Айрикяном, защищает кандидатуру Арташеса Гегамяна. От этого сотрудничества бывшего коммуниста и завзятого сторонника независимости стороны не чувствуют себя плохо. «Не надо смотреть на цвета», - говорит Арташес Гегамян. Торговцам на ярмарке Фирдуси в этот день 2010 года запретили торговать, пока не установили ККМ. Торговцы вышли на протест.
В этот день 2011 года телекомпания АЛМ выходит в эфир в последний раз. В эти дни 2011 года находящийся в Армении комиссар по правам человека Совета Европы Томас Хамарберг не согласен, что уголовное дело, расследующее 10 убийств 1-го марта, закрыто. Для Хамарберга темой являются также проблемы свободы СМИ, убийства в армии в мирное время. Однако этот человек оцепенел от вопроса, возможно ли из-за указанных проблем применить санкции по отношению к делегации Армении в ПАСЕ. По его мнению, в наших проблемах виновен исполнитель, а не законодатель.
21-го января 2013 года напротив Национальной академии наук начинает голодовку кандидат в президенты Андреас Гукасян. Он потребовал от ЦИК признать недействительной регистрацию кандидатуру Сержа Саркисяна. Ему отказали, и он начал голодовку. В процессе голодовки он напишет политическую аналитику, будет пить воду и ночевать без палатки.
В тот же день кандидат в президенты Раффи Ованнисян начинает свою агитационную кампанию в районе Оперы. Он без пальто. Пожатие рук неизбежно. Не с ним госпожа Арменуи, однако завтра присоединится. Затем Раффи Ованнисян поднимается на площадку Оперы, чтобы напомнить, какие президентские выборы впереди.