Օրենքը խնդիր չէր դրել, որ մրցույթն անցնի այնպես, որ հանրային դժգոհոթյուն ունեցող ալիքները չստանան եթեր․ պատգամավոր (տեսանյութ)
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովն այսօր՝ հունվարի 15-ի նիստում ամփոփեց հանրային մուլտիպլեքսում հանրապետական եւ մայրաքաղաքային սփռման սլոթերի մրցույթի արդյունքները։ Մրցույթն անցացվեց «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի պայմաններում։
Օրենքի նախագծի համահեղինակ, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Թևոսյանը, «Ա1+»-ի հետ զրուցում անդրադառնալով մրցույթի արդյունքներին նշեց, որ արդյունքներն այնպիսին են, ինչպիսին պիտի լինեին․
«Եթե ՀՌՀ-ն աշխատել է գրագետ, իսկ ես գրեթե վստահ եմ, որ աշխատել է գրագետ, այդ արդյունքները ամփոփում են իրականությունը»։
Թևոսյանը շեշտեց՝ մրցույթի չափորոշիչների մեջ նոր օրենքի շրջանակներում ավելացվել է  երկու փաստաթղթային կոմպոնենտ․
«Մեկը ինքնակարգավորման մարմնի կանոնագիրն է, որը պիտի ներկայացնեին, և այդ էթիկայի նորմերի խախտման վերացման համար կիրառվող մեխանիզմների նկարագրությունը։ Այս երկու փաստաթղթերը դարձել են լիցենզիոն պայմաններ և հանրային վերահսողության հնարավորություն են ստեղծում»։
Թևոսյանը ընդգծեց՝ օրենքը միտված է մաքրելու ալիքների բովանդակությունը և բերել հավասրակշռության այն առումով, որ հեռուստաալիքներում լինեն կոշտ քննադատություններ, բայց բացակայեն սուտը, վիրավորանքը, մարդու իրավունքների խախտումները․
«Օրենքն այս առումով նոր պիտի սկսի գործել, օրենքի ազդեցությունը այդ ալիքների մաքրության վրա սկսվում է այսօրվանից։ Օրենքն իր առաջ խնդիր չէր դրել, որ մրցույթն անցնի այնպես, որ հանրային դժգոհություն առաջացնող ալիքները չստանան եթեր, այլ խնդիր է դրել, որ ստանալուց հետո հանրությունը կարողանա վերահսկողություն իրականցնել և ինքը որոշի ալիքները մնան, թե ոչ, ինչպես գործեն»։

Закон не ставил задачи, чтобы каналы, имеющие общественное недовольство, не получили эфира: депутат (видео)
Поддержи А1+!Комиссия телевидения и радио на сегодняшнем заседании, 15-го января, подвела итоги конкурса слотов общественного и столичного вещания в общественном мультиплексе. Конкурс прошёл в условиях закона «Об аудивизуальных медиа».
Соавтор проекта закона, депутат Национального собрания от фракции «Мой шаг» Ваагн Тевосян, обратившись в беседе с «А1+» к результатам конкурса, отметил, что результаты таковы, каковыми должны были быть:
«Если КТР работала грамотно, а я почти уверен, что она работала грамотно, эти результаты подытоживают действительность».
Тевосян подчеркнул: в критериях конкурса в рамках нового закона добавились два документных компонента:
«Один – это свод правил органа саморегуляции, который должны были представить, и описание механизмов, применяемых для устранения нарушения этих этических норм. Эти два документа стали лицензионными условиями и создают возможность общественного контроля».
Тевосян подчеркнул: закон нацелен на то, чтобы очистить содержание каналов и привести в равновесие в том плане, чтобы на телеканалах была жёсткая критика, но отсутствовала ложь, оскорбление, нарушения прав человека:
«Закон в этом плане только должен начать действовать, воздействие закона на чистоту этих каналов начинается с сегодняшнего дня. Закон не поставил перед собой задачу, чтобы конкурс прошёл так, чтобы каналы, вызывающие общественное недовольство, не получили эфира, а поставил задачу, чтобы после получения общественность могла осуществлять контроль и решать, оставаться каналам или нет, как им действовать».