Փաշինյանը մերժել է Մոսկվայում դրված խնդիրները․ Հակոբ Բադալյան (տեսանյութ)
«Մոսկվան այդպես էլ չկանգնեց իր դաշնակցի կողքին, որովհետև չէր ուզում կորցնել Ադրբեջանը և Բաքվի ու Անկարայի հարցում հայտնվել թշնամու կարգավիճակում»,- անդրադառնալով գերիների վերադարձի՝ դեռևս չլուծված հարցին՝ «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ինչու Ռուսաստանը գոնե չփորձեց վերադարձնել արդեն հրադադարից հետո Հադրութի Խծաբերդ և Հին թաղեր համայնքներից գերեվարած 62 գերիներին, Բադալյանը պատասխանեց, թե այս դեպքում ավելի հետաքրքիր է, թե հայկական վերահսկողության տակ մնացած այս տարածքներում ինչու առաջին իսկ պահից չէին տեղակայվել ռուս խաղաղապահների հսկիչ կետերը։
Քաղաքագետը գտնում է, որ դա չէր կարող պատահական լինել, և դա կարող էր լինել ՌԴ-Ադրբեջան-Թուրքիա փոխադարձ համաձայնությամբ։ «Եվ այստեղ հարցեր են առաջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ու ռազմական ղեկավարներին՝ տրամաբանությունը հուշում է, որ հենց այդ գրեթե անկլավային հատվածում պետք էր առաջին հերթին ուշադրություն դարձվեր։ Եվ պետք է անեին առավելագույնը խաղաղապահների ներկայությունն ապահովելու համար։ Արդյոք հայկական կողմը առաջարկել է, և ինչ է պատասխանել ռուսական կողմը։ Հարցեր են, որ պետք է պատասխան ստանան»,- ասում է Հ․Բադալյանը։
Վերջինս գտնում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մերժել է դրված խնդիրները, դրա համար էլ գերիների վերադարձի հարցը չի լուծվել։ Նրա ներկայացմամբ՝ այդ մերժված խնդիրները վերաբերել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ լրացուցիչ իրավունքներ ստանալուն։
Անդրադառնալով ներքաղաքական խնդիրներին՝ Հ․Բադալյանը գտնում է, որ ՌԴ-ն որոշ խաղացողների, ներքաղաքական դիմակայության միջոցով փորձում է մաքրվել գերիների ու ընդհանրապես պատերազմի հարցում իր պատասխանատվությունից։

Пашинян отклонил поставленные в Москве задачи: Акоп Бадалян (видео)
«Москва так и не встала рядом со своим союзником, потому что не хотела потерять Азербайджан и оказаться в статусе врага по вопросу Баку и Анкары», - обращаясь к пока ещё нерешённому вопросу возвращения пленных, в беседе с «А1+» сказал политический комментатор Акоп Бадалян.
На вопрос «А1+», почему Россия хотя бы не попыталась возвратить 62 пленных, которые были взяты в плен из гадрутских общин Хцаберд и Хин тагер, А. Бадалян ответил, что в этом случае интересно, почему на этих территориях, оставшихся под армянским контролем с самого начала не были размещены контрольные пункты российских миротворцев.
Политолог считает, что это не могло быть случайностью, и это могло быть по взаимной договорённости РФ-Азербайджан-Турция. «И здесь возникают вопросы к политическим и военным руководителям Армении и Азербайджана: логика подсказывает, что именно на этот почти анклавный участок следовало обратить внимание в первую очередь. И они должны были сделать всё возможное для обеспечения присутствия миротворцев. Предложила ли армянская сторона, и что ответила российская сторона. Это вопросы, на которые нужно получить ответы», - говорит А. Бадалян.
Последний считает, что премьер-министр РА Никол Пашинян отклонил в Москве поставленные задачи, поэтому вопрос возврата пленных не решился. По его представлению, эти отклонённые задачи касались получения Азербайджаном дополнительных прав по отношению к Арцаху.
Обратившись к внутриполитическим проблемам, А. Бадалян считает, что РФ посредством некоторых игроков, внутриполитического противостояния пытается очиститься от своей ответственности по вопросу пленных и войны в целом.