ՊԵԿ-ը պարզեցրել է վարչարարության ընթացակարգերը (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեն, իրականացված օրենսդրական փոփոխությունների շրջանակում, շարունակում է ակտիվ քայլեր ձեռնարկել  Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման համար։ ՀՀ կառավարության 2020թ հուլիսի 2-ի թիվ N1130-Ն որոշմամբ ներդրվել է  մաքսային մարմինների կողմից ապրանքների բացթողման ժամանակահատվածի հաշվառման համակարգը: Արդյունքում՝ սահմանվել են արտաքին տնտեսական գործունեության մեջ ներգրավված տնտեսավարող սուբյեկտների առանձին գործողությունների (ծախսատարության, ժամանակատարության, մաքսային մարմիններին ներկայացվող փաստաթղթերի քանակ) հաշվառման որոշակի մեխանիզմներ:
Փոփոխությունը ենթադրում է նաև էլեկտրոնային համակարգով հայտարարատուներին համապատասխան հարցաթերթերի ուղարկման և տեղեկատվության ամփոփման ու հրապարակման կարգավորումներ։
Մաքսային մարմինների կողմից ապրանքների բացթողման ժամանակահատվածի հաշվառման համակարգը հնարավորություն կտա համապատասխան վիճակագրության վարման միջոցով ապահովել ապրանքների բացթողմանն ուղղված մաքսային գործառնություններին առնչվող վարչարարության պարզեցումը:
Օրենսդրական երկրորդ կարևոր փոփոխությունը նպատակ ունի մեծացնել Հայաստանի Հանրապետության տարանցման պոտենցիալը։ ՀՀ կառավարության 2020 թվականի հուլիսի 30-ի թիվ 1255-Ն որոշմամբ պարզեցվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում սկսվող և ավարտվող մաքսային տարանցման շրջանակներում գործառնությունները։ Մասնավորապես՝ պարզեցված գործառնություններին (մաքսատուրքի, հարկերի վճարման գծով պարտավորությունների կատարման ապահովման չտրամադրում, ուղեկցող փաստաթղթերը որպես տարանցման հայտարարագիր կիրառելու) առնչվող դրույթները տարածվում են նաև ժամանման վայրի մաքսային մարմնից մինչև մեկնման վայրի մաքսային մարմին և ներքին մաքսային մարմնից մինչև մեկնման մաքսային մարմին փոխադրման դեպքերի վրա։

КГД упростил административные процедуры (видео)
Поддержи А1+!Как сказано в сообщении Комитета государственных доходов, в рамках осуществленных законодательных изменений он продолжает предпринимать активные шаги по улучшению бизнес-среды в Армении.
«Решением правительства РА N1130-Ն от 2 июля 2020 года внедрена система учета времени выпуска товаров таможенными органами. В результате были установлены определенные механизмы учета отдельных действий хозяйствующих субъектов, вовлеченных во внешнеэкономическую деятельность (количество документов, представляемых таможенным органам). Изменение предполагает также регулирование отправки соответствующих опросных листов и обобщения и публикации информации декларантам электронной системы.
Система регистрации периода выпуска товаров таможенными органами позволит упростить администрирование таможенных операций, связанных с выпуском товаров, за счет ведения соответствующей статистики.
Второе возможное изменение законодательства направлено на увеличение транзитного потенциала Республики Армения. Постановлением Правительства Республики Армения № 1255-Н от 30 июля 2020 года операции в рамках таможенного транзита, начинающегося и заканчивающегося на территории Республики Армения, упрощены. В частности, положения, касающиеся упрощенных операций (не предоставление обеспечения выполнения обязательств по уплате таможенных пошлин, налогов, применения сопроводительных документов в качестве транзитной декларации), распространяются также на случаи перевозки от таможенного органа по месту прибытия до таможенного органа по месту отбытия и от внутреннего таможенного органа до таможенного органа убытия», - говорится в сообщении.