Այսօր ամենակարևորն իրավիճակը հաղթահարելն է. Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ՀԴԿ և «Ժառանգության» ղեկավարներին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին և «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Գագիկ Մարգարյանին:
Կուսակցությունների ղեկավարներն իրենց անհանգստությունն են փոխանցել երկրում և նրա սահմաններին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ՝ այն համարելով չափազանց մտահոգիչ և վտանգավոր: Նրանք ընդգծել են ճգնաժամային իրավիճակի հանգուցալուծման հրատապությունը՝ նշելով, որ մեր երկրի առջև ներկայումս ծառացած սպառնալիքների պարագայում հապաղումը կարող է ավելի լուրջ վտանգների հանգեցնել: Հայտնելով, որ պաշտպանում են Հանրապետության նախագահի՝ ազգային համաձայնության անցումային կառավարության ձևավորման և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու առաջարկությունը, նրանք ստեղծված իրավիճակում կարևոր են համարել Հանարապետության նախագահի դերը: Առաջարկ է հնչել կազմակերպել ավելի լայն ձևաչափով հանդիպում իրավիճակից դուրս գալու ուղիները քննարկելու համար:
Անդրադառնալով ներկայացված մտահոգություններին՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է իրավիճակն օրենսդրական ճանապարհով, սահմանադրական եղանակով հանգուցալուծելու կարևորությունը: Մեր երկրի առջև ծառացած լրջագույն ու բազմաբնույթ մարտահարվերների հաղթահարման համար նախագահը կարևորել է պետական ինստիտուտների կայացումը, պետական մտածողությունն ու պետական կարգապահությանը:
Անդրադառնալով ավելի լայն ձևաչափով հանդիպման առաջարկին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ կողմ է ցանկացած ձևաչափով քննարկումներին՝ ավելացնելով, որ պատրաստ է ամեն ջանք գործադրել բոլոր կողմերին մեկ սեղանի շուրջ հավաքելու համար։ «Այսօր ամենակարևորն այս իրավիճակը հաղթահարելն է, որպես երկիր և ժողովուրդ դրանից արժանապատվորեն դուրս գալը»,- ասել է Հանրապետության նախագահը:

Самое главное сегодня - выйти из этой ситуации: Армен Саркисян принял руководителей ДПА и партии “Наследие” (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял председателя Демократической партии Армении Арама Саркисяна и вице-председателя партии “Наследие” Гагика Маргаряна.
Лидеры партий выразили озабоченность ситуацией в стране и на ее границах, считая ее крайне тревожной и опасной. Они подчеркнули неотложность разрешения кризиса, отметив, что перед лицом нынешних угроз, с которыми сталкивается наша страна, промедление может привести к более серьезным опасностям. Выразив, что они поддерживают предложение президента республики сформировать переходное правительство национального согласия и провести внеочередные парламентские выборы, они рассмотрели роль президента республики в нынешней ситуации. Было предложено провести более широкую встречу для обсуждения путей выхода из ситуации.
Касаясь высказанных ими опасений, президент Саркисян подчеркнул необходимость урегулирования ситуации законодательным, конституционным путем. Для преодоления стоящих перед нашей страной серьезнейших и разнообразных вызовов президент отметил важность становления государственных институтов, государственного мышления и государственной дисциплины.
Касаясь предложения о встрече в более широком формате, президент отметил, что он за обсуждение в любом формате, добавив, что готов приложить все усилия, чтобы собрать все стороны за одним столом. “Самое главное сегодня - выйти из этой ситуации, выйти из нее достойно, как страна, как народ”, - заключил президент республики.