Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել Կորեայի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և Կորեայի Հանրապետության Առողջության ապահովագրության դիտարկման և գնահատման ծառայության նախագահ Սուն Մին Կիմն առողջապահության անվտանգության ազգային համակարգի համագործակցության շրջանակներում առցանց ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր:
Հիմք ընդունելով երկու երկրի միջև դրական փորձը` այս քայլով կողմերն ամրապնդում և ընդլայնում են համագործակցությունն ու հարաբերությունները:
«Շատ եմ կարևորում Առողջության ազգային անվտանգության համակարգում Հայաստանի առողջապահության նախարարության և Կորեայի առողջության ապահովագրության դիտարկման և գնահատման ծառայության համագործակցությունը և ուրախ եմ, որ այսօր ստորագրում ենք փոխըմբռնման հուշագիր այս ուղղությամբ»,- ողջունելով Սուն Մին Կիմին ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Հուշագրի համաձայն՝ կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ըստ անհրաժեշտության պարբերաբար կազմակերպել հանդիպումներ՝ ուղղված առողջապահության անվտանգության ազգային համակարգի ամրապնդմանը: Միաժամանակ, նախատեսվում է փորձի փոխանակում ռազմավարական գնումների իրականացման մեխանիզմների շրջանակում, կկազմակերպվեն վերապատրաստման դասընթացներ առողջապահության որակի գնահատման, դեղորայքային քաղաքականության, առողջապահական ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման, առողջապահության քաղաքականության մշակման նպատակով տեղեկատվական հաղորդակցման համակարգի առավել արդյունավետ կիրառման ուղղություններով:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ 2021 թվականը խաղաղ և ապահով տարի կլինի և հնարավորություն կընձեռի իրագործելու նախանշված բոլոր ծրագրերն ու անելիքները։

С Кореей подписан меморандум о взаимопонимании
Министр здравоохранения Арсен Торосян и председатель Службы мониторинга и оценки медицинского страхования Республики Корея Сун Мин Ким в рамках сотрудничества национальной системы безопасности здравоохранения в онлайн режиме подписали Меморандум о взаимопонимании.
Принимая за основу положительный опыт сотрудничества между двумя странами, этим шагом стороны укрепляют и расширяют сотрудничество и отношения.
“Я придаю большое значение сотрудничеству Министерства здравоохранения Армении и Службы мониторинга и оценки страхования здоровья Кореи в системе национальной безопасности здоровья и рад, что сегодня мы подписываем Меморандум о взаимопонимании в этой сфере”, - сказал Арсен Торосян.
Согласно меморандуму, стороны договорились периодически организовывать встречи, направленные на укрепление национальной системы безопасности здравоохранения. В то же время планируется и обмен опытом в рамках механизмов осуществления стратегических закупок, будут организованы курсы повышения квалификации по оценке качества здравоохранения, лекарственной политике, эффективному управлению ресурсами здравоохранения, более эффективному применению системы информационной коммуникации с целью разработки политики здравоохранения.
Стороны выразили надежду, что 2021 год будет мирным и обеспеченным, и предоставит возможность реализовать все намеченные программы и задачи.