Օրացույց․ 23-ը դեկտեմբերի․ Կորյուն Փիլոյանը պահանջում է 8 տարվա ազատազրկում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեմկուսի նախագահ Արամ Սարգսյանը 1997-ի դեկտեմբերի 23-ին դեռեւս ոչ մի լավ բան չի սպասում նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանությունից։ Ղարաբաղյան հարցում ընդդիմության տեսակետներից մի քանիսը արտգործնախարարն ընդունել է, սակայն դա պարոն Սարգսյանի համար քիչ է։ Իրական վտանգն, ըստ պարոն Սարգսյանի, այն է, որ ՆԱՏՕ-ի զորքերը կտեղակայվեն Հայաստանի տարածքում։ Իսկ դա հնարավոր է կանխել Ռուսաստան-Բելառուս միությանը միանալու դեպքում։
1997-ի այս օրերին Հայաստանում անխնա ոչնչացվում են թափառող շները։ Հատուկ այդպիսի պետական ձեռնարկություն կա Երեւանում նման դաժան առաքելության համար։ Շներին, ըստ պաշտոնական տեսակետի, ոչնչացնում են, որպեսզի պաշտպանեն քաղաքացիների անվտանգությունը։
1998-ի դեկտեմբերի 23-ին Երեւանում մեծարում են Ալեքսանդր Թամանյանին։ Նրան համարում են ժամանակակից Երեւանի հեղինակ։ Այստեղ է նաեւ Կարեն Դեմիրճյանը։ Քաղաքապետ Սուրեն Աբրահամյանն ասում է, որ 21-րդ դարի շեմին ենք, պետք չէ ամեն ինչում կրկնօրինակել 120 տարի առաջ ծնված Թամանյանին։
Պատգամավորների դժգոհությունները չեն խանգարում, որպեսզի նույն օրը ֆինանսների նախարար Էդվարդ Սանդոյանը հենց խորհրդարանի նիստից հետո ստորագրի Հայաստանին հերթական վարկ տալու մասին համաձայնագիրը։ Այս անգամ վարկը տվողը գերմանացիներն են, գումարը 27,5 միլիոն գերմանական մարկ, նպատակը՝ էլեկտրաէներգիայի հաղորդագծերի վերականգնման համար։
1999-ի այս օրը նախագահի նստավայրի մոտ են հավաքվել Նոր Նորք համայնքի թաղապետի ընտրություններում Մկրտիչ Մինասյանի հաղթանակից դժգոհ քաղաքացիները։ Ըստ նրանց Մինասյանը կեղծիքով է հաղթել իրենց թեկնածու Դավիթ Պետրոսյանին։ Բողոքավորներին առաջնորդում է Պետրոսյանի հայրը՝ համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչ Ռաֆիկ Պետրոսյանը, որին Մինասյանի կողմնակիցներից մեկը մեղադրում է իրեն առեւանգելու եւ Դավիթ Պետրոսյանի շտաբում ծեծելու մեջ։
Քրիստոնեության 1700-ամյակի միջոցառումները կազմակերպող հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը 2000-ի դեկտեմբերի 23-ին բոլոր գործարարներին զգուշացնում է՝ հենց օգտագործեցիք տոնակատարությունների պաշտոնական խորհրդանիշը, պետք է վճարեք։ Հարությունյանը 40 գործարար էր հրավիրել հանդիպմանը, եկել էր հազիվ կեսը։
Համաշխարհային Բանկը Հայաստանին կտա SAC-3 վարկի վերջին՝ 6 միլիոն դոլարը։ Վարկի տրամադրումը շատ երկարեց, բանկն այդպիսով պատժում էր Հայաստանին «Բաշխիչ ցանցերի» սեփականաշնորհումը ձգձգելու համար։ Երբ հաջորդ տարի հայտնի կդառնա ցանցերի սեփականատիրոջ անունը, Համաշխարհային բանկը կքննարկի նաեւ SAC-4 վարկի տրամադրման հարցը։ Խոսքը 50 միլիոն դրամի մասին է։
Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը նույն օրը պատասխանում է այն հարցին, թե 1700-ամյակի տոնակատությունները ի՞նչ չափի գումար կբերեն Մայր Աթոռի գանձարանին։Սպասվում է, որ տոնակատարությունների շրջանակում տեղի կունենա ավելի քան 200 միջոցառում։
2001-ի այս օրը «Ջերմուկ» մայր գործարանի ղեկավարությունը որոշում է հունվարի մեկից աշխատանքից ազատել գործարանի մոտ կեսին։ Այս որոշումը հաջորդում է նախագահի 40 հազար աշխատատեղ բացելու մասին խոստումին։ Տնօրեն Արմեն Տեր Ստեփանյանը հայտարարել է նաեւ, որ կրճատում է աշխատավարձերը։ Անհատական ծանուցագրերի մեջ մշված է, որ հաշվի չի առնելու ոչ ստաժ, ոչ փորձ, որ թոշակառու լինելու հանգամանք, ոչ էլ ընտանեկան դրություն։
Պետական գույքի կառավարման նախարար Դավիթ Վարդանյանը դեմ չէ, որ հայկական ատոմակայանը հանձնվի հավատարմագրային կառավարման։ Ըստ նախարարի, այս ճանապարհով պետք է լուծվի նաեւ «Բաշխիչ ցանցերի» ճակատագիրը։
2002-ի դեկտեմբերի 23-ին դրությամբ Հայաստանի արտաքին պարտքը մեկ միլիարդ դոլարի չի հասնում: Մյուս տարի Հայաստանը երկու ամսվա ընթացքում պետք է փակի թուրքմենական գազի պարտքը: Ի՞նչ միջոցներով: Ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչն ասում է՝ Երեւի Հայաստանում արտադրվող ամբողջ ապրանքացանկը ներառված է:
2009-ի դեկտեմբերի 23-ին դատախազ Կորյուն Փիլոյանը քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի համար դատարանից պահանջում է 8 տարվա ազատազրկում ։

Календарь. 23-е декабря: Корьюн Пилоян требует 8 лет лишения свободы для Никола Пашиняна (видео)
Председатель демократической партии Арам Саркисян 23-го декабря 1997 года не ждет ничего хорошего от власти президента Левона Тер-Петросяна. Несколько точек зрения оппозиции по Карабахскому вопросу министр иностранных дел принял, однако для господина Саркисяна этого мало.
Реальная опасность, по словам господина Саркисяна, в том, что войска НАТО будут размещаться на территории Армении. А это возможно предотвратить в случае присоединения к союзу Россия-Беларусь.
В эти дни 1997 года в Армении беспощадно уничтожаются бродячие собаки. Специально есть такое государственное предприятие в Ереване для подобной жестокой миссии. Собак, согласно официальной точке зрения, уничтожают, чтобы защищать безопасность граждан.
23-го декабря 1998 года в Ереване прославляют Александра Таманяна. Его считают автором современного Еревана. Здесь также находится Карен Демирчян. Мэр Сурен Абраамян говорит, что мы на пороге XXI года, не нужно во всем копировать Таманяна, родившегося 120 лет назад.
Недовольства депутатов не мешают, чтобы в тот же день министр финансов Эдвард Сардоян сразу после заседания парламента подпишет соглашение об очередном кредите Армении. На этот раз кредит предоставляют немцы, сумма – 27,5 миллионов немецких марок, цель – для восстановления передаточных линий электроэнергии.
В этот день 1999 года у резиденции президента собрались граждане, недовольные победой Мкртыча Минасяна на выборах главы администрации общины Нор-Норк. По их словам, Минасян с фальсификацией победил своего кандидата Давида Петросяна. Протестующими лидировал отец Петросяна, заведующий кафедрой юридического факультета университета Рафик Петросян, которого один из сторонников Минасяна обвинял в его похищении и в избиении в штабе Давида Петросяна.
Председатель комиссии, организующей мероприятия 1700-летия христианства, Хосров Арутюнян 23-го декабря 2000 года предупреждает всех бизнесменов: как только вы используете на праздниках официального символа празднеств. Арутюнян пригласил на встречу 40 бизнесменов, еле пришла половина.
Всемирный банк даст Армении последние 6 миллионов доллара кредита SAC-3. Предоставление кредита было очень долгим, банк таким образом наказывал Армению за оттягивание приватизации «Распределительных сетей». Когда в следующем году станет известно имя собственника сетей, Всемирный банк обсудит также вопрос предоставления кредита SAC-4. Речь идет о 50 миллионах драмах.
Католикос Гарегин Второй в тот же день отвечает на вопрос, какую сумму принесет кассе Первопрестольного Эчмиадзина празднование 1700-летия. Ожидается, что в рамках празднеств состоится свыше 200 мероприятий.
В этот день 2001 года руководство основного завода «Джермук» решает с первого января уволить с работы около половины завода. Это решение следует за обещанием об открытии 40 тысяч рабочих мест. Директор Армен Тер-Степанян также объявил, что сокращает зарплаты. В индивидуальных уведомлениях отмечено, что не будет учитываться ни стаж, ни опыт, ни обстоятельство бытности пенсионером, ни семейное положение.
Министр по управлению государственного имущества Давид Варданян не против, чтобы армянская атомная станция была передана в доверенное управление. По словам министра, этим путем должна решиться также судьба «Распределительных сетей».
По положению на 23-го декабря 2002 года внешний долг Армении не доходит до одного миллиарда долларов. В следующем году Армения за два года должна закрыть долг туркменского газа. На какие средства?
Представитель министра финансов говорит: наверное, весь список продукции, производимый в Армении, полностью импортирован.
23-го декабря 2009 года прокурор Корьюн Пилоян требовал для политзаключенного Никола Пашиняна 8 лет лишения свободы.