Հաստատվել են «Ինժեներական քաղաքի» 6 ռեզիդենտ ընկերությունների հայտերը
2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում կայացել  է «Ինժեներական քաղաք» (ԻՔ) ներդրումային ծրագրի Հավաստագրման հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Հանձնաժողովի կողմից քննարկվել և հավանության են արժանացել «ԻՆՍՕԼ», «ԻՆԺԵՆԵՐԻՆԳ ՊԼԱԶԱ», «ԻՆՏԵԳՐԱՏՈՐ», «ԵԻԱ ԻՆԺԵՆԵՐԻՆԳ», «ՊՐՈՋԵԿՏ ԻՆՏԵԳՐԵՇՆ», «ՎԱՆ ԹԵՔՆՈԼՈՋԻՍ» ըներությունները, որոնք իրավունք են ստացել համապատասխան ընտրված տարածքում հիմնելու գրասենյակ և գործունեություն ծավալելու որպես ԻՔ ռեզիդենտներ:
Հավաստագրման հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված էին՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալը, ներկայացուցիչներ ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից, «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերությունից, «Ինժեներական ասոցիացիայից», Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամից:
Հայտ ներկայացրած կազմակերպությունները հիմնականում զբաղվում են բարդ ինժեներական ինտեգրացված լուծումներով, որոնց արտադրանքի ավելի քան 80 տոկոսն ուղղվում է արտահանման:
«Ինժեներական քաղաքի» ռեզիդենտի կարգավիճակ ձեռք բերելու հնարավորություն ունեն ինժեներական բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի՝ նյութագիտության, էլեկտրոնիկայի, չափիչ սարքավորումների և համակարգերի, ռադիոհաճախականային սարքավորումների և համակարգերի, ավիատիեզերական սարքավորումների և համակարգերի, ռոբոտաշինության, կիսահաղորդչային սարքավորումների, վարորդների աջակցման արդի համակարգերի (ADAS), ինչպես նաև կենսաբժշկական սարքավորումների ոլորտներում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունները։
Ծրագրի մասնակցության չափորոշիչներին բավարարելու և ԻՔ ռեզիդենտի կարգավիճակ ստանալու դեպքում՝ ընկերությունները հնարավորություն են ստանում նվիրաբերության միջոցով և սեփականության իրավունքով ստանալու 250 քմ կամ 500 քմ հողատարածք՝ գրասենյակ կառուցելու նպատակով, ինչպես նաև հասանելիություն են ունենալու՝ համատեղ օգտագործվող ժամանակակից ինժեներական լաբորատոր սարքավորումներին և արտադրական մեքենաներին։ Մանրամասներն տեղեկատվությունը ներկայացված է այստեղ՝ https://hti.am/pages.php?lang=1&id=7605&page_name=news:

Утверждены заявки 6 компаний-резидентов “Инженерного городка”
21 декабря 2020 года в Министерстве высокотехнологичной промышленности Республики Армения состоялось первое заседание аттестационной комиссии инвестиционной программы “Инженерный городок”.
Комиссия обсудила и одобрила проекты “ИНСОЛ”, “ИНЖЕНЕРИНГ ПЛАЗА”, “ИНТЕГРАТОР”, “ОВОС ИНЖЕНЕРИНГ”, “ИНТЕГРАЦИЯ ПРОЕКТОВ” и “ВАН ТЕХНОЛОДЖИС”, которые получили право основать офис на соответствующей выбранной территории и осуществлять деятельность в качестве резидентов ИГ.
В аттестационной комиссии были первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Республики Армения, представители аппарата заместителя премьер-министра Республики Армения, Министерства экономики, Комитета государственных доходов, компании “National Instruments”, Ассоциации инженеров и Фонда “Инкубатор предприятий”.
Претенденты в основном занимаются комплексными инженерными решениями, более 80% их продукции идет на экспорт.
Возможность получения статуса резидента “Инженерного городка” имеют организации, осуществляющие деятельность в сфере высоких инженерных технологий - материаловедения, электроники, измерительных приборов и систем, радиочастотного оборудования и систем, аэрокосмического оборудования и систем, роботостроения, полупроводникового оборудования, современных систем содействия водителям (ADAS), а также биомедицинских устройств.
При соответствии критериям участия в программе и получения статуса резидента ИГ, компании получают возможность посредством дарения и на праве собственности получить земельный участок в 250 кв. м или 500 кв. м для строительства офиса, а также смогут иметь доступ к совместно используемому современному инженерному лабораторному оборудованию и к производственным машинам.