Բերդավան համայնքում հայտնված սահմանախախտ ադրբեջանցի տղամարդը կալանավորվել է
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան համայնքում հայտնված և  ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը ապօրինի հատելու համար ձերբակալված ադրբեջանցի տղամարդը կալանավորվել է: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին ասացին Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնից:
«Այդ անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ առանց սահմանված փաստաթղթերի կամ առանց պատշաճ թույլտվության Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը հատելու համար։ Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան ՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, որը բավարարվել է»,- ասացին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը ապօրինի հատելու համար ձերբակալվել է մեկ անձ, հարուցվել է քրեական գործ:  «Արմենպրես»-ն ԱԱԾ էր դիմել պարզաբանելու տեղեկությունն այն մասին, որ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան համայնքում դեկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ադրբեջանցի է հայտնվել, և ԱԱԾ աշխատակիցները նրան տարել են: ԱԱԾ-ից հայտնել էին հետևյալը. «Ապօրինի կերպով հատել է Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը: Այդ մասին ստացվել են օպերատիվ տվյալներ, որոնողական աշխատանքների արդյունքում այդ անձը հայտնաբերվել է, հարուցվել է քրեական գործ, ունի կասկածյալի կարգավիճակ, ձերբակալված է»:

Арестован нарушивший границу азербайджанец, который был задержан в Бердаване
Задержан азербайджанец, арестованный в приграничной общине Бердаван Тавушской области за незаконное пересечение охраняемой государственной границы Республики Армения. Об этом в ответ на запрос «Арменпресс» сообщили в пресс-центре Службы национальной безопасности.
“Ему за пересечение государственной границы Республики Армения без необходимых документов или без соответствующего разрешения предъявлено обвинение по части 1 статьи 329 Уголовного кодекса Республики Армения. Следователь подал в суд ходатайство об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, оно оставлено без изменения”, - сообщили в пресс-центре СНБ.
11 декабря Служба национальной безопасности Армении сообщила, что  за незаконное пересечение государственной границы Республики Армения задержан некий азербайджанец, возбуждено уголовное дело. Арменпресс обратился в СНБ для уточнения информации о том, что в ночь с 9 на 10 декабря в приграничной общине Бердаван Тавушской области появился азербайджанец, который был задержан сотрудниками СНБ. СНБ сообщила следующее: “Азербайджанец незаконно пересек охраняемую государственную границу Республики Армения. Получена оперативная информация о том, что в результате розысков этот человек найден, возбуждено уголовное дело, он дан статус подозреваемого. Он уже арестован”.