Օրացույց․ 11-ը դեկտեմբերի․ Ղարաբաղի հարցով մենք չենք ստանա այն ինչ ուզում ենք․ Օսկանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1992-ի այս օրերին Ադրբեջանն ակտիվացրել է Հայաստանի հարավ-արեւելյան բնակավայրերի ռմբակոծությունը: Կան տասնյակ զոհեր: Կապանն այդ բնակավայրերից մեկն է, այստեղ շատ են ավերակները եւ արյունը: Այս բնակարանում օրերս կյանքից զրկվել է միանգամից երեք մարդ: Շրջանային հիվանդանոցը լիքն է վիրավորներով: Բոլորն էլ խաղաղ բնակիչներ: Այստեղ է վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը, խոսվում է նույնիսկ քաղաքի հնարավոր էվակուացիայի մասին։ Գերագույն Դատարանում պետական հեղաշրջման մեղադրանքով հարուցված «31»-ի գործով դատավարության ժամանակ 1997-ի դեկտեմբերի 11-ին բարձրացվում է Դաշնակցության դրոշը: Սա ամբաստանյալների պատասխանն է նախորդ օրը «Դրո» կառույցի մաս կազմելու մեջ մեղադրվող ամբաստանյալների մահվան եւ տարբեր ժամկետներով ազատազրկման դատավճիռներին: «31»-ի գործով Վահան Հովհաննիսյանը դատապարտվում է 4 տարվա ազատազրկման, մյուսները՝ 5-ից մինչեւ 2 տարվա ազատազրկման։
1997-ի այս օրը հայ լրագրողները բողոքի են դուրս եկել Բաղրամյան 26-ի դիմաց եւ պահանջում են վերականգնել բուլղարացի լրագրող Ցվետանա Պասկալեւայի հաղորդումը արցախյան ազատամարտում ողջերի եւ մահացածների մասին: Լրագրողներին արձագանքում է նախագահի մամուլի քարտուղար Լեւոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, նախագահն իրավասու չէ լուծել հեռուստատեսությանը վերաբերող հարցեր՝ դիմեք նրանց, ովքեր փակել են այդ հաղորդումը: Նույն օրը մեր կառավարությունը եւ Տրանսպորտ Լիմիթեդ ընկերությունը հաստատում են
Արմենթելի 90 տոկոսի վաճառքը Հունաստանի ՕՏԻ ընկերությանը: 10 տոկոսը մնում է մեր կառավարությանը: Գործարքի արժեքն է 500 միլիոն դոլար, որից 300 միլիոնը ներդրվելու է Հայաստանի կապի զարգացման մեջ: Կանխիկ վճարվելու է 140 միլիոնը: 1998-ի դեկտեմբերի 11-ին ԱԺՄ-ն հրավիրում է համագումար: Վազգեն Մանուկյանը հայտարարում է, որ այնպես չէ, թե իրենք ամեն ինչից դժգոհ են: Ներկա վիճակը սակայն տխուր է, իսկ հասարակությունը ծանր հիվանդ է՝ վկան 1998-ի նախագահի ընտրությունները։
1999-ի այս օրը արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ասում է, որ եթե նույնիսկ Արցախի հարցի լուծման մասով լինի մի փաստաթուղթ, որի տակ առկա են Հայաստանի, Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ստորագրությունները, միեւնույն է, մենք 100 տոկոսով չենք ստանալու այն, ինչ ուզում ենք։ Նախարար Դավիթ Զադոյանը 2000-ի այս օրն այցելում է Երեւանի մահուդի գործարան, որն ունի 130 աշխատող։ Սա նախկինում մեր զինվորների համար աշխատող հիմնարկ էր, հետո պարզվեց, որ բանակի համար արտադրանքը թանկ է, կհրաժարվեն նաեւ տեղական ձեռնարկություններից մեկի բրդից, գուցե վարկ վերցնեն, առայժմ արտադրանքը գազի պարտքի դիմաց ուղարկում են Թուրքմենիա։
2001-ի այս օրը բյուջեի քննարկումների ժամանակ Արտաշես Գեղամյանը հիշելով Թումանյանին, ասում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի կկուն կանչել է ոչ թե երեք, այլ՝ հազար անգամ։ Եվ խոսքը նույնիսկ թիկնապահ Կուկուի մասին չէ։
2001-ի այս օրը Հայաստանի հազարավոր քաղաքացիներ մոմեր են վառում սեպտեմբերի 11-ին Միացյալ Նահանգներում աննախադեպ ահաբեկչության զոհերի համար։ Հուշ-միջոցառումը կազմակերպվել էր նախագահ Բուշի խնդրանքով, նա աշխարհին կոչ էր արել հիշել եւ աղոթել զոհերի համար։ Այդ զոհերից 5-ը հայորդի էր։ Նույն օրը գնացքով Հայաստան է ժամանում Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն ։ Գնացքով գալու պատճառները տեխնիկական են։ Նույն օրը օլիմպիական չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանը հրաժարվում է Սերժ Սարգսյանի հասցեին արված հայհոյանքից՝ նման բան չի եղել։

Календарь. 11 декабря: По карабахскому вопросу мы не получим то, что хотим: Осканян (видео)
Поддержи А1+!В эти дни 1992 года Азербайджан активизировал обстрел юго-восточных населенных пунктов Армении. Есть десятки жертв. Капан – один из этих населенных пунктов, там много разрушений и крови. В этом населенном пункте на днях лишились жизни сразу три человека. Областная больница полна ранеными. Все они – мирные жители. Здесь находится премьер-министр Хосров Арутюнян, говорится даже о возможной эвакуации города.
Во время судебного процесса в Верховном суде по делу «31»-и, возбужденного по обвинению в государственном перевороте, 11-го декабря 1997 года поднимается флаг Дашнакцутюн. Это – ответ подсудимых на смерть подсудимых, обвиняемых в том, что они составляют часть структуры «Дро», и на судебные процессы по лишению свободы на различные сроки. По делу «31»-и Ваана Ованнисяна осуждают на 4 года лишения свободы, остальных – на лишение свободы от 5-и до 2 лет.
В этот день 1997 года армянские журналисты вышли на протест напротив Баграмяна 26 и требуют восстановить передачу болгарской журналистки Цветаны Паскалевой о живых и мертвых в арцахской войне. Журналистам отвечает пресс-секретарь президента Левон Зурабян. По его словам, президент не уполномочен решать вопросы, относящиеся к телевидению, обращайтесь к тем, кто закрыл эту передачу.
В тот же день наше правительство и компания Транспорт Лимитед подтверждают продажу 90% Арментела греческой компании ОТИ. 10% остается нашему правительству. Стоимость сделки – 500 миллионов долларов, из которых 300 миллионов будет вложено в развитие связи Армении. Наличными заплатят 140 миллионов.
В этот день 1999 года министр иностранных дел Вардан Осканян говорит, что если даже по части решения Арцахского вопроса будет документ, под которым имеются подписи Армении, Карабаха и Азербайджана, все равно, мы на 100% не получим то, что хотим. Министр Давид Задоян в эти дни 2000 года посещает ереванский суконный завод, в котором 130 работников. Ранее это было учреждение, работавшее для наших солдат, потом выяснилось, что продукция для армии дорога, откажутся также от шерсти одного из местных предприятий, возможно возьмут кредит, пока продукцию в качестве оплата долга за газ отправляют в Туркмению.
В этот день 2001 года во время обсужденй бюджета Арташес Гегамян, вспомнив Туманяна, говорит, что кукушка Роберта Кочаряна прокуковала не три, а тысячу раз. И речь идет даже не об охраннике Куку.
В этот день 2001 года тысячи граждан Армении зажигают свечи в память жертв беспрецедентного террористического акта в Соединенных Штатах 11-го сентября. Памятное мероприятие было организовано по просьбе президента Буша, он призвал мир помнить и молиться за жертв. 5 из этих жертв были армянского происхождения. В тот же день на поезде в Армению прибывает глава парламента Грузии Нино Бурджунадзе. Причины приезда на поезде – технические.
В тот же день олимпийский чемпион Альберт Азарян отказывается от ругательства в адрес Сержа Саркисяна – ничего подобного не было.