Այսօր էլ մեր նպատակներն ու ձգտումները նույնն են, որոշումը՝ անփոփոխ. Արայիկ Հարությունյանի ուղերձը
Այսօր ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրն է: Թե՛ 1991 թվականին և թե՛ 2006-ին տեղի ունեցած հանրաքվեների միջոցով մեր ժողովուրդը մեկ անգամ ևս հաստատել է սեփական հողի վրա ապրելու և արարելու, հայրենի երկիրը շենացնելու և զորացնելու իր կամքն ու վճռականությունը:
Այսօր էլ մեր նպատակներն ու ձգտումները նույնն են, որոշումը՝ անփոփոխ:
Պետականաշինության բարդ ու դժվարին ճանապարհին մենք հաղթահարել ենք բազում փորձություններ ու դժվարություններ, ունեցել ենք անդառնալի կորուստներ, բայց միշտ մնացել ենք անսասան ու անկոտրում, ուժեղ ու հաստատակամ: Ծանրագույն մարտահրավերների առջև ենք կանգնել հատկապես վերջին ամիսներին՝ առերեսվելով անդառնալի ու ցավալի կորուստների, սակայն մեր ճամփան անշեղ է, մեր կամքը՝ ավելի ու ավելի ամուր:
Եվ այսօր էլ, մեր մեջ պահելով անասելի ցավն ու կսկիծը, օր օրի բուժելով արյունահոսող վերքերը, մենք կշարժվենք առաջ, կկառուցենք մեր երազանքի Հայրենիքը, կկերտենք մեր սերունդների ապագան:

Сегодня наши цели и стремления те же, решения не изменилось: Послание Араика Арутюняна
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю Дня Конституции и проведения референдума о государственной независимости НКР.
“Сегодня конституционный День Конституции и проведения референдума о государственной независимости НКР. Референдумами 1991 и 2006 годов, наш народ еще раз подтвердил свою волю и решимость жить, созидать, развивать и укреплять свою Родину.
Сегодня наши цели и стремления те же, решения не изменилось.
Мы преодолели множество испытаний и невзгод на трудном и тернистом пути государственного строительства, мы понесли невосполнимые потери, но мы всегда оставались стойкими и непоколебимыми, сильными и решительными. Мы столкнулись с самыми сложными проблемами, особенно в последние месяцы. Столкнулись с необратимыми и болезненными потерями, но наш путь непоколебим, наша воля становится все сильнее и сильнее.
И сегодня, храня в своих сердцах невыразимую боль и печаль, день за днем залечивая кровоточащие раны, мы будем двигаться вперед, строить Родину своей мечты, формировать будущее наших поколений.