Հայաստանի անվտանգության համակարգի խնդիրը երբեք այսքան սրված չի եղել․ Արթուր Սաքունց (տեսանյութ)
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տնօրեն Արթուր Սաքունցն ասում է՝ թե՛ ընդդիմության, թե՛ իշխանությունների օրակարգում և ընդհանրապես քաղաքական քննարկումներում անվտանգության համակարգի վերաբերյալ հարց չի շոշափվում։ Մինչդեռ, նրա կարծիքով, անվտանգության խնդիրը երբեք այսքան սրված չի եղել։
«Մինչ արցախյան երկրորդ պատերազմը՝ 2016թ․ ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ արդեն բացահայտվել էր այս անվտագության համակարգի սնանկությունը առկա մարտահրավերների նկատմամբ։ Մենք չունենք անվտանգության ապահովման մեխանիզմներ, և Հայաստանի անվտանգային համակարգի առաջին զիջումը եղավ ապրիլյան պատերազմին»,- ասաց Արթուր Սաքունցը։
Վերջինիս ներկայացմամբ՝ մեր անվտանգության համակարգը թույլ է, քանի որ մենք չենք դիվեսիֆիկացրել մեր էներգետիկ, կոմունիկացիոն, դիվանագիտական ու գործընկերային այլ հնարավորությունները։ Եվ բոլոր առումներով մեր դաշնակիցը եղել է միայն Ռուսաստանը։ «Արցախի անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանի խաղաղապահն է, և հիմա խնդիր է, որ Հայաստանը դառնա իր անվտանգության երաշխավորը»,- ասում է նա։

Проблема системы безопасности Армении никогда не была столь обострена: Артур Сакунц (видео)
Директор Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц говорит: ни на повестке оппозиции, ни на повестке властей, ни в политических обсуждениях в целом не затрагивается вопрос системы безопасности. Между тем, по его мнению, проблема безопасности никогда не была столь обострена.
«До второй арцахской войны, во время апрельской четырехдневной войны 2016г., уже раскрылась несостоятельность этой системы безопасности перед имеющимися  вызовами. У нас нет механизмов обеспечения безопасности, и первая уступка системы безопасности Армении была во время апрельской войны»,- сказал Артур Сакунц.
По его мнению, наша система безопасности слаба, поскольку мы не диверсифицировали наши энергетические, коммуникационные, дипломатические и прочие партнерские возможности. И во всех отношениях нашим союзником была только Россия. «Гарант безопасности Арцаха - российский миротоворец, и сейчас задача в том, чтобы Армения стала гарантом своей безопасности»,- говорит он.