«Հայրաբար հորդորեցինք հանձնառություն ստանձնել և վայր դնել վարչապետի լիազորությունները». Կաթողիկոսի ուղերձը (տեսանյութ)
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԵՐՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
_____
Սիրելի զավակներ մեր ի հայրենիս և ի սփյուռս,
Պատերազմի արհավիրքից հետո ցավի, մտահոգության և տագնապի ծանր օրեր ենք ապրում։ Հազարավոր մեր հերոս զավակների նահատակությունը, պատմական Արցախ աշխարհի զգալի մասի կորուստը, պատերազմի աղետալի հետևանքները և արտաքին վտանգի առավել մեծ սպառնալիքը ալեկոծել են մեր հոգիները, խաթարել համերաշխությունը և ազգային միասնականությունը հայրենիքում ու սփյուռքում։ Ստեղծված ծանր իրադրությունը և ներքաղաքական խորը ճգնաժամը նոր վտանգների առջև է կանգնեցրել հայրենի մեր երկիրը՝ կենսական դարձնելով հառնած լրջագույն մարտահրավերների հրատապ լուծման անհրաժեշտությունը։
Օրեցօր բարդացող իրավիճակի առնչությամբ քննարկումներ ենք անցկացրել Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու եպիսկոպոսաց դասի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների հետ։ Հանդիպումներ ենք ունեցել նաև Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, քաղաքական ու ազգային զանազան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։ Համընդհանուր համոզումն է, որ օրհասական այս կացությունը պետք է իր հանգուցալուծումը գտնի բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, ազգային համերաշխության ու ողջախոհության պայմաններում։
Հայրենի մեր երկրում տեղ գտնող տագնապալից զարգացումներին և առկա մտահոգություններին ընդառաջ՝ Մենք հանդիպում ունեցանք նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ տիար Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Թելադրված երկրի առջև ծառացած և ահագնացող ներհասարակական լարվածությամբ, արտաքին և ներքին լուրջ մարտահրավերներով և վարչապետի անձի նկատմամբ հանրային վստահության պակասով՝ հայրաբար հորդորեցինք հանձնառություն ստանձնել և վայր դնել վարչապետի լիազորությունները՝ կանխելու համար հասարակական կյանքում ցնցումները, նաև հնարավոր բախումներն ու ողբերգական հետևանքները։
Այս առումով նաև կոչ ենք ուղղում Ազգային ժողովին՝ մեր հայրենիքի համար այս վճռորոշ պահին գործել ամենայն պատասխանատվությամբ, ականջալուր լինել հանրության լայն շրջանակների կողմից հնչող պահանջներին և քաղաքական ուժերի հետ համախորհուրդ ընտրել նոր վարչապետ ու ձևավորել ազգային համաձայնության ժամանակավոր կառավարություն։ Միայն հանրային վստահություն ունեցող և արհեստավարժ անձերից կազմված կառավարությունն է, որ կարող պիտի լինի կարգավորել մեր ժողովրդի առջև ծառացած հիմնախնդիրները, վերականգնել ազգային համերաշխությունն ու միասնականությունը և կազմակերպել անվիճարկելի անհրաժեշտություն ներկայացնող խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները։
Հայրական Մեր պատգամն ենք բերում հավատավոր մեր ժողովրդին, իշխանություններին և ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին՝ դժվարին այս օրերին զերծ մնալ բռնություն հրահրող և ատելություն սերմանող արտահայտություններից ու գործողություններից։ Ազգովին համախումբ ջանք և ներդրում բերենք առկա ճգնաժամի հաղթահարմանն ի նպաստ։ Մեր նահատակ հերոսների վառ հիշատակը և նրանց նվիրական տեսիլքները իրագործելու սրբազան ուխտը մեր սրտերում՝ միաբանվենք ու գործենք հանուն մեր հայրենիքի լուսավոր գալիքի, հանուն մեր ժողովրդի խաղաղ, ապահով ու բարօր կյանքի։

«Мы по-отечески призвали его уйти с поста премьер-министра»: обращение Католикоса (видео)
Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, выступил с обращением о внутриполитической ситуации в Армении.
“Дорогие сыновья нашей Родины и Диаспоры.
Мы переживаем тяжелые дни боли, тревоги и беспокойства, последовавшие после ужасов войны. Мученичество тысяч наших героических детей, потеря значительной части исторического арцахского мира, катастрофические последствия войны, величайшая угроза внешней опасности потрясли наши души, подорвали солидарность, национальное единство на Родине и в диаспоре. Нынешняя непростая ситуация, глубокий внутриполитический кризис создали новые опасности для нашей родной страны, сделав насущной необходимость безотлагательного решения возникших серьезных проблем.
Мы обсуждали обострение ситуации с членами епископального сословия нашей Святой Апостольской Церкви, Высшего Совета Мысли. У нас были встречи и с президентом республики, спикером Национального собрания, представителями различных политических и национальных организаций. По общему убеждению, эта роковая ситуация должна найти свое решение исключительно конституционным путем, в условиях национальной солидарности и здравого смысла.
В преддверии тревожных событий, происходящих в нашей родной стране, мы встретились и с премьер-министром Республики Армения г-ном Николом Пашиняном. В связи с ростом внутренней напряженности, с которой сталкивается страна, серьезными внешними и внутренними проблемами, а также отсутствием общественного доверия к премьер-министру, мы настоятельно призвали его уйти с поста премьер-министра, чтобы предотвратить потрясения, возможные столкновения и трагические последствия в общественной жизни.
В связи с этим мы призываем Национальное собрание в этот решающий для нашей страны момент действовать ответственно, прислушаться к требованиям широкой общественности, избрать нового премьер-министра в консультации с политическими силами и сформировать временное правительство национального согласия. Только правительство, состоящее из профессиональных людей, пользующихся общественным доверием, может решить проблемы, стоящие перед нашим народом, восстановить национальную солидарность и единство, организовать внеочередные парламентские выборы, в которых нет сомнений.
Мы приносим нашим верным людям, властям, оппозиционным политическим силам наш отеческий призыв воздерживаться от слов и действий, которые провоцируют насилие, сеют ненависть в эти тяжелые дни. Давайте, как нация, приложим совместные усилия, чтобы внести свой вклад в преодоление нынешнего кризиса. Яркая память о наших героях-мучениках, священный завет исполнить их заветные мечты в наших сердцах, позволяют нам объединиться и работать во имя светлого будущего нашей Родины, во имя мирной, безопасной и благополучной жизни нашего народа.