«Ողջունում ենք Ֆրանսիայի ԱԺ-ի՝ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևը»
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից ընդունված բանաձևի առնչությամբ.
Ողջունում ենք Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի՝ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևը, որը հաջորդել է Սենատի՝ նախորդ շաբաթ ընդունած նույնանման բանաձևին։ Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ թե՛ ստորին և թե՛ վերին պալատների այս միասնական դիրքորոշումը խորհրդանշում է Ֆրանսիայի և ֆրանսիացիների վճռական բողոքի ձայնն ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ու ահաբեկիչ վարձկանների աջակցությամբ Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացրած ագրեսիայի և էթնիկ զտման ու ցեղասպան նկրտումներ պարունակող քաղաքականության։
Կարևոր ենք համարում, որ բանաձևում արձանագրվում են նաև Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու և Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների և վարձկանների տեղակայման փաստերը։
Մենք կարևորում ենք միջազգային հանրության նման քայլերը՝ ի նպաստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծմանը և Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչմանը, ինչն այսօր դարձել է արցախահայության անվտանգության ապահովման գլխավոր հրամայականներից մեկը։

«Мы приветствуем резолюцию НС Франции о необходимости признания Нагорного Карабаха, принятую подавляющим большинством голосов»
Министерство иностранных дел Республики Армения приветствует принятие Национальным собранием Франции резолюции о необходимости признания Нагорного Карабаха. Об этом говорится в сообщении МИД Республики Армения.
“Мы приветствуем резолюцию Национального собрания Франции о необходимости признания Нагорного Карабаха, принятую подавляющим большинством голосов, которая последовала за аналогичной резолюцией, принятой Сенатом на прошлой неделе. Эта совместная позиция нижней и верхней палат французского Парламента символизирует решительный протест французов против политики этнической чистки Азербайджана и геноцида против народа Арцаха проводимого им при поддержке Турции и наемников-террористов”.
В МИД считают, что в резолюции подчеркивается и необходимость гарантировать безопасность мирного населения Арцаха, провал мирного процесса со стороны Азербайджана и размещение наемников террористических группировок при поддержке Турции в Нагорном Карабахе.
“Мы придаем важность таким шагам международного сообщества в пользу окончательного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, признания статуса Арцаха на основе права на самоопределение, которое стало одним из главных императивов обеспечения безопасности арцахских армян”.