ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԱՀ ՊԲ հրամանատարի հետ
Արցախ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է ԱՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի հետ:
Պաշտպանության բանակի հրամանատարը ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, առաջնագծում իրականացվող աշխատանքները և նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման ընթացքը: Միքայել Արզումանյանն ընդգծել է, որ հետագա խնդիրների լիարժեք կատարման և Արցախի անվտանգության ապահովման համար ընթանում են զորքերի վերակազմակերպման և ստորաբաժանումների խնդիրների ու կառուցվածքի վերանայման աշխատանքներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է Պաշտպանության բանակում իրականացվող լայնածավալ աշխատանքները, հավաստիացրել, որ ձեռնարկվելու են հնարավոր բոլոր գործողությունները հայկական երկու հանրապետությունների անվտանգային համակարգի վերափոխման և առավել ամրապնդման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այցելել է նաև Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն, զրուցել զոհվածների մարմինների որոնողական աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի հետ, նշել որոնողական խմբերի ավելացման անհրաժեշտությունը:
Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԱՀ նախագահի, ԱՀ ՊԲ հրամանատարի և ԱՀ ԱԻՊԾ ղեկավարի հետ մասնակցել է անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպմանը: Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Հայաստանում ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը շուրջօրյա բանակցություններ է վարում ադրբեջանական և ռուսական կողմերի, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ որոնումների ինտենսիվությունը բարձրացնելու և որոնողական տարածքներն ընդլայնելու ուղղությամբ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է նաև, որ պարբերաբար հեռախոսազրույցներ է ունենում ՌԴ իր պաշտոնակցի, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի հետ՝ քննարկումների առանցքում պահելով գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման հարցը:

Министр обороны РА встретился с командующим АО Арцаха
Поддержи А1+!2 декабря в рамках рабочего визита в Арцах министр обороны Республики Армения Вагаршак Арутюнян встретился с министром обороны Республики Арцах, командующим Армией обороны генерал-лейтенантом Микаэлом Арзуманяном.
Командующий Армией обороны представил ситуацию на линии соприкосновения Арцах-Азербайджан, проделанные работы на линии фронта, процесс создания новых инфраструктур. Микаел Арзуманян подчеркнул, что для полноценного выполнения дальнейших задач, обеспечения безопасности Арцаха, реорганизации войск, необходимо рассмотреть все проблемы и структуру подразделений.
Министр обороны Армении отметил масштабную работу, проводимую в Армии обороны, заверил, что будут предприняты все возможные действия для преобразования и дальнейшего укрепления системы безопасности обеих армянских республик.
Были затронуты и вопросы взаимодействия с российским миротворческим контингентом.
Министр обороны Республики Армения посетил и Государственную службу по чрезвычайным ситуациям Арцаха, беседовал с персоналом, занимающимся поиском тел погибших, отметил необходимость увеличения поисковых групп.
Позже Вагаршак Арутюнян вместе с президентом Республики Арцах, командующим Армией обороны Республики Арцах, руководителем Службы национальной безопасности приняли участие во встрече с родственниками пропавших без вести военнослужащих. В ходе встречи Вагаршак Арутюнян отметил, что, созданная в Армении межведомственная комиссия, для увеличения интенсивности поисков и расширения зон поиска в круглосуточном режиме ведет переговоры с азербайджанской и российской сторонами и с представителями Международного комитета Красного Креста. Министр также отметил, что он регулярно говорит по телефону со своим российским коллегой, командующим российским миротворческим контингентом в Арцахе, обсуждая возвращение пленных и обмен телами погибших.