«Դժբախտաբար, Փաշինյանի հիվանդագին ինքնասիրությունը նրան թույլ չտվեց հասկանալ այս քայլի կարևորությունը». Արման Մուսինյանի գրառումը
Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի խոսնակ Արման Մուսինյանի ֆեյսբուքյան գրառումը.
«Ի հավելումն վերը նշվածի, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ աջակցության նույնպիսի հրապարակային ուղերձներով հանդես էին գալու նաև ՀՀ նախկին նախագահներ Լ. Տեր-Պետրոսյանը, Ռ. Քոչարյանը և Ս. Սարգսյանը․ որպեսզի Փաշինյանի որոշումը անհապաղ հրադադարի վերաբերյալ չդիտվեր որպես նրա անձնական նախաձեռնություն և դրա ամբողջ պատասխանատվությունը չընկներ նրա վրա, ավելի պարզ ասած` նրա դեմքը փրկելու համար:
Դժբախտաբար, Փաշինյանի հիվանդագին ինքնասիրությունը նրան թույլ չտվեց հասկանալ այս քայլի կարևորությունը, եւ նա կտրականապես արգելեց հրապարակել Արայիկ Հարությունյանի նամակը, դրանով խափանելով նաեւ Արցախի և Հայաստանի նախկին նախագահների աջակցության ուղերձների հրապարակումը:
Տեր-Պետրոսյանը նույնիսկ պատրաստել էր իր գրավոր հայտարարությունը, որը ներկայացնում ենք ընթերցողի ուշադրությանը. «Ղարաբաղյան շարժման առաջին օրվանից «Ղարաբաղ» կոմիտեն, ՀՀՇ-ն և Հայաստանի հետագա բոլոր իշխանությունները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ոչ մի քայլ չեն արել առանց Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության համաձայնության: Այնպես, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները չեն կարող, ավելին` իրավունք չունեն անտեսելու Արցախի իշխանությունների պահանջը. Լևոն Տեր-Պետրոսյան»:
Հիշեցնենք, որ այս ամենը տեղի է ունեցել սույն թվականի հոկտեմբերի 19-ին, երբ դեռ պատերազմի վիճակը կատաստրոֆիկ չէր, և եթե այդ պահին կրակը դադարեցվեր, հայկական կողմը կխուսափեր հազարավոր նոր զոհերից և տարածքային հետագա կորուստներից:

«К сожалению, болезненное самолюбие Пашиняна не позволило ему понять важность этого шага»: запись Армана Мусиняна
Запись в фейсбук пресс-секретаря первого президента Левона Тер-Петросяна Армана Мусиняна
«В дополнение к вышеуказанному, была достигнута договорённость, что с также публичными обращениями поддержки выступят также бывшие президенты РА Л. Тер-Петросян, Р. Кочарян и С. Саркисян, чтобы решение Пашиняна о незамедлительном прекращении огня не рассматривалось как его личная инициатива и вся ответственность за него не падала на него, говоря простым языком, чтобы сохранить его лицо.
К сожалению, болезненное самолюбие Пашиняна не позволило ему понять важность этого шага, и он категорически отказался опубликовать письмо Араика Арутюняна, тем самым помешав также публикации обращений поддержки бывших президентов Арцаха и Армении.
Тер-Петросян даже подготовил письменное заявление, которое представляем вниманию читателя:  «С первого дня карабахского движения комитет “Карабах”, АОД и все последующие власти Армении не сделали ни одного шага в вопросе карабахского урегулирования без согласия руководства Нагорного Карабаха. Таким образом, нынешние власти Армении не могут, более того, не имеют права игнорировать требование властей Арцаха: Левон Тер-Петросян».
Напомним, что всё это имело место 19-го октября сего года, когда военная ситуация ещё не была катастрофично, и, если б огонь был прекращён в этот момент, армянская сторона избежала бы тысяч новых жертв и дальнейших территориальных потерь.