Կորոնավիրուսի հիվանդացության ցուցանիշն առավել բարձր է եղել Երևան քաղաքում և Կոտայքի մարզում
Նոր կորոնավիրուսային վարակով հիվանդացության վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ վերջին տասնօրյակում հիվանդացության ցուցանիշն առավել բարձր է եղել Երևան քաղաքում և Կոտայքի մարզում: Մասնավորպես այն գերազանցել է հանրապետական ցուցանիշը համապատասխանաբար Երևան քաղաքում՝ 1.5, իսկ Կոտայքի մարզում՝ 1.1 անգամ:
Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման կանխարգելման նպատակով առողջապահության նախարարությունը հորդորում է բնակչությանը, մասնավորապես` Երևան քաղաքի և Կոտայքի մարզի բնակիչներին բարձրացնել զգոնությունն անվտանգության կանոնների պահպանման նկատմամբ.
• Եթե տանը ունեք կորոնավիրուսային հիվանդությամբ կասկածելի կամ հաստատված դեպք, շփվելիս պահպանե՛ք առնվազն 1.5 մ հեռավորություն:
• Բացօթյա տարածքներում կրե՛ք դիմակ, հնարավորինս խուսափե՛ք մարդաշատ վայրերից և մարդկային կուտակումներից:
• Տնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններ հաճախելիս խանութ, վարսավիրանոց, մեծածախ առևտրի կենտրոններ և այլն) պարտադիր պահպանե՛ք սոցիալական հեռավորություն, կրե՛ք դիմակ, մակերեսների հետ շփումից հետո ախտահանե՛ք ձեռքերը կամ լվացե՛ք ձեռքերն օճառով:
• Հաճախակի լվացե՛ք ձեռքերը, անհնարինության դեպքում` մշակե՛ք 70% ալկոհոլի հիմքով ախտահանիչով:
• Սովորեցրե՛ք Ձեր երեխային հիգիենայի կանոնները և հետևե՛ք վերջիններիս պահպանմանը:
• Սուր շնչառական հիվանդության ախտանշաններ (ջերմություն, հազ, հարբուխ) ի հայտ գալու դեպքում անմիջապես կապվե՛ք Ձեր պոլիկլինիկայի բժշկի (թերապևտի կամ մանկաբույժի) հետ:

Показатель заболеваемости коронавирусом был наиболее высоким в Ереване и в Котайкской области
Анализ ситуации по Covid-19 показал, что за последние десять дней уровень заболеваемости был выше в Ереване и в Котайкской области, сообщает Министерство здравоохранения.
В частности, уровень заболеваемости в Ереване превысил республиканский показатель в 1,5 раза и в 1,1 раза в Котайкской области.
• В целях предотвращения распространения Covid-19 Минздрав призывает население, особенно жителей Еревана и Котайкской области, тщательно соблюдать все правила эпидемиологической  безопасности.
• Если в доме есть больной с подозрением или подтверждением коронавирусной болезни, при общении с ним держитесь на расстояние не менее 5 м.;
• Носите маску и в открытых местах, избегайте многолюдных мест и скоплений людей’
• При посещении магазинов, парикмахерской, оптовых торговых центров и т.д.  соблюдайте социальное расстояние, носите маску, после контакта с поверхностями дезинфицируйте или мойте руки мылом;
• Часто мойте руки, при невозможности обрабатывайте 70% дезинфицирующим средством на основе спирта;
• Обучайте детей правилам гигиены и следите за их соблюдением;
• При возникновении симптомов острого респираторного заболевания (лихорадка, кашель, насморк) немедленно свяжитесь с врачом вашей поликлиники (терапевтом или педиатром);