Ինչ խոստում է տվել Ռուստամ Մուրադովը ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդին (տեսանյութ)
Դադիվանքի կարգավիճակը առայժմ  անորոշ է մնում։ ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, որն այս պահին գտնվում է Ստեփանակերտում,  «Ա1+»-ի  հետ հեռախոսազրույցում  ասաց՝ ամեն ինչ շատ  բարդ է,  ժամ առ ժամ ամեն բան փոխվում է։
«Հետագա սահմանային փոփոխություններ կլինեն, թե ոչ, դրան ես չեմ տիրապետում։ Մենք բազմիցս դիմել ենք, որպեսզի Դադիվանքը որպես գործող վանական համալիր մնա անվտանգ»,- «Ա1+»-ին փոխանցում է նա։
Եպիսկոպոսը հանդիպում է ունեցել Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ․ «Ինքն ինձ ասաց, որ անհոգ եղեք, Սրբազան, վանքը գործելու է անվտանգ։ Նա ինձ հավաստիացրեց, որ ժողովուրդը կարող է գնալ-գալ ու խնդիր չենք ունենա»։
Ըստ Սրբազանի՝ Դադիվանքում վանական կյանքը շարունակվում է աշխույժ մնալ, մեր հոգևորականներն այնտեղ ամենօրյա աղոթքներ, ժամերգություններ ու պատարագներ են անում, ժողովուրդը շարունակում է  այցելել ։ Կիրակի օրը՝ նոյեմբերի 22-ին, Դադիվանքում պատարագ է լինելու, որին կմասնակցի նաեւ  Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։ Նա կարծում է՝  այդ օրը հնարավոր է որոշակիություն լինի։
Հիշեցնենք, որ մեր նկարահանող խումբը Դադիվանքում էր մեկ շաբաթ առաջ։ Այդ օրը  ռուս խաղաղապահները ժամանեցին  Դադիվանք, հանդիպեցին  վանահայր հայր Հովհաննեսին։   Վերջինս վստահ է՝  եթե Դադիվանքը հանձնվի Ադրբեջանին, այն կարժանանա նույն ճակատագրին, ինչ Նախիջեւանի մշակութային հուշարձանները։  Նա պնդում էր՝ ինքը դուրս չի գալու Դադիվանքից։
Ավանդության համաձայն՝ եկեղեցին հիմնվել է Քրիստոսի առաքյալներից Թադևոսի հետևորդ Դադեի կողմից 1-ին դարում։ Այստեղ է գտնվում  նաեւ Դադեի գերեզմանը։
Դադիվանք  միջնադարյան վանական համալիրը գտնվում է  Արցախի Շահումյանի շրջանի Դադիվանք գյուղում՝ Դադիվան լեռան լանջին։ Այս  տարածքն, ըստ եռակողմ հայտարարության, պիտի հանձնվի Ադրբեջանին։

Какие обещания дал Рустам Мурадов духовному лидеру ВС РА (видео)
Статус Дадиванка пока остается неопределенным. Духовный лидер ВС РА епископ О. Вртанес Абраамян, находящийся в настоящий момент в Степанакерте, сказал в беседе с «А1+»: все очень сложно, час от часу все меняется.
«Будут ли дальнейшие изменения границ – такой информацией я не обладаю. Мы неоднократно обращались с тем, чтобы Дадиванк, как действующий монастырский комплекс, оставался в безопасности»,- передает он «А1+».
Епископ встретился с командующим миротворческими силами России в Арцахе, генералом-лейтенантом Рустамом Мурадовым:  «Он сказал мне, не волнуйтесь, Ваше Святейшество, храм будет действовать в безопасности. Он заверил меня, что народ может приезжать-уезжать и проблем не будет».
По словам Его Святейшества, монастырская жизнь в Дадиванке продолжает оставаться активной, наше духовенство проводит там ежедневные молитвы, службы и литургии, народ продолжает посещать. В воскресенье, 22-го ноября, в Дадиванке будет литургия, в которой также примет участие епископ О. Вртанес Абраамян. Он считает, что в этот день, возможно, уже будет определенность.
Напомним, что наша съёмочная группа находилась в Дадиванке неделю назад. В этот день российские миротворцы прибыли в Дадиванк, встретились с настоятелем отцом Ованнесом. Последний уверен: если Дадиван будет передан Азербайджана, его постигнет та же участь, что и культурные памятники Нахиджевана. Он утверждал, что не покинет Дадиванк.
По традиции, церковь была основана последователем апостола Христа Фадея Дадеем в I веке. Здесь находится также могила Дадея.
Средневековый храмовый комплекс Дадиванк находится в селе Дадиванк Шаумянского района Арцаха, на склоне горы Дадиван. Эта территория, согласно трехстороннему заявлению, должна быть передана Азербайджану.