Նրանք, ովքեր տրամադրված չէին 7 շրջանները հանձնելուն, Փաշինյանին կմեկուսացնեին ու կգնային կռվելու (տեսանյութ)
«Արդյո՞ք, եթե Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 27-ին ստորագրեր 7 շրջանը տալու մասին փաստաթուղթ, պատերազմը չէր լինի։ Ես մի սցենար ասեմ՝ նրանք, ովքեր տրամադրված չէին այդ 7 շրջանները հանձնելուն, Փաշինյանին կմեկուսացնեին ու կգնային, կկռվեին։ Թե ինչ կլիներ արդյունքում, չգիտեմ, բայց մենք 26 տարի համոզմունք ենք ունեցել, որ կարող ենք չտալ։ Ավելին, դեռ պատերազմի կեսերին էլ նման տպավորություն կար»,- «Ա1+» հեռուստաընկերության հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացու իրավունք» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Սուրեն Սահակյանը՝ անդրադառնալով արցախյան պատերազմին։
Նա վստահ է, որ մենք կարող էինք կռվել, պատերազմի կեսերին տպավորություն է եղել, որ կարող ենք բեկել ընթացքը։ Ս․Սահակյանի համար նաև պարզ չէ, թե Շուշին ինչպես ընկավ։
«Ուզում է, Պուտինն ասի, ուզում է, Նիկոլ Փաշինյանը, ես Շուշիում եղել եմ, ուսումնասիրել եմ դիրքը, Շուշին անառիկ է։ Եվ եթե բավարար քանակի պաշտպաններ լինեին, Շուշին կպաշտպանվեր։ Եթե հանձնվել է, ուրեմն չուներ կամ նահանջի հրաման է եղել»,- համոզված է նա։
Ս․Սահակյանը նաև ասում է, որ Հայաստանն այսօր չի կարող իր շահերը լիարժեք պաշտպանել, ֆրանսիան է դա հանձն առել։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական զարգացումներին, ապա Ս․Սահակյանը գտնում է, որ Հայաստանին այսօր վարչապետի չեզոք թեկնածու է անհրաժեշտ։

Те, кто не был настроен сдавать 7 районов, изолировали бы Пашиняна и пошли бы воевать (видео)
Поддержи А1+!«Если б Никол Пашинян 27-го сентября подписал документ о передаче 7 районов, войны бы не было? Скажу вам такой сценарий: те, кто не был настроен сдавать эти 7 районов, изолировали бы Пашинян и пошли бы воевать. Что бы случилось в результате – не знаю, но мы на протяжении 26 лет были уверены, что можем не передавать. Более того, еще в середине войны было подобное впечатление», - сказал в беседе с телекомпанией «A1+» член исполнительного органа партии «Право гражданина» Сурен Саакян, обратившись к арцахской войне.
Он уверен, что мы могли воевать, в середине войны было впечатление, что мы можем переломить ход. Для С. Саакяна неясно и то, как пал Шуши.
«Пусть хоть Путин говорит, хоть Пашинян, я был в Шуши, изучил позицию, Шуши неприступна. И если б было достаточное количество защитников, Шуши оборонялась бы. Если была сдана, значит не было этого количества или был приказ об отступлении», - уверен он.
С. Саакян также говорит, что Армения сегодня не может сегодня полноценно защищать свои интересы, поручила это Франции.
Касательно внутриполитических событий, С. Саакян считает, что сегодня Армении необходим нейтральный кандидат в премьеры.