Մեզ հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետը քանիցս կրկնեց, որ Ալիևը պահանջում է Շուշին․ Նարինե Դիլբարյան (տեսանյութ)
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Նարինե Դիլբարյանն ասում է, հոկտեմբերի 19-ին արտախորհրդարանական կուսակցությունների հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բավականին անկումային տրամադրություն է ունեցել և խոսել է ռազմաճակատում տիրող վատ իրավիճակի մասին։ Վարչապետն ասել է, որ այդ մասին իրեն նամակով տեղեկացրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Ն․Փաշինյանը նաև հայտնել է, թե Ալիևը Շուշինն էլ է պահանջում։
Այդ հանդիպումից երկու օր անց Ն․Դիլբարյանն իր մի քանի կուսակիցների հետ մեկնել է Արցախ, հանդիպել նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ու մի շարք բարձրաստիճան սպաների հետ։ «Արցախում Արայիկ Հարությունյանը և Սեյրան Օհանյանը մեզ բոլորովին այլ բան ասացին, նրանք վստահեցրեցին, որ զենք կա և խնդիրը մարդիկ են։ Ա․Հարությունյանը խոսում էր 3-5 հազար կամավորականի մասին, Սեյրան Օհանյանը՝ 2500 հոգու մասին։ Ա․Հարությունյանն ասաց, որ նամակ գրել է, բայց հավելել է, որ բանակին վերաբերող տեղեկություններն այդքան ողբերգական չէին»,- պատմում է Ն․Դիլբարյանը։
«Ժառանգության» անդամները գնացել են նաև Շուշի, տեսել, որ քաղաքը կանգուն է, մոմավառություն կազմակերպել եկեղեցիներում և անկումային վիճակ չեն նկատել։ Ու նա զարմանում է, թե ինչպես հանձնվեց քաղաքը։
«Ես կարծում եմ, որ Շուշին չէր հանձնվի, եթե պայմանավորվածություն չլիներ։ Արայիկ Հարությունյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ մեկտեղ պետք է հստակ բացատրություններ տա, թե ինչ կատարվեց։ Եթե մենք այսօր չհասկանանք, թե ինչ է կատարվել, ապա չենք կարողանա սրբագրել այդ անձնատվական փաստաթուղթը»,- ասում է «Ժառանգության» ղեկավարը։

На встрече с нами премьер неоднократно повторял, что Алиев требует Шуши: Нарине Дилбарян (видео)
Председатель правления партии «Наследие» Нарине Дилбарян говорит: на встрече с внепарламентскими партиями 19-го октября у премьер-министра Никола Пашиняна было довольно подавленное настроение и он говорил о плохой ситуации на фронте.  Премьер сказал, что ему об этом сообщил в письме президент Арцаха Араик Арутюнян. Н. Пашинян также сообщил, что Алиев требует и Шуши.
Спустя два дня после этой встречи Н. Дилбарян с несколькими однопартийцами выехала в Арцах, встретилась с президентом Араиком Арутюняном и рядом высокопоставленных офицеров. «В Арцахе Араик Арутюнян и Сейран Оганян сказали нам совершенно другое, они заверили, что есть оружие и проблема в людях. А. Арутюнян говорил о 3-5 тысячах добровольцах, Сейран Оганян -  о 2500 человек. А. Арутюнян, что написал письмо, но добавил, что информация, касающаяся армии, не была столь трагичной», - рассказывает Н. Дилбарян.
Члены «Наследия» также отправились в Шуши, увидели, что город стоит, организовали зажжение свечей в церквях и не увидели упаднического состояния. И она удивляется, как был сдан город.
«Думаю, что Шуши не был бы сдан, если б не было договоренности. Араик Арутюнян вместе с Николом Пашиняном должны дать конкретные объяснение, что произошло. Если мы сегодня не поймем, что произошло, мы не сможем исправить этот капитуляционный документ», - говорит Дилбарян.