Ես որևէ ուժի չեմ միանա ու չեմ պահանջի Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը․ «Իմ քայլ»-ից դուրս եկած պատգամավոր
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Աթաբեկյանը երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնեց, որ համակարծիք չլինելով քաղաքական թիմի դիրքորոշման հետ՝ դուրս է գալիս «Իմ քայլը» խմբակցությունից և այսուհետ գործելու է որպես անկախ պատգամավոր։
Ավելի ուշ լուրեր տարածվեցին այն մասին,որ անհայտ անձինք  մի քանի մեքենայով գնացել են Վարդան Աթաբեկյանի՝ Պտղնիում գտնվող առանձնատուն։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Աթաբեկյանը հայտնեց, որ իր տուն գիշերը ժամը 1։00-ի մոտակայքում այցելել են «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Հակոբ Սիմիդյանը և Հայկ Սարգսյանը, ինքը տանը չի եղել, մտերիմները տեսախցիկների միջոցով տեսել են անծանոթ մեքենաները, անհանգստացել և ահազանգել ոստիկանություն, ոստիկանության գալուց և դռները բացելուց հետո են միայն տեսել, որ պատգամավորներն են։
Մեր հարցին, թե արդեն կապ հաստատե՞լ է գործընկերների հետ՝ պարզելու նրանց գալու նպատակը, Աթաբեկյանն ասաց․
«Սպասում էի՝ լույս բացվի, կզանգեն, բայց մինչև հիմա չեն զանգել»։
Աթաբեկյանը նաև հավելեց մինչև խմբակցությունից դուրս գալը խմբակցության անդամների հետ քննարկում չի ունեցել, համարել է, որ ելք չկա, լուծումը միայն դա է և որոշում է կայացրել․
«Պատասխանատվություն ստանձնելու խնդիր կա, եթե լուռ ես մնում, ստանձնում ես այդ պատասխանատվությունը, հակառակ դեպքում պետք է դիրքորոշում արտահայտես»։
Վարչապետի այս որոշման մասին Աթաբեկյանն ասում է՝ առնվազն ինքը տեղյակ չի եղել, գործընկերներից շատերը կան, ովքեր ևս տեղյակ չեն եղել։
Մեր դիտարկմանը, թե իր որոշումից հետո քննադատություններ են հնչում, որ երկուսուկես տարիների ընթացքում եղել է ոչ ակտիվ պատգամավոր և 2,5  տարի առաջ Խորհրդարան է անցել Փաշինյանի վարկանիշի շնորհիվ,  Աթաբեկյանն արձագանքեց, թե իր համար տարօրինակ են այս քննադատությունները․
«Ես 2015 թվականից ՔՊ թիմի հետ ճանապարհ եմ անցել, այդ ճանապարհի արդյունքում եղել են ընտրություններ, որտեղ որպես քաղաքական թիմի անդամ, որը իր լուման ունի այդ քաղաքական թիմում, տրվել է ռեյտինգային ընտրակարգով պայքարելու տեղ, եղել են ազատ մրցակցային պայմաններ, 2700 ձայն հավաքելուց հետո չեմ անցել, մանդատը վայր է դրել մեկ պատգամավոր, ես անցել եմ։ Նշանակում է՝ դա կարելի է սեփականաշնորհե՞լ» ։
Աթաբեկյանը նաև հավելեց՝ քաղաքական թիմի հետ նախկինում էլ ունեցել է անհամաձայնություններ։
Ինչ վերաբերում է հարցադրմանը, թե հնարավո՞ր է միանա Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ուժերին, Աթաբեկյանը բացառեց․
«Ես որևէ ուժի չեմ միանա ու չեմ պահանջի Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, իմ քայլը ուղղված է ոչ թե ընդդեմ իմ կուսակցության, թիմի, այլ ուղղակի ինքս անձնական խնդիրներ ունեմ, ես այդ հողի հետ շատ լուրջ կապեր ունեմ, իմ հայրը այդ հողում է զոհվել, ինձ ինչքան էլ համոզեն, իմ ուղեղը չի կարող ընկալել, բայց դա չի նշանակում, որ ես փորձում եմ իմ քաղաքական  թիմին դեմ գնալ կամ հարվածել։ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը կարող է պահանջել ժողովուրդը, եթե այդ պահանջը ձևավորվի, ես վստահ եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կգնա այդ քայլին»։

Я ни к кому не присоединюсь и не буду требовать отставки Никола Пашиняна: депутат, вышедший из «Моего шага»
Депутат от фракции «Мой шаг» Вардан Атабекян вчера сообщил на своей странице в Фейсбук, что не будучи солидарным с позицией политической команды, выходит из фракции «Мой шаг» и отныне будет действовать в качестве независимого депутата.
Позднее распространились слухи о том, что неизвестные лица на нескольких автомобилях посетили особняк Вардана Атабекяна в Птгни.
В беседе с «А1+» Атабекан сообщил, что в районе 1:00 часов ночи его дом посетили депутаты от фракции «Мой шаг» Акоп Симидян и Айк Саркисян, его не было дома, родственники посредством видеокамер заметили незнакомые автомобили, забеспокоились и позвонили в полицию, только после  того, как приехала полиция и открыли двери, увидели, что это были депутаты.
На наш вопрос, связался ли он с коллегами, чтобы выяснить цель их визита, Атабекян сказал:
«Я ждал, что с началом дня они позвонят, но до сих пор не позвонили».
Атабекян также добавил, что у него не было обсуждения с членами фракции до его выхода из фракции, он счел, что выхода нет, это – единственное решение, и принял его:
«Есть вопрос принятия ответственности, если молчишь, берешь на себя эту ответственность, в противном случае ты должен выразить позицию».
Атабекян говорит, что по крайней мере он не был в курсе этого решения премьер-министра, есть много коллег, которые также не были проинформированы.
На наше наблюдение, что после решения прозвучала критика, что на протяжении двух с половиной лет он не был активным депутатом, и 2,5 года назад прошел в Парламент благодаря рейтингу Пашиняна, Атабекян ответил, что ему эта критика кажется странной:
«Я с 2015 года прошел путь с командой ГД, в результате этого пути были выборы, где, как член политической команды, у которого есть свой вклад в этой политической команде, было дано место борьбы по рейтинговой избирательной системе, были свободные конкурентные условия, собрав 2700 голосов я не прошел, другой депутат сложил мандат, прошел я. Значит, это можно приватизировать?»
Атабекян также добавил: у него и ранее были разногласия с политической командой.
Касательно вопроса, может ли он присоединиться к силам, требующим отставки Никола Пашиняна, Атабекян исключил это:
«Я не присоединюсь ни к какой силе и не буду требовать отставки Никола Пашиняна, мой шаг был направлен не против моей партии, команды, а просто у меня самого есть личные проблемы, у меня есть очень серьезные связи с этой землей, мой отец погиб на этой земле, сколько б меня ни убеждали, у меня в голове это не укладывается, но это не означает, что я пытаюсь идти против моей политической команды или нанести ей удар. Отставку Никола Пашиняна может потребовать народ, если сформируется это требование, я уверен, что Никол Пашинян пойдет на этот шаг».