ՌԴ-ն զենք տալիս է այնքան, որ չպարտվենք, բայց ոչ այնքան, որ Ադրբեջանին պարտության մատնենք․ Արա Պապյան (տեսանյութ)
«Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը ընտրվելու դեպքում շատ ավելի հակառուսաստանյան դիրքորոշում պետք է ունենա։ Եվ վտանգ կա, որ «ռուսական սեպը» Հարավային Կովկասից հանելու հիմնական գործիքը կարող է դառնալ Թուրքիան, և ԱՄՆ-ը դրա համար սկսի ավելի շատ աջակցել Թուրքիային՝ ընդդեմ Ռուսաստանի։ ԵՎ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մենք համարվում ենք ՌԴ շահերը պաշտպանող երկիր, կարող է տուժենք»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքում Ջ․Բայդենն առաջ էր անցել գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփից։ Բայց դեռ վերջնական արդյունքները չկան, և Ա․Պապյանն ասաց, որ վաղ է ասել, որ Ջ․Բայդենը հաղթել է։
Պապյանն ասում է, որ պատերազմի արդյունքում հրետակոծվում է նաև Հայաստանը, և մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը համապատասխան քայլեր չի ձեռնարկում։
«ՌԴ-ն պարտավոր է բացահատ ներքաշվել և իր ռազմական ողջ հզորությամբ պաշտպանի ոչ միայն ՀՀ-ին, այլև ՀՀ շահերը, որովհետև պայմանագրերից մեկում խոսքը ոչ միայն տարածքի նկատմամբ ռազմական ոտնձգության, այլև վտանգի առկայության մասին է։ Իսկ մեզ մոտ վտանգն առկա է»,- ասում է Ա․Պապյանը։
Վերջինս նկատել է տալիս, որ ՌԴ-ն զենք տալիս է այն քանակությամբ, որ չպարտվենք, բայց ոչ այն քանակությամբ, որ կարողանանք Ադրբեջանին պարտության մատնել։ Եվ հավելում, որ շատ հարցեր կան այս պատերազմի վերաբերյալ, որոնք պիտի տրվեն, բայց կտրվեն հետագայում։
«Վստահ եմ, որ հաղթելու ենք, ինձ համար մնում է մարդկային ու տնտեսական գինը, որը ստիպված վճարելու ենք։ Եվ ամեն ինչ պայմանավորված է նրանով, որ եթե մենք որդեգրած լինեինք ռազմական ճիշտ դոկտրինա, գուցե այսօր այդքան վնաս չկրեինք՝ բոլոր հավկիթները չդնել մեկ զամբյուղի մեջ և չապավինել մեկ երկրի բարեհաճությանը»,- ասում է նա։
Ա․Պապյանը նաև գտնում է, որ եթե խոսքը վերաբերում է դաշնակցային պարտականությունները լիակատար կատարելուն, մենք պետք է ունենայինք լավագույն զենքը։ Ինչ վերաբերում է տնտեսական հնարավոր պատժամիջոցներին, որի մասին խոսում են եվրոպական երկրներում՝ մասնավորապես Ֆրանսիայում, ապա նա գտնում է, որ դրանք կարևոր են, բայց Թուրքիային չեն զսպի։ Ասում է, որ այդ երկիրը նախապես հաշվել է, որ այդ պատժամիջոցները նախ իր վրա շատ ուժեղ ազդեցություն չեն ունենա, երկրորդը՝ կլինեն փոխադարձ։

РФ дает столько оружия, чтобы мы не проиграли, но не столько, чтобы мы нанесли поражение Азербайджану: Ара Папян (видео)
«Очевидно, что в случае, если будет избран кандидат в президенты США Джо Байден, он будет иметь гораздо более антироссийскую позицию. И есть опасность, что основным инструментом снятия «российского клина» на Южном Кавказе может стать Турция, и США для этого станет больше помогать Турции против России. И учитывая то обстоятельство, что мы считаемся страной, защищающей интересы РФ, мы можем пострадать», - сказал в беседе с «А1+» глава центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
Напомним, что в результате прошедших в США президентских выборов Дж. Байден опередил действующего президента Дональда Трампа. Но окончательных результатов пока нет, и А. Папян сказал, что рано говорить, что Дж. Байден победил.
Папян говорит, что в результате войны Армения также подвергается обстрелу, и наш стратегический партнер Россия не предпринимает соответствующих шагов.
«РФ обязана явно ввязаться и всей своей военной мощью защищать не только РА, но и интересы РА, поскольку в одном из договоров речь идет не только о военном посягательстве на территорию, но и о наличии угрозы. А у нас угроза наличествует», - говорит А. Папян
Последний отмечает, что РФ дает оружие с той политикой, чтобы мы не проиграли, но не в том количестве, чтобы мы могли нанести поражение Азербайджану. И добавляет, что есть множество вопросов относительно этой войны, которые должны быть заданы, но будут заданы в дальнейшем.
«Я уверен, что мы победим, для меня остается человеческая и экономическая цена, которую мы будем вынуждены заплатить. И все обусловлено тем, что если б мы придерживались правильной военной доктрины, возможно, сегодня не понесли бы такого ущерба – положить все яйца в одну корзину и не надеяться на благосклонность одной страны»,- говорит он.
А. Папян также считает, что если речь идет о полноценном исполнении союзнических обязательств, у нас должно было быть наилучшее оружие. Касательно возможных экономических санкций, о которых говорят в европейских странах, в частности, во Франции, он считает, что они важны, но не сдержат Турцию. Говорит, что эта страна заранее рассчитала, что эти санкции, во-первых, не окажут на нее очень большого влияния, во-вторых, будут взаимными.