Միջազգային հանրությունը չի ցանկանում նկատել Թուրքիայի վարքագիծը. Արմեն Սարգսյանը՝ Շվեդիայի հանրային ռադիոյին
Շվեդիայի հանրային Sveriges Radio AB-ն հաղորդում է հեռարձակել Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի և դրանում Թուրքիայի ներգրավվածության վերաբերյալ՝ հեռարձակելով հատվածներ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցից:
«Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարծում է, որ միջազգային հանրությունը բավականաչափ վճռականորեն չի արձագանքում բռնկված պատերազմին: Նա ասում է, որ աշխարհի առաջնորդները թերագնահատում են Թուրքիայի դերը հակամարտությունում: Մեզ հետ բացառիկ հարցազրույցում նախագահ Սարգսյանն ընդգծում է, որ եթե չլիներ Թուրքիայի ներգրավվածությունը՝ ռազմական գործողություններն արդեն ավարտված կլինեին»,-նշում է լրագրողը՝ մեջբերելով նախագահ Սարգսյանի խոսքը. «Եթե հարցը լիներ միայն Ադրբեջանը, ապա պատերազմն արդեն դադարեցված կլիներ երկրորդ, երրորդ շաբաթից: Այստեղ խնդիրը թուրքական սարքավորումներն են, թուրքական ժամանակակից ԱԹՍ-ները, տեխնոլոգիաները, F-16 կործանիչները, ուսուցում անցած զինվորները, հրահանգիչները, սպաները, գեներալները, ովքեր, ըստ էության, ղեկավարում են գործողությունները: Մենք բոլորս գիտենք, որ Թուրքիան ունի աշխարհի ամենամեծ բանակներից մեկը, և դա աշխարհի ամենաագրեսիվ բանակներից է: Նրանք անդադար պատերազմի մեջ են՝ Իրաքում, Սիրիայում, հիմա էլ այստեղ: Կուզեի, որ միջազգային հանրությունը գործեր ավելի արագ, իրական ճնշում գործադրեր Թուրքիայի վրա, քանի որ այդ երկիրն անկայունության աղբյուր է: Թուրքիան է, որ Ադրբեջանին թույլ չի տալիս համաձայնել հրադադարի, Թուրքիան է ցանկանում շարունակել հակամարտությունը, քանի որ որքան այն երկար շարունակվի այնքան ինքն ավելի խոր ներկայություն կհաստատի Ադրբեջանում»:
Նշելով, որ դիվանագիտական փորձառությամբ նախագահն իր միջազգային կապերն է օգտագործում՝ աշխարհին տեղեկացնելու, թե ինչ է կատարվում Ղարաբաղում, լրագրողն ընդգծում է, որ հակամարտությունում Թուրքիայի ներգրավվածությունը շատ զգայուն հարց է Հայաստանի ու հայերի համար, որոնց մեջ ապրում են ավելի քան հարյուր տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության հիշողությունները: «Բայց նախագահ Սարգսյանն ընդգծում է մեկ այլ խնդիր ևս. Թուրքիան, իր ներկայիս ղեկավարությամբ, փորձում է ռազմական եղանակով իր ազդեցությունը տարածել, այս անգամ արդեն՝ Հարավային Կովկասում»,-նշում է լրագրողը՝ մեջբերելով նախագահ Սարգսյանին.
«Միջազգային հանրությունը բաց է թողել Թուրքիայի շատ ագրեսիվ նկրտումները, որոնք կան վերջին տասնամյակում: Միջազգային հանրությունը ձախողել է՝ թույլ տալով Թուրքիային ունենալ այն վարքագիծը, որը կա այսօր: Նրանց չկանգնեցրին Սիրիայում, Իրաքում, այժմ արդեն՝ Լիբանանի հյուսիսում: Նրանց չկանգնեցրին Միջերկրական ծովի արևելքում, չկանգնեցրին, երբ նրանք խախտեցին Կիպրոսի տարածքային ամբողջականությունը՝ գրավելով դրա կեսը: Նրանք խախտել են Իրաքի, Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ այժմ եկել ու խոսում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին: Հենց սա է, որ միջազգային հանրությունն անտեսում է, չի ցանկանում նկատել:
Ինչպե՞ս կարող ես ունենալ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, որը նման վարքագիծ է դրսևորում: Ինչպե՞ս կարող ես բանակցել մի պետության հետ, որը հայտարարում է ԵՄ անդամ դառնալու ցանկության մասին, սակայն նրա գործողություններն ամբողջովին հակասում են եվրոպական բոլոր արժեքներին»:

Международное сообщество не хочет замечать поведение Турции: Армен Саркисян – общественному радио Швеции
Шведская общественная радиокомпания “Sveriges Radio AB”, транслируя отрывки из интервью президента Армении Армена Саркисяна, рассказала о военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха, и причастности к ней Турции. Об этом сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента.
“Президент Армении Армен Саркисян считает, что международное сообщество недостаточно решительно отреагировало на начало войны. По его словам, мировые лидеры недооценивают роль Турции в конфликте. В эксклюзивном интервью президент Саркисян подчеркнул, что, если бы не вмешательство Турции, военные действия уже прекратились бы”, - сказал журналист со ссылкой на президента Саркисяна. “Если бы речь шла только об Азербайджане, война была бы остановлена на второй или третьей неделе. Проблема здесь в турецкой технике, в современных турецких БПЛА, истребителях F-16, подготовленных солдатах, инструкторах, офицерах, генералах, которые, по сути, руководят операцией. Все мы знаем, что Турция имеет одну из крупнейших армий в мире, это одна из самых агрессивных армий в мире. Они находятся в постоянной войне в Ираке, в Сирии, а теперь и здесь. Я хотел бы, чтобы международное сообщество действовало быстрее, оказало бы реальное давление на Турцию, потому что эта страна является источником нестабильности. Это Турция не позволяет Азербайджану согласиться на прекращение огня. Турция хочет продолжить конфликт, потому что чем дольше он продлится, тем глубже она окажется в Азербайджане”.
Отметив, что президент использует свои международные связи и свой дипломатический опыт, чтобы информировать мир о том, что происходит в Карабахе, журналист подчеркнул, что участие Турции в конфликте является очень чувствительным вопросом для Армении и армян, проживавших в Османской империи более ста лет назад, это воспоминания о Геноциде армян. “Однако президент Саркисян выделяет и другой вопрос - Турция, на этот раз, пытается распространить свое военное влияние на Южном Кавказе”, - сказал журналист со ссылкой на слова президента Саркисяна.
“Международное сообщество упустило из виду очень агрессивные устремления Турции, проявляемые в течение последних десятилетий. Международное сообщество потерпело провал,  позволив Турции вести себя так, как сегодня. Турцию не остановили ни в Сирии, ни в Ираке, а теперь и на севере Ливана. Ее не остановили на востоке Средиземного моря, не остановили, когда она нарушила территориальную целостность Кипра, оккупировав его половину. Она нарушила территориальную целостность Ирака и Сирии, а теперь здесь заговорила о территориальной целостности Азербайджана. Это то, что мировое сообщество игнорирует, не хочет замечать.
Неужели может быть государство-член НАТО, которое демонстрирует такое поведение? Как можно вести переговоры со страной, которая заявляет о своем желании вступить в ЕС, но ее действия полностью противоречат всем европейским ценностям?