ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Ադրբեջանում գտնվող 5 ռազմագերիների գործով հրատապ միջոցի կիրառման մասին դիմումը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերեվարված զինծառայողներ Սամվել Ասատրյանի, Ալբերտ Միքաելյանի, Էդիկ Տոնոյանի, Վալերի Հայրապետյանի և Արսեն Կարապետյանի գործերով Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Այս մասին «Ֆեյսբուքի»-ի իր էջում գրել է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված ևս հինգ զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործ է ներկայացվել Եվրոպական դատարան։ Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Սամվել Ասատրյանը, Ալբերտ Միքաելյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը և Արսեն Կարապետյանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածված տեսանյութերի հիման վրա նշված անձինք նույնականացվել են և նրանց ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև նոյեմբերի 3-ը»,- գրել է Զեյնալյանը:

ЕСПЧ удовлетворил иск о срочных мерах в отношении находящихся в Азербайджане 5 военнопленных
Европейский суд по правам человека потребовал от правительства Азербайджана документально подтвержденную информацию о местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании пленных военнослужащих Самвела Асатряна, Альберта Микаеляна, Эдика Тонояна, Валерия Айрапетяна и Арсена Карапетяна. Об этом на своей странице в Facebook написал правозащитник Артак Зейналян.
«Дело о защите прав пяти военнослужащих, захваченных в плен в ходе инициированной Азербайджаном широкомасштабной войны против Азербайджана, передано в Европейский суд. В плену оказались Самвел Асатрян, Альберт Микаелян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян и Арсен Карапетян.
На основании видео, распространенных азербайджанскими СМИ, указанные лица были идентифицированы, члены их семей обратились в Европейский суд с просьбой принять срочные меры для защиты права на жизнь.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана документально подтвержденную информацию об их местонахождении, условиях содержания и оказанной медицинской помощи. Суд назначил крайним сроком 3 ноября для предоставления необходимой информации», - написал Зейналян.