Օրացույց․ 27-ը հոկտեմբերի․ Գարեգին Բ-ն հայտնում է ԱԺ-ի ահաբեկչության մասին (տեսանյութ)
1997-ի հոկտեմբերի 27-ին արձակագիր Հրանտ Մաթեւոսյանը Գրողների միությունում ներկայացնում է իր ընկերոջը՝ Անդրեյ Բիտովին: Այստեղ ռուս դասականին նվիրում են նկարներ, նաեւ դաշույն, որը համբուրում է մարդասեր արձակագիրը, ընթերցում պաշտպանության նախարար, արձակագիր Վազգեն Սարգսյանի խոսքը: Այս ամենից հետո Հրանտ Մաթեւոսյանը հայտարարում է՝ իմ երկրորդ սերը Վանո Սիրադեղյանն է: Հենց վերջինս էլ Երեւանի քաղաքապետի կարգավիճակում Բիտովին շնորհեց Հայաստանի պատվավոր քաղաքացու կոչում: Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արա Սահակյանը 1998-ի հոկտեմբերի 27-ին իշխանություններին առաջարկում է կերակրել սոված ժողովրդին եւ ոչ թե քննադատել նախկիններին: «Եթե մեղավոր լինեինք, վաղուց էիք ձեռքներս ոլորել ու տարել»,-նոր իշխանություններին ասում է նույնիսկ ՀՀՇ-ից հեռացված պատգամավորը:
1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանում է ԱՄՆ պետքարտուղարի ԱՊՀ գծով տեղակալ Սթրոբ Թելբոթը։ Նրան ընդունում է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Այստեղ է նաեւ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը: Հենց հանդիպման ընթացքում լրագրողներին պարզաբանումներ է ներկայացնում Քոչարյանի մամուլի խոսնակը։ Վահե Գաբրիելյանն ասում է, որ հանդիպման թեման Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծումն է։ Այս օրերին հրաժարականներ են ներկայացնում Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաները, մեր մոտ, ըստ Գաբրիելյանի, նման բաներ չեն նախատեսվում։ Հայաստանի խորհրդարանում տեղի է ունենում Երրորդ հանրապետության ամենածանր հանցագործությունը: Նախկին դաշնակցական Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ մի խումբ զինված մարդիկ մտնում են նիստերի դահլիճ եւ գնդակահարում Ազգային Ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին եւ 5 պատգամավորի: Միայն 5 ժամ հետո է նախագահի ապարատը հայտարարում, որ զոհվել են խորհրդարանի ղեկավարն ու վարչապետը: Ահաբեկիչները հանդիպում են պահանջում Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ գա, նստի, խոսենք:
Հայաստան է ժամանում ռուսական Ալֆա ջոկատը: Դահլիճում պատանդներ կան: Հենց ահաբեկչության ընթացքում Էջմիածնի Մայր Աթոռում տեղի է ունենում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ընտրությունը: Քվեարկողների մեջ են Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը, Արարատի մարզպետ Հովիկ Աբրահամյանը, որը մեծ ուրախությամբ լուսանկարվում է դեռեւս կաթողիկոս չդարձած Գարեգին արքեպիսկոպոսի հետ: Նրա մրցակիցը կաթողիկոսի տեղապահ Ներսես Պոզապալյանն է :
Կաթողիկոս ընտրվելուց հետո Գարեգին Ներսիսյանի առաջին խոսքը հենց խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության մասին է։ Խորհրդարանում երեկոյան արդեն թույլ են տալիս նիստերի դահլիճից դուրս բերել սպանվածների մարմինները: Միայն դրանից հետո խորհրդարան է գալիս հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը Հունանյանին եւ իր խմբին երաշխիքներ է տալիս, որ իրավապահներին հանձնվելուց հետո չի սպանվի եւ հաշվեհարդար չի լինի: Լուսադեմին Նաիրի Հունանյանն իր խմբով հանձնվում է Հայաստանի իրավապահներին: Զինվորական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի համար 2000 թվականի հոկտեմբերի 27-ին դեռ պարզ չէ նախորդ տարվա այս օրը 8 պետական պաշտոնյայի սպանության պատճառ դարձած հանցագործության շարժառիթները ։
Գործից առանձնացվել է կազմակերպիչների մասը, այս մասով պարոն Ջհանգիրյանն ասելիք չունի։ Հոկտեմբերի 27-ի օրերին պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը մեկ տարի հետո այլեւս նախարար չէ։ Եվ ինքը եւ քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը չեն բացառում, որ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից առաջ Կարեն Դեմիրճյանի եւ Վազգեն Սարգսյանի առաջ խնդիր է դրվել դիտարկել Մեղրին հարեւան երկրների այլ տարածքներով փոխանակելու տարբերակը, որի մասին առաջինը խոսեց Աշոտ Մանուչարյանը։
Նույն օրը զինվորական ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը պարզաբանում է, թե ինչու մեկ տարվա ընթացքում Գագիկ Ջհանգիրյանի խմբին չհաջողվեց բացահայտել հոկտեմբերի 27-ը։ 2003-ի հոկտեմբերի 27-ին Կարեն Դեմիրճյանի որդու գլխավորած ընդդիմությունը երթով շարժվում է Կոմիտասի անվան պանթեոն, որտեղ հուղարկավորված է Կարեն Դեմիրճյանը:

Календарь. 27 октября: Гарегин II собщает о теракте в НС (видео)
27-го октября 1997 года прозаик Грант Матевосян в Союзе писателей представляет своего друга – Андрея Битова. Здесь российскому классику дарят картины, а также кинжал, который целует человеколюбивый прозаик, читает слова министра обороны, прозаика Вазгена Саркисяна. После всего этого Грант Матевосян заявляет: моя вторая любовь – это Вано Сирадегян. Именно последнего в статусе мэра Еревана Битов удостоил звания почетного гражданина Армении.
Депутат Национального собрания Ара Саакян 27-го октября 1998 года предлагает властям накормить голодный народ, а не критиковать бывших. “Если б мы были виновны, давно вы скрутили бы нам руки и увели”, - говорит новым властям даже депутат, покинувший АОД.
27-го октября 1999 года в Армении находится заместитель госсекретаря США по СНГ Строб Телбот. Его принимает президент Роберт Кочарян. Здесь также находится премьер-министр Вазген Саркисян. Прямо во время встречи разьяснения журналистам представляет пресс-секретарь Кочаряна. Вагэ Габриелян говорит, что тема встречи – решение Нагорно-Карабахского вопроса. В эти дни подают в отставку государственные чиновники Азербайджана, у нас, по словам Габриеляна, подобное не предусмотрено.
В парламенте Армении происходит самое тяжкое преступление Третьей республики. Во главе с бывшим дашнаком Наири Унаняном группа вооруженных лиц входит в зал заседаний и расстреливает председателя Национального собрания Карена Демирчяна, премьер-министра Вазгена Саркисяна, министра Леонарда Петросяна и 5 депутатов. Лишь  через 5 часов аппарат президента объявляет, что погибли глава парламента и премьер-министр. Террористы требуют встречи с Робертом Кочаряном: пусть придет, сядет, поговорим.
В Армению прибывает российский отряд Альфа. В зале есть заложники.
Как раз во время террористического акта в Первопрестольном Эчмиадзине проходят выборы Католикоса всех армян. Среди голосующих брат Вазгена Саркисяна, губернатор Арарата Овик Абраамян, который с большой радостью фотографируется с еще не ставшим католикосом архиепископом Гарегином.
Его соперник – заместителя католикоса Нерсес Позапалян. После избрания католикосом первая речь Гарегина Нерсисяна именно о террористическом акте в парламенте.
Вечером в парламенте уже разрешают вынести из зала заседаний тела убитых. Только после этого в парламент приходит президент республики Роберт Кочарян, который дает Унаняну и его группе гарантии, что после того, как они сдадутся правозащитникам, они не будут убиты и не будет расправы.
На рассвете Наири Унанян со своей группой сдаются правозащитникам Армении. Военному прокурору Гагику Джангиряну 27-го октября 2000 года пока не ясны мотивы преступления, ставшего причиной убийства 8 государственных чиновников в этот день прошлого года. От дела отделена часть организаторов, по этой части Джангиряну нечего сказать.
В дни 27-го октября министр обороны Вагаршак Арутюнян спустя год более не министр. И он, и мэр Альберт Базеян не исключают, что перед злодеянием 27-го октября перед Кареном Демирчяном и Вазгеном Саркисяном была поставлена задача рассмотреть вариант обмена Мегри на другие территории соседней страны, о чем первым заговорил Ашот Манучарян.
В тот же день начальник военной полиции Владимир Гаспарян поясняет, почему за год группе Гагика Джангиряна не удалось раскрыть 27-го октября.
27-го октября 2003 года оппозиция, возглавляемая сыном Карена Демирчяна, шествием движется к пантеону имени Комитаса, где похоронен Карен Демирчян.