Արմեն Սարգսյանը մեկնել է Բրյուսել
Այցի ընթացքում նախատեսվում են նախագահ Սարգսյանի հանդիպումները ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումները տեղի են ունենալու նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ:
Եվրոպական կառույցների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահը նախատեսում է քննարկել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի և դրանում Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից հրետակոծման փաստերը:
Ակնկալվում է, որ ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական կառույցների ղեկավարության կողմից կարվի հնարավոր ամեն ինչ՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչել հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

Армен Саркисян вылетел в Брюссель
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе визита предусмотрены встречи Армена Саркисяна с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем и другими высокопоставленными должностными лицами.
Встречи назначены по инициативе президента Саркисяна.
С руководителями европейских структур президент Армении должен обсудить вопросы, касающиеся военной агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении Республики Арцах и явной вовлеченностью в нее Турции. Он представит факты  обстрелов приграничных мирных населенных пунктов Республики Армения с азербайджанской стороны.
Ожидается, что руководство НАТО и европейских структур  сделают все возможное для прекращения военных действий со стороны Азербайджана и Турции-члена НАТО, что позволит реализовать достигнутые договоренности о прекращении огня.