pashinyan_aliyev_vienna.thumb
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել մեկնել Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվա՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպումներ ունենալու և բանակցելու։
Անձամբ Մոսկվա գնալու և կարգավորման ճանապարհներ գտնելու համար հանդիպումներ ունենալու պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին հարցազրույցում նշել է. «Մեր դիրքորոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եվ ես պատրաստ եմ բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը ներդնել նման արդյունքի հասնելու համար, այդ թվում՝ գնալ, հանդիպել, զրուցել: Բայց մենք բոլորս պետք է հասկանանք, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի կոմպրոմիսի հիման վրա, ոչ թե կողմերից մեկի կոպիտուալացիայի»:
Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է «հանդիպել Մոսկվայում, ցանկացած այլ վայրում՝ վերջ դնելու հակամարտությանն ու խնդրի լուծման ուղիներ գտնելու»: Ըստ նրա՝ Բաքվում «պատրաստ են ցանկացած կոնտակտների»:
Այնուամենայնիվ, Ալիևը բազմաթիվ նախապայմաններ է նշել՝ բանակցությունների անցնելուց առաջ:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է լայնածավալ հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ երկրի ամբողջ տարածքում։

pashinyan_aliyev_vienna.thumb
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев затронули вопрос о готовности к встрече в Москве при посредничестве России. В интервью российскому информационному агентству ТАСС и Пашинян, и Алиев отметили, что готовы провести встречу для поиска решения нагорно-карабахского вопроса.
На вопрос журналиста «Готовы ли Вы сами приехать в Москву, чтобы встретиться со своим визави при посредничестве РФ», премьер-министр Пашинян отметил:
«Я уже сказал, что мы всегда говорили, что нагорно-карабахский вопрос должен решаться исключительно мирным путем. К сожалению, это Азербайджан не согласен с этой точкой зрения.
Наша позиция — что нагорно-карабахский конфликт должен решаться исключительно мирным путем. И я готов приложить все необходимые усилия, чтобы достичь такого результата. В том числе и поехать, встретиться, поговорить. Но все мы должны понять, что решение должно опираться на компромисс, не на капитуляцию одной из сторон, а на компромисс.
И между прочим, если нет готовности с другой стороны, мы готовы бороться до конца за права нашего народа, за права наших соотечественников в Нагорном Карабахе. Я думаю, что это позиция правительства Армении, народа Армении, армянской диаспоры. Я думаю, что это честная и конструктивная позиция».
На тот же вопрос журналиста Алиев ответил: «Мы всегда готовы встретиться и в Москве, и в любом другом месте, для того чтобы положить конец противостоянию и найти пути урегулирования».