Բունդեսթագի պատգամավորը մարդկության դեմ հանցագործություն է որակում Արցախի բնակչության թիրախավորումը (տեսանյութ)
Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Շտեֆեն Կոտրեն մարդկության դեմ հանցագործություն է համարում Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության թիրախավորումը: Պատգամավորները Ստեփանակերտում հոկտեմբերի 18-ին ասուլիս են անցկացրել:
«Գերմանական մամուլն արդար ձևով չի ներկայացնում այս պատերազմը, այդ պատճառով կարևոր էր, որ մենք գայինք այստեղ և մեր աչքերով տեսնեինք իրականությունը: Մենք եղել ենք Շուշի քաղաքում ու տեսել, որ Ադրբեջանը թիրախավորել է եկեղեցին: Այսօր Ստեփանակերտում մեր աչքով տեսել ենք, որ բնակելի շենքերն են հրթիռակոծվել, որոնց մոտակայքում որևէ ռազմական տեխնիկա կամ օբյեկտ չի եղել: Մենք արձանագրել ենք, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ հարձակում է գործել Արցախի խաղաղ բնակչության վրա, ինչը մեծ հանցագործություն է մարդկության դեմ»,- ասաց պատգամավորը:
Շտեֆեն Կոտրեն նշեց, որ իրենք աշխարհի խորհրդարաններին կոչ են անում խոսքից անցնել կոնկրետ գործողությունների:
«Պետք է պատժամիջոցներ կիրառվեն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դեմ, որ այս պատերազմը շուտ վերջանա: Խաղաղություն սիրող յուրաքանչյուր կազմակերպություն հիմա պետք է ձայն բարձրացնի ընդդեմ Ադրբեջանի: Մենք պատրաստ ենք գործել խաղաղության համար»,- նշեց Կոտրեն:

Депутат Бундестага назвал обстрел мирного население Арцаха преступлением против человечности (видео)
Депутат Бундестага Германии Штеффен Котре считает преступлением против человечности осуществленное при поддержке Турции нападение вооруженных сил Азербайджана на мирное население Арцаха. Об этом депутат заявил на пресс-конференции 18 октября в Степанакерте.
«Немецкая пресса не освещает эту войну справедливым образом, поэтому было важно приехать сюда и увидеть действительность своими глазами. Мы посетили город Шуши и увидели, что Азербайджан обстрелял из ракет церковь. Сегодня в Степанакерте мы собственными глазами видели, как обстреливали жилые дома, возле которых не было военной техники или объектов. Мы зафиксировали, что Азербайджан с помощью Турции совершил нападение на мирное население Арцаха, что является большим преступлением против человечности», - сказал немецкий депутат.
Штеффен Котре отметил, что они призывают парламенты мира перейти от слов к конкретным действиям.
«Должны быть наложены санкции на Азербайджан и Турцию, чтобы как можно скорее положить конец этой войне. Теперь каждая миролюбивая организация должна выступать против Азербайджана. Мы готовы действовать во имя мира», - сказал Котре.