Իսրայելում ադրբեջանցիները մահակներով և քարերով հարձակվել են խաղաղ հայ ցուցարարների վրա (տեսանյութ)
Իսրայելում մոտ 20 ադրբեջանցի մահակներով և քարերով հարձակվել է խաղաղ հայ ցուցարարների վրա, որոնք Հայաստանի և Արցախի դրոշներով ավտոերթ էին իրականացնում` Իսրայելի ու Ադրբեջանի միջև ռազմական համագործակցության դեմ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի ներկայացուցիչ Հայր Տիրանը:
«Ավտոերթի ընթացքում Իսրայելում բնակվող մոտ 20 ադրբեջանցիներ 3-4 մեքենաներով կտրել են մեր ցուցարարների ճանապարհը, մահակներով, քարերով սկսել են կոտրել մեքենաները, ինչպես նաև հարվածներ հասցնել մեքենաներում գտնվող հայերին: Մեր ցուցարարների ու իրենց միջև բախում է տեղի ունեցել, որի ընթացքում 4-5 հայ երիտասարդներ միջին և թեթև ծանրության վիրավորումներ են ստացել, իսկ մեր տարեց հայրենակիցներից մեկն ուշագնաց է եղել: Նրան տեղափոխել են հիվանդանոց: Այս պահին բոլորն էլ լավ են»,- ասաց Հայր Տիրանը:
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի ներկայացուցիչը նշեց, որ միջադեպի ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից պատճառվել է 5-10 հազար դոլարի գույքային վնաս:
«Մեքենաներից մեկը, որն ամենամեծ վնասն է կրել, որովհետև առջևից գնացողն է եղել, որի մեջ եղել են նաև կին և երեխա, մոտ 5-10 հազար դոլարի վնաս է կրել ադրբեջանցիների հարվածների արդյունքում»,- նշեց նա:
Հայր Տիրանը հավելեց, որ բախման ընթացքում դեպքի վայր է ժամանել Իսրայելի ոստիկանությունը, որը ձերբակալել է սադրանքը հրահրած ադրբեջանցիներից մի քանիսին:

В Израиле азербайджанцы с дубинками и камнями напали на мирных армянских демонстрантов (видео)
В Израиле около 20 азербайджанцев с дубинками и камнями напали на мирных армянских демонстрантов, которые с флагами Армении и Арцаха проводили автопробег против военного сотрудничества между Израилем и Азербайджаном. Об этом в беседе с Арменпресс сказал представитель Армянского патриархата Иерусалима отец Тиран.
«Во время митинга около 20 проживающих в Израиле азербайджанцев на 3-4 машинах перекрыли путь участников акции, начали дубинками и камнями разбивать машины, а также бить находящихся в машинах армян. Между нашими протестующими и ними произошло столкновение, в ходе которого 4-5 молодых армян получили ранения легкой и средней степени, а один из наших пожилых соотечественников упал в обморок. Его доставили в больницу. Сейчас с ним все в порядке, - сказал отец Тиран.
«Одной из машин, которая пострадала больше всего, потому что она ехала впереди, в которой находились женщина и ребенок, нанесен ущерб в размере около 5-10 тысяч долларов в результате ударов азербайджанцев», - сказал он.
Отец Тиран добавил, что во время столкновения на место происшествия прибыла израильская полиция и арестовала некоторых азербайджанцев, спровоцировавших провокацию.