13 կուսակցություններ դիմել են գլխավոր դատախազին՝ Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու հարցով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«13 կուսակցություններ գրությամբ դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ առաջարկելով վերանայել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կիրառված՝ խափանման միջոց կալանավորման մասին որոշումը:
Գրության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում պատերազմական իրավիճակից ելնելով, նկատի ունենալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ավանդը Հայաստանի Հանրապետության պետականաշինության, բանակաշինության և բարեգործական ոլորտներում, ինչպես նաև ունեցած միջազգային մեծ կապերը, պետության շուրջ քաղաքական ուժերի համախմբվածության, ներազգային հաշտության ու համերաշխության հրամայականը` ներքոստորագրյալ կուսակցությունները գտնում են, որ այս օրերին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին կալանքում պահելը չի բխում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության շահերից։
Քրեական գործի հարուցումից հետո շուրջ երեք ամիս Գագիկ Ծառուկյանը գտնվել է ազատության մեջ, որի ընթացքում որևէ կերպ չի խուսափել նախաքննության մարմնից, որևէ կերպ չի խոչընդոտել քննությանը։ Ավելին` Գագիկ Ծառուկյանն իր բազմաթիվ հայտարարություններով և գործողություններով ապացուցել է, որ պատրաստ է լիարժեքորեն կատարել քրեադատավարական կանոններով սահմանված իր բոլոր պարտականությունները։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ներքոստորագրյալ կուսակցություններս միջնորդում ենք վերացնել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցը կամ ընտրել «ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին» խափանման միջոցը»:
Հայտարարությունը ստորագրել են «Ազգային Օրակարգ», «ԱԻՄ», «Երկիր Ծիրանի», «Ժառանգություն», «Դեմկուս», «ՀՅԴ», «Հայրենիք», «Հանուն սոցիալական արդարության», «Մեկ Հայաստան», «Քրիստոնեա-դեմոկրատական», «Դեմոկրատական այլընտրանք», «Ազգային անվտանգություն», «Ազգային համաձայնություն» կուսակցությունները»:

13 армянских партий обратились к генпрокурору с просьбой изменить меру пресечения в отношении Гагика Царукяна
Поддержи А1+!Депутат НС от ППА Ивета Тоноян пишет на своей странице в Facebook:
«13 партий обратились к генпрокурору Армении Артуру Давтяну с предложением пересмотреть решение об аресте в качестве меры пресечения в отношении Гагика Царукяна.
В письменном обращении в частности говорится:
В связи с военной ситуацией в Армении и Арцахe и с учетом большого вклада лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна в дело государственного строительства, в армейское строительство и благотворительность, а также наличия больших международных связей и необходимости консолидации политических сил вокруг государства, внутринационального примирения и солидарности, нижеподписавшиеся партии считают, что содержание лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна под стражей не исходит из интересов Армении и Арцаха.
После возбуждения уголовного дела в отношении Царукяна он на протяжении трех месяцев никоим образом не уклонялся от органов предварительного следствия и не препятствовал следствию. Более того, Гагик Царукян своими многочисленными заявлениями и действиями доказал, что готов полностью выполнить все свои обязанности, определенные уголовно-процессуальным законодательством.
Учитывая вышеизложенное, мы нижеподписавшиеся партии ходатайствуем об отмене меры пресечения в отношении лидера ППА Гагика Царукяна или об избрании меры пресечения в виде подписки о невыезде.
Заявление подписали партии «Национальная повестка», «ОНС», «Еркир Цирани», «Наследие», ДПА, АРФД, «Родина», «Во имя социальной справедливости», «Одна Армения», «Христианско-демократическая партия», «Демократическая Альтернатива», «Национальная безопасность», «Национальное согласие».