Թուրքիան իր գործողություններով չպետք է ապակայունացնի ողջ տարածաշրջանը․ նախագահի հարցազրույցը «Ալ Ջազիրա»-ին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԹուրքիան իր գործողություններով չպետք է ապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերության «Հատուկ հարցազրույց» (Special Interview) ծրագրին.
Հարց- Պարոն նախագահ, ցանկանում եմ սկսել հարցազրույցը Ձեր վերջին դիրքորոշումից, որտեղ նախազգուշացրել էիք, որ Կովկասը կարող է դառնալ մեկ այլ Սիրիա, եթե չդադարեցվեն ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում: Ինչո՞ւ եք այդպես խորապես մտահոգված:
- Կարծում եմ՝ պետք է ուսումնասիրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի պատմական պատկերը: Պատմության տեսանկյունից պետք է նայել, թե որտեղ է Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում, ինչ է Լեռնային Ղարաբաղը: Սա պատմական Հայաստանի մի մաս է, որտեղ հայերը բնակություն են հաստատել հարյուրավոր, հազարավոր տարիներ: Միայն խորհրդային ժամանակահատվածում Ստալինն այս տարածքը հանձնեց Ադրբեջանին: Ստալինը «բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքի մեծ վարպետ էր և խնդիրներ ստեղծեց խորհրդային բոլոր երկրների՝ Վրաստանի և Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի, Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունների միջև:
Հարց- Կներեք, պարոն նախագահ, այս պատմական ակնարկը կարևոր է, սակայն այսօր մենք ունենք հակամարտություն, որը կարող է վերածվել լայնածավալ պատերազմի:
- Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը 1991 թվականին հստակորեն արտահայտեց իր ցանկությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, որտեղ բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը դարեր շարունակ հայեր էին, դառնալու անկախ պետություն: Սակայն ժողովրդի կամքը հարգելու փոխարեն Ադրբեջանը որոշեց կռվել նրանց դեմ, ուղարկեց բանակ, և պատերազմ սկսվեց անկախություն հռչակած Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ու Ադրբեջանի միջև: Առաջին պատերազմն ավարտվեց 1994 թվականի հրադադարով: Դրանից հետո միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ-ն, ստեղծեց երկխոսության հարթակ՝ Մինսկի խումբը, որը համանախագահում են Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը: Այս ընթացքում վարվել են բանակցություններ՝ երբեմն հաջող, երբեմն ոչ այնքան, սակայն այս բանակցությունների թիրախում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն էր:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը որոշեց, որ իրենք այլևս չեն շարունակելու երկխոսության և խաղաղ կարգավորման որոնման այս ուղին և խնդիրը պետք է լուծեն ուժի միջոցով: Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ առաջնագիծ ուղարկվեցին զինվորականներ: Հրետակոծությունը շարունակվեց նաև քաղաքացիական բնակչությամբ բնակեցված վայրերի վրա:
Հարց- Պարոն նախագահ, Դուք այսօր պատրա՞ստ եք խնդրի խաղաղ կարգավորման:
Այսօր իրավիճակը փոխվել է այն պատճառով, որ ներգրավված է Թուրքիան, և ներգրավված է ուղղակիորեն՝ գեներալներով, սպաներով, խորհրդատուներով, Սիրիայից բերված վարձկաններով: Նրանք նաև օգտագործում են թուրքական արտադրության դրոններ, F-16 կործանիչներ: Միջազգայնորեն սա կարող է մեկնաբանվել որպես էթնիկ զտում: Ի սկզբանե Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ուներ խնդիրը խաղաղ կարգավորելու համար մեխանիզմ՝ բանակցությունները: Սակայն այն պահից, ինչ Թուրքիան ներգրավվեց...
Հարց- Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, թե Հայաստանի զինվորները կռվում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ միասին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Նրանք հայեր են և չեն կարող թույլ տալ, որ մեկ այլ ցեղասպանություն տեղի ունենա՝ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից 105 տարի անց: Նրանք կամավորներ են, ովքեր եկել են աջակցելու իրենց հայրենակիցներին: Նրանք չեն եկել որևէ երրորդ երկրից, ինչպես Ադրբեջանի պարագայում է: Թուրքիան այժմ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ կռվում և էթնիկ զտման մեջ:
Եթե կամավորներն օգնում են իրենց եղբայրների ու քույրերին, ապա այստեղ որևէ սխալ բան չկա:
Հարց- Այսինքն, Դուք ընդունում եք, որ կան հայ կռվողներ, ովքեր ոչ Հայաստանից են և ոչ էլ տարածաշրջանից: Սա Ձեզ համար բնակա՞ն է:
- Սա բացարձակ բնական է, քանի որ մենք փոքր պետություն ենք, բայց համաշխարհային ազգ: Սա բնական է, քանի որ յուրաքանչյուր հայ հիշում է, որ 105 տարի առաջ նույն Թուրքիան, որն այժմ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղում, 1.5 մլն հայերի կոտորեց: Նույն Թուրքիան, որը հայերի էթնիկ զտումներ իրականացրեց Օսմանյան կայսրությունում և ստեղծեց սփյուռքը: Այս բոլոր մարդիկ հիշում են սա: Մենք՝ որպես ազգ, և մեր բարեկամները ոչ մի դեպքում չենք թույլ չեն տա, որ Ցեղասպանությունը կրկնվի:
Հարց- Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն ասում է, որ ԼՂ-ում ներկայիս պատերազմը նաև պատերազմ է Իրանի դեմ: Համաձա՞յն եք սրա հետ:
- Դա Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մեկնաբանությունն է աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին, որոնք տեղի կունենան, եթե այս պատերազմը չդադարեցվի:
Հարց- Ռուսաստանն առաջարկել է հանդես գալ միջնորդությամբ: Դուք բա՞ց եք ռուսական միջնորդության համար:
- Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն Մինսկի խմբի համանախագահներն են:: Ռուսաստանը լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Իհարկե, մենք բաց ենք միջնորդության համար, և որքան շուտ այն սկսվի, այնքան լավ:
Դա միջնորդություն է Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և նաև Հայաստանի միջև, իսկ թուրքական ներկայությունն ու ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն:
Հարց- Ի՞նչ հիմքով կամ պայմանով եք ընդունելու այս միջնորդությունը, քանի որ անգամ Հայաստանի վարչապետն է ասում, որ դուք պատրաստ չեք վերսկսել խաղաղության շուրջ բանակցությունները հիմա, քանի որ համապատասխան պայմաններ չկան: Իսկ Դուք հիմա ասում եք, թե բաց եք:
- Այստեղ չկա հակասություն իմ ասածի և կառավարության խոսքի միջև: Դուք ընդհանուր հարց եք տալիս՝ արդյո՞ք Հայաստանն ընդունում է Ռուսաստանի միջնորդությունը, եթե այն սկսի աշխատել: Պատասխանը այս է՝ սկզբունքայնորեն այո: Սակայն միջնորդությունը գործընթաց է, այն սկսվում է հատուկ միջնորդներով, ռազմական, քաղաքական գործիչների, արտգործնախարարությունների միջև կապերով, սակայն այդ գործընթացը դեռևս չի սկսվել: Պատասխանն է՝ այո, մենք պատրաստ ենք միջնորդության, հատկապես Ռուսաստանի կողմից, եթե նման միջնորդություն կազմակերպվի:
Հարց- Ռուսաստանը խոսե՞լ է այդ մասին...
- Հայաստանի տարբեր պետական մարմիններ ամեն օր կապի մեջ են ռուսական կողմի հետ, Հայաստանի արտգործնախարարը խոսում է Ռուսաստանի գործընկերոջ հետ: Քննարկումներ են տեղի ունենում կառավարությունների, վարչապետի մակարդակով: Քննարկումներ միշտ կան, սակայն դեռևս չկա հստակ ձևաչափ, որպեսզի մենք ասենք, թե կողմերի միջև միջնորդություն է սկսվել:
Հարց- Դուք Ռուսաստանի հետ կապված եք Հավաքական անվտանգության համաձայնագրով: Կարո՞ղ եք խնդրել Ռուսաստանի ռազմական աջակցությունն այս պատերազմում:
- Մենք ՀԱՊԿ անդամ ենք: Այն, Հայաստանից բացի, այլ անդամներ էլ ունի: Սակայն մինչ այժմ Հայաստանը չի դիմել կառույցին, թեպետ ունի դրա իրավունքը: Հուսով ենք, որ միջազգային ճնշումը մեր հարևանի, կամ ավելի ճիշտ կլինի ասել հարևանների՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի վրա, կդադարեցնի այս էթնիկ զտումը, որ տեղի է ունենում ԼՂ-ում, և պատերազմը, որ տեղի է ունենում ԼՂՀ դեմ, ու մենք կարիք չենք ունենա դիմել այլ կառույցների կամ միջազգային կազմակերպությունների: Հուսով ենք, որ առողջ բանականությունն ու մարդկային տրամաբանությունը կգերակայեն:
Սակայն Հայաստանն իրավունք ունի դիմել կառույցի, որի մասն է: Մենք նաև հարց ենք բարձրացրել ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությանը, քանի որ Թուրքիան, լինելով այդ կառույցի անդամ, իրականացնում է գործողություններ, որոնք դեմ են կազմակերպության ողջ փիլիսոփայությանը: Նրանք ներգրավված են մի հակամարտության մեջ, որտեղ ուղիղ/անմիջական հետաքրքրություն չունեն, թեպետ ձևացնում են, իբր կան PKK զինյալներ կամ սպառնալիք կա միջազգային էներգետիկ աղբյուրների նկատմամբ:
Հարց- Նշեցիք, որ իրավունք ունեք դիմել Ռուսաստանին ձեզ ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար: Իհարկե, Ռուսաստանի հետ ունեք ընդհանուր պաշտպանական պայմանագիր, ինչպես նաև ռուսական ռազմական կայան կա Հայաստանում: Ռուսաստանը կամք ցուցաբերե՞լ է՝ միջամտելու այս հակամարտությանը՝ դրա մասը կազմելու առումով:
-Ձեր հնչեցրած հարցն ավելի շատ ուղղված է Ռուսաստանի նախագահին, այլ ոչ թե ինձ: Ես Ձեր հարցերին պատասխանում եմ որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ: Մենք ՀԱՊԿ անդամ ենք, որի անդամ է նաև Ռուսաստանը: Մենք հատուկ պայմանագրեր ունենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Ինչպես արդեն նշեցի, պաշտոնապես չենք դիմել ո՛չ Ռուսաստանին և ո՛չ էլ ՀԱՊԿ-ի անդամ մյուս երկրներին՝ մեզ օգնելու համար: Քանի դեռ չես դիմել նրանց, չես կարող ասել՝ նրանք պատրաստ են աջակցել, թե ոչ: Սակայն մենք ունենք պայմանագրեր: Մենք չենք ցանկանում լարել իրավիճակը: Մի բան շատ կարևոր է՝ մենք չենք ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև եղած այս հակամարտության շուրջ գերլարվածություն ստեղծել: Այդ իսկ պատճառով, ինչպես նաև Դուք նշեցիք Ձեր խոսքում, եթե առճակատումն ավելի մեծ լարվածության հասնի, ապա Կովկասը կդառնա մեկ այլ Սիրիա: Այդ դեպքում թող Աստված մեզ պահապան լինի, թե ինչ կկատարվի ամբողջ տարածաշրջանում: Մենք փորձում ենք զսպել այս իրավիճակը: Այս ամենն անելու գործում կա մեկ կարևոր մաս՝ Թուրքիան: Եթե Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի հայկական գյուղերի և քաղաքացիների վրա չուղարկի իր ԱԹՍ-ները և F-16-ը՝ կրակելով նրանց վրա, ապա ներկա պատերազմը որոշ ժամանակ անց որոշակի հանգուցալուծում կունենա: Հուսով ենք, որ կողմերը՝ ներառյալ Ադրբեջանը, կլսեն, թե մենք ինչ ենք ասում: Հաշվի առնելով, թե ինչ է հիմա կատարվում, եկեք վերադառնանք բանակցային սեղան, քանի որ այլընտրանք չկա: Այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Եթե մենք չլսենք այս ուղերձը, ապա հազարավոր մարդիկ կմահանան: Իսկ ինչպիսի՞ն կլինի արդյունքը: Մեծ ողբերգություն երկու երկրների՝ և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի համար:
Հարց-Մյուս կողմն ասում է՝ թող Հայաստանը դուրս գա այդ շրջանից, որը ճանաչված չէ, կա Ադրբեջանի ինքնիշխանության միջազգային ճանաչում: Ինչպե՞ս են հայերը արձագանքում այս հարցին, ո՞րն է ավարտը:
-Ճանաչման համար առաջին հերթին ժամանակ է պետք: Ճանաչման լավագույն ճանապարհը հետևյալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի հետ երկխոսության միջոցով ի վերջո պետք է գա եզրահանգման, ըստ որի՝ երկու կողմերը կհամաձայնեն Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետագա հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ապագայի վերաբերյալ: Դա է ամենալավ ճանաչումը:
Այդպիսով, այս խնդրի լուծման հիմնական ուղին մեկ կամ երկու երկրի կողմից ճանաչումը չէ, որը, հնարավոր է, կօգնի, սակայն վերջնական լուծումը պետք է լինի Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի բանակցությունների միջոցով: Երբ մենք խոսում ենք տարածքային ամբողջականության մասին, մենք չպետք է մոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է կազմել միայն խորհրդային տարիներին, այն նախկինում երբեք Ադրբեջանի կազմում չի եղել: Այն Ադրբեջանին տվել է Ստալինը: Երբ խոսում եք ամբողջականության մասին, և եթե նկատի ունենք այն, ինչ Ստալինը ստեղծել է, ապա դա խորհրդային կայսրությանն էր: Մարդկանց կամարտահայտմամբ և երկխոսության շնորհիվ Միացյալ Թագավորությունում Շոտլանդիան որոշեց հանրաքվեի միջոցով արտահայտել անկախանալու իր ցանկությունը: Մեծ Բրիտանիան չասաց ոչ. նրանք թույլ տվեցին շոտլանդացիներին հանրաքվե անցկացնել: Եթե հանրաքվեն դրական լիներ, ապա Շոտլանդիան այսօր անկախ պետություն կլիներ, սակայն այն բացասական էր: Ինչո՞ւ Միացյալ Թագավորությունում, նախկին Հարավսլավիայի պետություններում, նորմալ մարդկային հասարակության դրսևորում եղավ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը, որի 90 տոկոսը դարերով բնակեցված է հայերով, երբ անկախության հանրաքվե անցկացրեց, Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց, Թուրքիային ներգրավեց, սկսեցին կրակել մարդկանց վրա, մեկ այլ էթնիկական զտում իրականացնել: Կարո՞ղ եք դա բացատրել ինձ:
Հարց-Պարոն նախագահ, ակնկալո՞ւմ եք, որ Իրանը կներգավվի՞ այս խնդրում:
-Հույս ունեմ, որ այս ընթացող պատերազմում չի ներգրավվի ուրիշ որևէ այլ երկիր: Հույս ունեմ, որ Թուրքիան դուրս կգա այս խնդրից, և ոչ ոք այլևս չի միջամտի: Այդ իսկ պատճառով մենք ուրիշներին չենք դիմում: Յուրաքանչյուր նոր ներգրավում տասն անգամ ավելի շատ լարում կառաջացնի, և հակամարտությունը հնարավոր չի լինի կանգնեցնել: Իրանին, Ռուսաստանին կամ մյուսներին ներգրավվելու փոխարեն կցանկանայի տեսնել այս հակամարտությունից Թուրքիայի դուրս գալը:
Հարց- Ո՞ւմ եք դիմել, որ Թուրքիային դուրս մղի: Ո՞վ կցանկանա դուրս մղել Թուրքիային:
-Հորդորում եմ անում միջազգային հանրությանը՝ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա: Յուրաքանչյուրը հասկանում է, որ այս հակամարտության մեջ Թուրքիայի ներգրավումն անհամաչափ, անհիմն է, բոլոր միջազգային օրենքներին և համաձայնագրերին դեմ է: Թուրքիայի ներգրավումը հիշեցնում է 105 տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության մասին: Այդ ամենի համար նրանք ունեն արդարացումներ, ինչպես այսօր են արդարանում, թե իբր պաշտպանում են միջազգային էներգետիկ խողովակաշարերը, PKK զինյալների մասին են խոսում, ինչն ուղղակի անհեթեթություն է: 1915 թվականին նրանք ասում էին, որ հայերը քրիստոնյա են, աջակցում են ռուսներին և այլն, և այլն:
Դրանք բոլորն արդարացումներ են, իսկ նպատակը շատ պարզ է՝ էթնիկ զտումներ անել, հայերին դուրս հանել այն հողից՝ Լեռնային Ղարաբաղից, որտեղ նրանք ապրել են հազարավոր տարիներ: Սա անընդունելի է: Մենք դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, քանի որ Թուրքիան դարձել է մեծ բացասական գործոն այս հակամարտության մեջ, ինչը թույլ չի տա վերադառնալ նորմալ բանակցային սեղան: Ես բանակցված լուծման կողմնակիցն եմ, որովհետև ուրիշ լուծումներ չկան: Կա միայն մեկ մարդկային ճանապարհ խնդիրների լուծման համար, որը երկխոսությունն է:
Հարց- Հնարավո՞ր է երկխոսությունը սկսել հիմա՝ հաշվի առնելով իրավիճակը: Հնարավոր կլինի՞ առանց փոփոխությունների, հրադադարի հաստատման սկսել երկխոսություն: Դա ընդունելի՞ է Ձեզ համար:
-Դուք ասում եք, թե արդյո՞ք հնարավոր է հիմա երկխոսություն սկսել, երբ F-16 -երը սպանում են կանանց և տղամարդկանց՝ հրթիռակոծելով գյուղեր և քաղաքներ: Ինչպե՞ս կարող ես բանակցություններ սկսել, երբ Թուրքիան, որն այս հակամարտության մասը չէ, կրակում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքների և գյուղերի վրա: Բացատրեք ինձ՝ ինչպե՞ս է հնարավոր նման բան: Առաջին հերթին Թուրքիան պետք է դուրս բերվի այս հակամարտությունից, նրանք այս խնդրի մասը չպետք է լինեն: Այնուհետև, ադրբեջանական կողմը, Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը պետք է որոշեն, թե երբ պետք է ռազմական գործողությունները դադարեցվեն, և գնան դեպի բանակցությունների սեղան: Բոլորին հորդորում եմ դա անել որքան հնարավոր է շուտ: Թուրքիան իր գործողություններով չպետք է ապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը:
Հարց-Թուրքիան մինչև հիմա ժխտում է, որ ուղղակի աջակցություն է ցուցաբերում, ասում է, որ աջակցում է ադրբեջանցիներին և ժխտում է ուղղակի միջամտությունը այս խնդրում: Ի՞նչ եք մտածում այս մասին:
Նրանք ճիշտ չեն ասում: Թուրքիան նույնն է անում Սիրիայի, Լիբիայի, Իրաքի դեպքում: Հիշում եմ ամերիկացի մեծագույն նախագահներից մեկի խոսքը, որն ասում էր, որ կարող եք հիմարացնել բոլորին ինչ-որ ժամանակ, կարող եք ինչ-որ մարդկանց հիմարացնել երկար ժամանակ, բայց չեք կարող բոլոր մարդկանց մշտապես հիմարացնել: Թուրքիան հիմարացնում է միջազգային հանրությանը:
Հարց- Թուրքիան միջամտում է Սիրիայի խնդրին, և դա հայտարարվել է՝ որ Էրդողանը թիրախավորել է...
-Թուրքիան միջամտում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցին և ձևացնում է, որ այդպես չի անում: Հարյուր հազարավոր փաստարկներ կան, թե ինչպես են թուրքական ԱԹՍ-ները ներգրավված, թե ինչպես է թուրքական ռազմական տեխնիկան հայտնվել Ադրբեջանում, և թե ինչպես է F-16-ը կրակում Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Թուրքիան ասում է այլ բան, սակայն ես ասում եմ սա: Դուք ընտրեք այն, ինչ նախընտրում եք: Խաղաղ բնակիչներ են մահանում այն կրակոցներից, որոնք գալիս են Լեռնային Ղարաբաղի հակառակ կողմից՝ Ադրբեջանի կողմից, որտեղ Թուրքիան ամբողջությամբ ներգրավված է: Իմ հարցը շատ պարզ է՝ ինչո՞ւ է Թուրքիան որոշել ներգրավվել այս խնդրում: Չէ՞ր կարող Ադրբեջանը, որն շատ ավելի մեծ է, քան Լեռնային Ղարաբաղը, այս գործը գլուխ բերել: Ինչու՞ Թուրքիան որոշեց միջամտել այս արյունալի պատերազմին, որը մարդկանց է սպանում: Նրանք ասում են, որ միջազգային էներգետիկ խողովակաշարերի համար սպառնալիք կա, ինչն ուղղակի անհեթեթություն է: Եթե հայերը ցանկանային կրակել միջազգային էներգետիկ խողովակաշարերի վրա, նրանք դա կանեին 20 տարի առաջ, երբ սկսում էին կառուցել դրանք: Սակայն այդ խողովակաշարերն այնտեղ են 20 տարի շարունակ, և Ադրբեջանը միլիարդավոր դոլարներ է վաստակել, որոնք օգտագործել է զենք գնելու և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ օգտագործելու համար: Ասել, որ հայերն այսօր մտածում են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարին հարվածելու մասին, սխալ է և սուտ:

Турция своими действиями не должна дестабилизировать весь регион: интервью президента «Аль Джазире» (видео)
Поддержи А1+!Турция вмешивается в нагорно-карабахский конфликт, при этом делая вид, что этого нет. Существуют сотни тысяч фактов причастности турецких БПЛА, прибытия в Азербайджан турецкой военной техники и обстрелов Нагорного Карабаха турецкими F-16. Об этом заявил президент Армении Армен Саркисян в интервью программе “Специальное интервью” телеканала “Al Jazeera TV”, отметив, что Турция не должна своими действиями дестабилизировать весь регион.
«Арменпресс» представляет перевод интервью, предоставленного управлением по связям с общественностью аппарата президента Республики Армения.
- Господин Президент, хочу начать интервью с Вашей последней позиции, которой Вы предупредили, если не будут прекращены боевые действия в Нагорном Карабахе, Кавказ может стать еще одной Сирией. Почему Вы так обеспокоены?
- Я считаю, что необходимо изучить историю нагорно-карабахского конфликта. С исторической точки зрения необходимо посмотреть, где находится Нагорный Карабах, что такое Нагорный Карабах. Это часть исторической Армении, в которой армяне жили сотни, тысячи лет. Только в советский период Сталин передал эту территорию Азербайджану. Сталин был великим мастером принципа “разделяй и властвуй”, он создавал проблемы между всеми советскими странами - Грузией, Россией, Арменией, Азербайджаном, республиками Средней Азии.
- Простите, господин Президент, такой исторический обзор конечно важен, но сегодня у нас конфликт, который может перерасти в полномасштабную войну.
- Во время распада Советского Союза в 1991 году народ Нагорного Карабаха предельно ясно выразил свое желание стать независимым государством на территории Нагорного Карабаха, где веками подавляющее большинство населения составляли армяне. Но вместо того, чтобы уважить волю народа, Азербайджан решил сразиться с ним, послал туда армию, началась война между армянами Нагорного Карабаха, который объявил свою независимость, и Азербайджаном. Первая война закончилась прекращением огня в 1994 году. После этого авторитетная международная организация ОБСЕ создала платформу для диалога - Минскую группу под сопредседательством США, Франции и России. В течение всего этого времени велись переговоры, иногда успешно, иногда не очень, но целью этих переговоров было мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
27 сентября Азербайджан решил, что они больше не будут вести диалог - вариант поиска мирного урегулирования, и что вопрос должен быть решен силой. Азербайджан направил войска на передовую НКР. Обстрелам подверглись и населенные пункты.
- Господин Президент, Вы готовы сегодня к мирному урегулированию?
- Сегодня ситуация изменилась, потому что вовлечена и Турция, своими генералами, офицерами, советниками, наемниками, привезенными из Сирии. Используются дроны турецкого производства и истребители F-16. В международном масштабе это можно интерпретировать как этническую чистку. Изначально существовал механизм мирного урегулирования конфликта между Нагорным Карабахом и Азербайджаном - переговоры. Но с того момента, как вмешалась Турция ...
- Министерство обороны Азербайджана заявляет, что вместе с армянами Нагорного Карабаха воюют и солдаты Армении. Как бы Вы прокомментировали это?
- Они армяне, неужели они могут допустить еще один геноцида, спустя 105 лет после Геноцида армян в Османской империи? Это волонтеры, которые приехали поддержать соотечественников. Они не прибыли из какой-либо третьей страны, как в случае с Азербайджаном. В настоящее время Турция участвует в этнической чистке в борьбе против армян Нагорного Карабаха. Когда волонтеры помогают своим братьям и сестрам, в этом нет ничего предосудительного.
- Другими словами, Вы признаете, что есть армянские бойцы, которые не из Армении и не из региона. Это естественно для Вас?
- Это абсолютно естественно, ведь мы маленькая страна, но мировая нация. Это естественно, потому что каждый армянин помнит, что 105 лет назад та же Турция, которая сейчас вовлечена в агрессию против Нагорного Карабаха, уничтожила 1,5 миллиона армян. Та же Турция, которая проводила этнические чистки армян в Османской империи, создала диаспору. Все эти люди об этом помнят. Мы, как нация, и наши друзья никогда не допустим повторения Геноцида.
- Президент Нагорного Карабаха говорит, что нынешняя война в Нагорном Карабахе также является войной против Ирана. Вы согласны с этим?
- Это комментарий президента Нагорного Карабаха по поводу геополитических изменений, которые могут произойти, если эту войну не остановить.
- Россия предложила свое посредничество. Вы открыты для российского посредничества?
- Россия, Франция и США являются сопредседателями Минской группы. У России хорошие отношения как с Арменией, так и с Азербайджаном. Конечно, мы открыты для посредничества, чем раньше оно начнется, тем лучше.
Это посредничество между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, турецкое присутствие и боевые действия должны быть прекращены.
- На каких основаниях или условиях Вы примете это предложение, ведь даже премьер-министр Армении заявляет, что Вы не готовы возобновлять мирные переговоры сейчас, поскольку нет соответствующих условий? А теперь Вы говорите, что открыты.
- Между тем, что я сказал, и сказанным правительства нет противоречий. Вы задаете общий вопрос: примет ли Армения посредничество России, если оно заработает? В принципе, да. Но посредничество - это процесс, оно начинается со специальных посредников, отношений между военными, политическими деятелями, министерствами иностранных дел, но этот процесс еще не начат. Ответ - да, мы готовы к посредничеству, особенно со стороны России, если такое посредничество будет.
- Россия говорила об этом?
- Различные госорганы Армении ежедневно находятся на связи с российской стороной, министр иностранных дел Армении беседует со своим российским коллегой. Обсуждения идут на уровне правительства, премьер-министра. Обсуждения идут постоянно, но пока нет четкого формата, чтобы мы могли сказать, что посредничество между сторонами начато.
- Связаны ли Вы с Россией Договором о коллективной безопасности? Можете ли вы попросить у России военную поддержку в этой войне?
- Мы в ОДКБ. В его состав помимо Армении входят и другие члены. Однако до сих пор Армения не обращалась в структуру, хотя и имеет на это право. Мы надеемся, что международное давление на нашего соседа, а точнее на наших соседей, Азербайджана и Турции, остановит эту этническую чистку, которая происходит в Нагорном Карабахе, войну, которая ведется против НКР, и нам не нужно будет обращаться в другие учреждения или международные организации. Надеемся, что здравый смысл и человеческая логика восторжествуют.
Однако Армения имеет право обратиться в структуру, частью которой она является. Мы также подняли этот вопрос перед руководством НАТО, поскольку Турция, будучи членом этой организации, предпринимает действия, которые противоречат всей философии этой организации. Они вовлечены в конфликт, в котором у них нет прямого, непосредственного интереса, хотя они и делают вид, что существуют боевики или что существует угроза международным источникам энергии.
- Вы упомянули, что имеете право обратиться к России за военной помощью. Конечно, у вас есть общее оборонное соглашение с Россией, так же как есть российская военная база в Армении. Проявила ли Россия желание вмешаться в этот конфликт как часть его?
- Поднятый Вами вопрос больше адресован президенту России, чем мне. Я отвечаю на Ваши вопросы как президент Республики Армения. Мы в ОДКБ, в которую входит и Россия. У нас есть специальные соглашения с Российской Федерацией. Как я уже сказал, мы не обращались официально к России или другим странам-членам ОДКБ с просьбой о помощи. Пока вы не обратитесь к ним, вы не можете сказать, готовы ли они поддержать вас, или нет. Но у нас есть договоры. Мы не хотим нагнетать ситуацию. Одно очень важно: мы не хотим создавать напряженность из-за этого конфликта между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном. Поэтому, как отметили и Вы, если противостояние станет более напряженным, Кавказ станет другой Сирией. В таком случае, да защитит нас Бог от того, что произойдет во всем регионе. Мы пытаемся обуздать эту ситуацию. Во всем этом есть одна важная часть - Турция. Если Турция перестанет направлять свои БПЛА и истребители F-16 на население армянских сел Нагорного Карабаха, стреляя по ним, нынешняя война через некоторое время приведет к определенному исходу. Надеемся, что стороны, в том числе и Азербайджан, услышат то, что мы говорим. Учитывая то, что сейчас происходит, мы вернемся за стол переговоров, потому что альтернативы нет. У этой проблемы нет военного решения. Если мы не прислушаемся к этому сообщению, погибнут тысячи людей. И каков будет результат? Большая трагедия для обеих стран, Азербайджана и Армении.
- Та сторона говорит, пусть Армения уйдет из этого непризнанного региона, есть международное признание суверенитета Азербайджана. Как армяне отвечают на этот вопрос, что же в конце концов?
- Прежде всего, нужно время на признание. Лучший способ признания это - диалог Нагорного Карабаха с Азербайджаном, чтобы, наконец, прийти к решению, согласно которому будут дальнейшие отношения Азербайджана с Нагорным Карабахом и будущее Нагорно-Карабахской Республики. Это лучшее признание.
Таким образом, главный путь решения этой проблемы - это не признание одной или двумя странами, которое может помочь, а окончательное решение должно быть через переговоры между Азербайджаном и Нагорным Карабахом. Когда мы говорим о территориальной целостности, мы не должны забывать, что Нагорный Карабах был частью Азербайджана только в советские годы, он никогда раньше не был частью Азербайджана. Его подарил Азербайджану Сталин. Когда вы говорите о целостности, если мы имеем в виду то, что создал Сталин, то это была Советская империя. Выражая волю народа, Шотландия решила выразить свое стремление к независимости через референдум в Соединенном Королевстве. Великобритания не сказала “нет”. они позволили шотландцам провести референдум. Если бы референдум был положительным, Шотландия была бы сегодня независимым государством, но он был отрицательным. Почему в Соединенном Королевстве, бывших югославских государствах, это было проявлением нормального человеческого общества, а в Нагорном Карабахе, 90% которого веками заселен армянами, когда был проведен референдум о независимости, Азербайджан начал войну, вовлек Турцию, начал стрелять в людей, проводить этническую чистку. Вы можете мне это объяснить?
-Господин Президент, ожидаете ли Вы того, что Иран будет вовлечен в этот вопрос?
- Я надеюсь, что никакая другая страна не будет вовлечена в эту продолжающуюся войну. Я надеюсь, что Турция выйдет из этого конфликта, никто больше не вмешается. Вот почему мы не обращаемся к другим. Каждое новое вмешательство вызовет в десять раз больше напряжения: остановить конфликт не удастся. Вместо того чтобы связываться с Ираном, Россией или другими, я хотел бы, чтобы Турция вышла из этого конфликта.
- К кому Вы обратились, чтобы изгнать Турцию? Кто хочет вытеснить Турцию?
- Я призываю международное сообщество оказать давление на Турцию. Все понимают, что участие Турции в этом конфликте непропорционально, необоснованно, противоречит всем международным законам и соглашениям. Участие Турции напоминает Геноцид армян, произошедший 105 лет назад. У них есть оправдания всему этому, как они оправдывают и сегодня, как будто они защищают международные трубопроводы энергоснабжения, говоря о боевиках, что является полной ерундой. В 1915 году они говорили, что армяне христиане, что они поддерживают русских и так далее.
Все это отговорки, и цель очень ясна: провести этническую чистку, изгнать армян с земли Нагорного Карабаха, где они жили тысячи лет. Это неприемлемо. Мы призываем международное сообщество оказать давление на Турцию, поскольку Турция стала основным негативным фактором в этом конфликте, который не позволит вернуться за стол переговоров. Я за решение путем переговоров, потому что других решений нет. Есть только один человеческий способ решать проблемы - это диалог.
- Можно ли сейчас начать диалог с учетом ситуации? Можно ли будет начать диалог без изменений и прекращения огня? Это приемлемо для Вас?
- Вы хотите сказать, что сейчас можно начать диалог, тогда, когда F-16 убивают женщин, мужчин, обстреливают села и города? Как можно начинать переговоры, когда Турция, не участвующая в этом конфликте, обстреливает города и села Нагорного Карабаха? Объясните мне, как такое возможно. Прежде всего, Турция должна быть выведена из этого конфликта, они не должны быть частью этой проблемы. Затем азербайджанская сторона, Нагорный Карабах, Армения должны решить, когда военные действия должны закончиться, сесть за стол переговоров. Призываю всех сделать это как можно скорее. Турция не должна своими действиями дестабилизировать весь регион.
- Турция до сих пор отрицает, что она поддерживает Азербайджан, отрицает свое прямое вмешательство в этот вопрос. Что Вы думаете об этом?
- Она не права. Турция делает то же самое в случае с Сирией, Ливией и Ираком. Я помню слова одного из величайших президентов Америки, который сказал, что можно обмануть всех на время, некоторых людей можно обмануть на долгое время, но нельзя обманывать всех и все время. Турция обманывает международное сообщество.
- Турция вмешивается в сирийский вопрос, было объявлено, что Эрдоган нацелился на...
- Турция вмешивается в вопрос Нагорного Карабаха, делая вид, что она не делает этого. Существуют сотни тысяч фактов причастности турецких БПЛА, прибытия в Азербайджан турецкой военной техники и обстрелов Нагорного Карабаха турецкими F-16. Турция говорит другое, но я говорю это. Вы выбираете то, что Вам больше нравится. Мирные жители гибнут из-за стрельбы, идущей с противоположной стороны Нагорного Карабаха, из Азербайджана, где Турция полностью вовлечена. Мой вопрос очень ясен: почему Турция решила вмешаться в этот вопрос? Не мог ли с этим справиться сам Азербайджан, который намного больше Нагорного Карабаха? Почему Турция решила вмешаться в эту кровавую войну, убивающую людей? Говорят, что существует угроза международным энергетическим трубопроводам, это нонсенс. Если бы армяне хотели стрелять по международным энергетическим трубопроводам, они бы сделали это 20 лет назад, когда начали их строить. Но эти трубопроводы существуют уже 20 лет и Азербайджан уже заработал миллиарды долларов, которые он использовал для покупки оружия для использования его против армян Нагорного Карабаха. Неверно говорить о том, что сегодня армяне думают о взрыве трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан.