Թրամփի, Պուտինի եւ Մակրոնի համատեղ հայտարարությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վերաբերյալ
Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, խստորեն դատապարտում են հակամարտության գոտու շփման գծում բռնության սրումը: Այդ մասին հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը:
«Մենք սգում ենք զոհերի համար, ցավակցում ենք զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին:
Մենք կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները մասնակցող կողմերի զինված ուժերի միջեւ:
Մենք նաև կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին անհապաղ պատասխանատվություն վերցնել բարեղխճորեն և առանց նախապայմանների վերսկսելու բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աջակցությամբ հակամարտության կարգավորման շուրջ»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Совместное заявление Трампа, Путина и Макрона о ситуации в Нагорном Карабахе
Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон, представляющие страны – сопредседатели Минской группы ОБСЕ, самым решительным образом осуждают эскалацию насилия, имеющую место на линии соприкосновения в зоне Нагорно-Карабахского конфликта.
Мы скорбим о погибших и выражаем соболезнования семьям убитых и раненых.
Мы призываем к немедленному прекращению боевых действий между вооружёнными силами участвующих сторон.
Мы также призываем руководителей Армении и Азербайджана незамедлительно взять на себя обязательства добросовестно и без выдвижения предварительных условий возобновить переговоры по существу урегулирования при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ.