ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Շվեդիայի ԱԳ նախարար Ան Լինդեի հետ
Սեպտեմբերի 30-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Շվեդիայի ԱԳ նախարար Ան Լինդեի հետ: Նախարարն իր շվեդ գործընկերոջը ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, այդ թվում տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ խաղաղ բնակչության թիրախավորման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծման դեպքերը:
Զոհրաբ Մնացականյանն իր խորը մտահոգությունը հայտնեց Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող բացահայտ ռազմաքաղաքական աջակցության առնչությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հույս հայտնեց առաջիկայում նախարար Լինդեին հյուրընկալել Հայաստանում, ինչը լավ հնարավորություն կընձեռի երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի քննարկման և համագործակցության հետագա ծրագրերի ուղենշման համար:

Телефонный разговор министра ИД Зограба Мнацаканяна с министром ИД Швеции Анн Линде
30 сентября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Швеции Анн Линде. Министр представил своему шведскому коллеге ситуацию, сложившейся вследствие развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии, включая случаи нападения на мирных жителей и обстрелов гражданской инфраструктуры с применением оружия различного калибра.
Зограб Мнацаканян выразил глубокую озабоченность по поводу открытой военно-политической поддержки Турцией Азербайджану.
Министр иностранных дел Армении выразил надежду на то, что в ближайшем будущем министр Линде посетит Армению, что станет хорошим поводом для обсуждения вопросов, касающихся двусторонней повестки дня и определения дальнейших программ сотрудничества.