ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը Ադրբեջանին և Հայաստանին կրակն անհապաղ դադարեցնելու կոչ է արել
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած փակ քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է սեպտեմբերին ԱԽ-ում նախագահող, ՄԱԿ-ում Նիգերի մշտական ներկայացուցիչ Աբդու Աբարին։
«ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամներն աջակցում են գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և առանց հապաղելու վերադառնալ բանակցությունների»,- ասել է նա։
Նա նաև չի բացառել հակամարտության կողմերի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման անցկացումը։ «Եթե դա անհրաժեշտություն լինի, մենք կխոսենք երկու դեսպանների հետ (խմբ․ Հայաստանի և Ադրբեջանի), որպեսզի նրանք կարողանան փոխըմբռնման գալ»,- հավելել է Աբարին։

Совет Безопасности ООН призвал Азербайджан и Армению немедленно прекратить огонь
Совет Безопасности ООН призвал Азербайджан и Армению немедленно прекратить боевые действия. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, после закрытого обсуждения в Совете безопасности ООН об этом заявил председатель Совета безопасности, назначенный на сентябрь, постоянный представитель Нигера при ООН Абду Абари.
“Члены Совета безопасности ООН поддерживают призыв Генерального секретаря к немедленному прекращению боевых действий и ослаблению напряженности, а также призывают безотлагательно вернуться к переговорам”, - сказал он.
Он также не исключил возможности проведения встречи с представителями конфликтующих сторон. “При необходимости мы поговорим с послами Армения и Азербайджана, чтобы они смогли бы прийти к взаимопониманию”, - добавил Абари.