Եթե մարդկանց բերեն հանրահավաքի, դա լինելու է տարբեր մեթոդներով, չի լինելու ինքնաբուխ․ Սոս Ավետիսյան (տեսանյութ)
«Պարոն Ծառուկյանի փորձը մենք չունենք և չենք էլ կարող ունենալ։ Այն փորձը, որ նրանք ունեն հարստահարելու և մարդկանց կեղեքելու գործում, մենք չունենք»,- «Ա1+»-ի եթերում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը՝ անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի այն հայտարարությանը, թե իշխանությունների ձախողումների պատճառը նրանց փորձ չունենալն է։
«Կան շատ փորձառու կադրեր հատկապես ֆինանսատնտեսական, անվտանգային ոլորտում։ Եվ կան նոր մարդիկ, որոնք տարբեր տեսլականներ ունեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման ոլորտում և առաջ են տանում»,- հավելեց պատգամավորը։
Խոսելով հոկտեմբերի 8-ին ԲՀԿ, ՀՅԴ և «Հայրենիք» կուսակցությունների հրավիրած հանրահավաքի մասին՝ Ս․ Ավետիսյանը գտնում է, որ այդ ճանապարհը նրանց հաջողություն չի բերի մի պարզ պատճառով, թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը միայն Նիկոլ Փաշինյանի մտածած գործողությունը չէր, դա յուրաքանչյուր քաղաքացու գործն էր։
«Այն ժամանակ պատգամավոր Ն․Փաշինյանը կոչ էր անում յուրաքանչյուրին տեր կանգնել իր իրավունքին։ Եվ մեզ հաջողվել է քաղաքացուն բերել հրապարակ՝ առանց գումարի, առանց նրան սպառնալու, առանց նրանց նսեմացնելու, առանց նրանց ընտանիքների նկատմամբ պրոցեսներ հարուցելու»,- ասում է նա։
Պատգամավորը անդրադարձավ նաև «Դոսյե» կենտրոնի բացահայտմանը, որտեղ նկարագրվում էր, թե Հայաստանից որ գործիչներն են համագործակցում ռուսական հատուկ ծառայությունների հետ և ասաց, որ այնտեղ նոր բան չի տեսել։
Ս․ Ավետիսյանը գտնում է, որպեսզի ՀՀ-ն արտաքին ազդեցությունից զերծ մնա, պետք է զարգացնի կրթական ուղղությունները։ Հիշեցնում է, թե մեր տարբեր ծառայության ղեկավարները որտեղ են սովորում և շեշտում է, որ բոլոր ծառայությունների համար մեր երկիրը պետք է ունենա կրթական համակարգեր այնպես, ինչպես ունի դիվանագիտական ծառայության դեպքում։ Մինչդեռ, մեր պաշտպանական և անվտանգության ոլորտների սպաները վերապատրաստվում են Ռուսաստանում։
«Չեմ ասում, որ եթե ՌԴ-ում են սովորում, միանգամից դառնում են ազդեցության գործակալ»,- զգուշացավ նա։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորն անդրադարձավ նաև Արարատյան դաշտավայրի ջրային ոլորտում մոտ մեկ տարի տևած ուսումնասիրությանը՝ ասելով․

Если людей приведут на митинг, это будет различными методами, не будет спонтанно: Сос Аветисян (видео)
Поддержи А1+!«У нас нет и не может быть того опыта, который есть у господина Царукяна. Имеющегося у них опыта в обогащении и угнетении людей у нас нет»,- сказал в эфире «А1+» депутат от фракции «Мой шаг» Сос Аветисян, обратившись к заявлению главы фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна о том, что причина неудач власти в отсутствии у них опыта.
«Есть очень опытные кадры, в особенности в финансово-экономической отрасли и в сфере безопасности. И есть новые люди, у которых есть различное видение в сфере информационных технологий, оцифровки и они их продвигают»,- добавил депутат.
Говоря о митинге партий ППА, АРФ и «Родина» 8-го октября, С. Аветисян считает, что этот путь не приведет их к успеху по простой причине, бархатная, ненасильственная революция была не только задуманным Николом Пашиняном действием, это было делом каждого гражданина.
«Тогда депутат Н. Пашинян призывал каждого защищать свои права. И нам удалось привести граждан на площадь без денег, без угроз, без унижения, без возбуждения процессов в отношении членов их семей»,- говорит он.
Депутат также обратился к разоблачению центра «Досье», где описывалось, какие деятели из Армении сотрудничают с российскими спецслужбами и сказал, что не увидел там ничего нового.
С. Аветисян считает, что, для того, чтобы РА была свободна от внешнего влияния, она должна развивать образовательные направления. Напоминает, где учатся руководители наших различных служб и подчеркивает, что для всех служб наша страна должна иметь образовательные системы, такие, как в случае с дипломатической службой. Между тем, наши офицеры в сфере обороны и безопасности проходят переподготовку в России.