Ինտերպոլը հայ սպաների նկատմամբ հետախուզում չի իրականացնում․ Ոստիկանությունը՝ սոցցանցերում տարածված լուրի մասին
Սոցիալական ցանցերում տեղեկատվություն էր տարածվել, որ Ադրբեջանի իրավասու մարմինների կողմից քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով քրեական հետապնդում է նախաձեռնվել ՀՀ ԶՈՒ սպաներ Վազգեն Վարդանյանի եւ Արմեն Ջամալյանի նկատմամբ, ինչի կապակցությամբ նշված երկրի Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից համապատասխան հայցադիմում է ներկայացվել Ինտերպոլի Գլխավոր Քարտուղարությանը՝ նրանց նկատմամբ Ինտերպոլի ուղիներով միջազգային հետախուզում հայտարարելու նպատակով։
Հայտնում ենք, որ 11.09.2020 թ. դրությամբ Վազգեն Վարդանյանի եւ Արմեն Ջամալյանի նկատմամբ Ինտերպոլի ուղիներով որեւէ հետախուզում չի իրականացվում։
ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից մշտապես իրականացվում են դիտարկումներ՝ Ադրբեջանի իրավասու մարմինների նման նախաձեռնություններին ժամանակին եւ համարժեք արձագանքելու ուղղությամբ, ինչի կապակցությամբ այդպիսի խնդիրներ ծագելու դեպքում ՀՀ-ում Ինտերպոլի կողմից անմիջապես տրվում է համարժեք արձագանք եւ Ինտերպոլի Գլխավոր Քարտաղարությանը ներկայացվում են հիմնավորումներ ու փաստարկներ։

Никакого розыска в отношении армянских офицеров по каналам Интерпола не ведется: Полиция Армении
Поддержи А1+!Полиция Армении представила разъяснения по поводу распространенной информации о том, что компетентные органы Азербайджана инициировали уголовное преследование в отношении офицеров ВС Армении Вазгена Варданяна и Армена Джамаляна, в связи с чем был подан соответствующий иск в Генеральный секретариат Интерпола. Об этом сообщает пресс-служба Полиции Армении.
«В социальных сетях распространилась информация о том, что компетентные органы Азербайджана по ряду статей Уголовного кодекса инициировали уголовное преследование в отношении офицеров ВС Республики Армения Вазгена Варданяна и Армена Джамаляна, в связи с чем в указанной стране подано соответствующее заявление в Генеральный секретариат Интерпола с целью объявления их в международный розыск по каналам Интерпола.
Сообщаем, что по положению на данный момент 11.09.2020 г. в отношении Вазгена Варданяна и Армена Джамаляна никакого розыска по каналам Интерпола не ведется.
В Армении со стороны Генерального секретариата Интерпола постоянно проводятся наблюдения по своевременному и адекватному реагированию на подобные инициативы компетентных органов Азербайджана, в связи с чем, при возникновении подобных проблем Интерпол в Республике Армения реагирует немедленно и адекватно, обоснования и аргументы представляются в Генеральный секретариат».