119010932_601953397149552_2942373749872167385_o
«Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կոռոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի դրական դինամիկան, սեպտեմբերի 4-ից Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունն առաջին անգամ Հայաստանը դասել է այսպես կոչված "կանաչ" երկրների կատեգորիային։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները (նրանք որքեր, ըստ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի օգոստոսի 26-ի որոշման իրավունք ունեն մուտք գործելու երկիր (https://www.facebook.com/armembukraine/posts/594711401207085?__tn__=K-R)), այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ COVID-19-ի ՊՇՌ թեստ անցնելու, այն պայմանով, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են ՀՀ-ում կամ կանաչ գոտու այլ երկրում։

Украина впервые причислила Армению к категории так называемых «зеленых» стран
Учитывая положительную динамику ситуации с эпидемией COVID-19 в Республике Армения, с 4 сентября Минздрав Украины впервые причислил Армению к категории так называемых “зеленых” стран.
“Это означает, что пассажиры, прибывающие из Армении на Украину, те, которые, согласно решению кабинета министров Украины от 26 августа, имеют право въезда в страну, они больше не нуждаются в самоизоляции или сдаче ПЦР-теста COVID-19. Но при условии, что в течение последних 14 дней они были в Армении или в другой стране зеленой зоны. В то же время, остается в силе обязательное требование иметь страховку, покрывающую COVID-19”, - говорится в сообщении посольства.