50-ից ավելի կազմակերպություններ միացել են Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջին. Վահագն Չախալյան (տեսանյութ)
«Կամք» հասարակական նախաձեռնության անդամները ԿԳՄՍ նախարարության առջև հավաքվել էին  նախարար  Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջով։
Բացի «Կամք»-ից նախարարի հրաժարականն էին պահանջում «Պահանջատեր դիմորդ» շարժման անդամները, «Սև հովազներ»-ը , բռնցքամարտիկ Իսրայել Հակոբկոխյանը, «Այլընտրանքային քաղաքապետարան» նախաձեռնության անդամ Սոնա Աղեկյանը, «Ջերմուկի Համո»-ի ջոկատը, «ՀԱՅ» կուսակցությունը, «Հանուն հայրենիքի» նախաձեռնությունը։
Ակցիայի բոլոր մասնակիցները համոզված են՝ նախարարը ոտնահարում է ազգային բոլոր արժեքները՝ կրոնը, եկեղեցին, լեզուն։
Գրականագետ Սերժ Սրապիոնյանն  ահազանգում է՝ այսպիսի ողբալի վիճակում կրթությունը չի եղել նույնիսկ Եղեռնից հետո.
«Փակում ենք համալսարանը հիմքից՝ հայագիտական ուղղվածության ոլորտը փակելով։ Նախարարը սպորտի ո՞ր ճյուղին է ծանոթ։ Բացի ֆեդերացիայի նախագահին փոխելուց, ուրիշ ի՞նչ է արել։ Միայն նախարարի փոփոխությամբ համակարգը չի փոխվի, սակայն կսկսի ձնհալի շրջան, հաջորդ եկողը նման ռադիկալ քայլերի չի գնա»։
ՀՀ Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը նույնպես միացել էր բողոքողներին.
«Շարունակում են հների նույն քայքայիչ գործողությունները ավելի քայքայիչ մեթոդներով։ Գրագետ մարդիկ պետք է հասկանան, որ հավերժ պաշտոններ չկան։ Նա պարտավոր է  նստել երկխոսության ժողովրդի այն մասի հետ, որը իրենց հետ համաձայն չի»։
Բողոքի ակցիան համակարգող Վահագն Չախալյանը հավաստիացրեց.
«Մեր պայքարը անժամկետ է։ Ավելի կոնկրետ նպատակ ունենք մինչև սեպտեմբերի 15-ը հեռացնել Արայիկ Հարությունյանին։ Մեզանից որևէ մեկը չի երազում լինել Արայիկի տեղում, բայց մեզ արդեն միացել են 50-ից ավել կազմակերպություններ։ Մենք պայքարելու ենք մինչև վերջ»։

Свыше 50-и организаций присоединились к требованию отставки Араика Арутюняна: Ваагн Чахалян (видео)
Поддержи А1+!Члены общественной инициативы «Воля» собрались напротив Министерства ОНКС с требованием отставки министра Араика Арутюняна.
Кроме «Воли» отставки министра требуют члены движения «Требовательный абитуриент», «Черные леопарды», боксер Исраел Акобкохян, член инициативы «Альтернативная мэрия» Сона Агекян, отряд «Джермукский Амо», партия «АЙ», инициатива «Во имя родины».
Все участники акции уверены: министр попирает все национальные ценности – религию, церковь, язык.
Литературовед Серж Срапионян бьет тревогу: в таком плачевном состоянии образование не было даже после Геноцида:
«Мы закрываем основу университета, закрыв отрасль арменоведческой направленности. С какой областью спорта знаком министра? Что он сделал, кроме замены президента федерации? Одной сменой министра система не изменится, однако начнется период оттепели, следующий не пойдет на подобные радикальные шаги».
Первый Защитник прав человека РА Лариса Алавердян также присоединилась к протестующим:
«Продолжают те же разрушительные действия прежних еще более разрушительными методами. Грамотные люди должны понимать, что вечных должностей нет. Он обязан пойти на диалог с той частью народа, которая с ними не согласна».
Координатор акции протеста Ваагн Чахалян заверил:
«Наша борьба бессрочна. Более конкретная цель – отставка Араика Арутюняна до 15-го сентября. Никто из нас не мечтает быть на месте Араика, но к нам уже присоединились свыше 50-и организаций. Мы будем бороться до конца».
Они не остались у здания МОНКС, через два часа начали шествие в направление НС и Президентской резиденции.