14,5 հազար տիեզերական օբյեկտներ հայկական անվանումներ ունեն․ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն (տեսանյութ)
«Բյուրականի աստղադիտարանն այսօր այնպիսի հեղինակություն ունի, որ նույնիսկ ամբիցիոզ վրացիներն ընդունել են, որ տարածաշրջանում մեր դերակատարումն է գերակայում։ Թուրքիան ևս պաշտոնական նամակով ճանաչել է, որ տարածաշրջանում մեր աստղադիտարանն առաջատարն է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը։
Բյուրականի աստղադիտարանը միշտ էլ առանձնացել է ոչ ստանդարտ օբյեկտների բացահայտումով և այսօր 14,5 հազար տիեզերական օբյեկտներ հայկական անվանումներ ունեն։
Մեր փոքր Հայաստանը չէր կարող նման աստղադիտարան ստեղծել և այսօր էլ դժվար է պահպանել ունեցածը, քանի որ կառավարությունն ու հանրությունը կորցրել են հետաքրքրությունը գիտության հանդեպ, մինչդեռ աշխարհում հակառակ պրոցեսն է ընթանում։
Հայաստանը մեծ հաջողություններ է գրանցում աստղաֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադաներում, մինչդեռ 2009 թվականից «աստղագիտություն» առարկան չի դասավանդվում դպրոցներում։
Համաշխարհային գիտական կենտրոնները հետաքրքրված են մեր աստղագետներով և հայ գիտնականը պահանջված է։ Սակայն շնորհալի երիտասարդներըն այսօր նախընտրում են այն ոլորտները, որոնք բարձր աշխատավարձ են ապահովում»։

Даже амбициозные грузины признали, что наша обсерватория является лидером в регионе: Арег Микаелян (видео)
Поддержи А1+!«Бюраканская обсерватория сегодня пользуется таким авторитетом, что даже амбициозные грузины признают, что в регионе преобладает наша роль. Турция также признала в официальном письме, что наша обсерватория является лидером в регионе»,- сказал в беседе с «А1+» директор Бюраканской обсерватории имени Виктора Амбарцумяна Арег Микаелян
«Бюраканская обсерватория всегда выделялась обнаружением нестандартных объектов, и сегодня 14,5 тысяч космических объектов имеют армянские названия. Наша маленькая Армения не могла создать подобную обсерваторию, и сегодня трудно сохранить имеющееся, поскольку правительство и общественность потеряли интерес к науке, между тем в мире идет обратный процесс.
Армения регистрирует большие успехи в международных олимпиадах по астрофизике, между тем с 2009 года в школах не преподается предмет «астрономия».
Мировые научные центры интересуются нашими астрономами, и армянские ученые пользуются востребованы. Однако талантливая молодежь сегодня предпочитает те отрасли, которые обеспечивают высокие зарплаты».