Ո՞վ պետք է հետեւի, որ տարրական դասարանցիները մեկը մյուսի դիմակը չդնեն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդյո՞ք ճիշտ որոշում է՝ տարրական դասարաններում ուսումնական գործընթացը կազմակերպել դիմակներով։
«Ա1+»-ի զրուցակիցների գնահատմամբ՝ դիմակով դասերին նստելը ոչ բժշկական, և ոչ հոգեբանական տեսանկյունից ճիշտ չէ։ Դիմակը կարող է հակառակ ազդեցությունը թողնել, քանի որ սխալ կրումը վարակի տարածման ավելի մեծ պատճառ է։
Մանկական վարակաբան Արմեն Օհանյանն ասում է. «Տարրական դասարանում սովորող երեխաների մոտ չի բացառվում, որ կարող են մեկը մյուսի դիմակը վերցնել, դնել սեղանին և հետո փոփոխել, ոչ մեկ դրան չի կարողանալու հետևել։ Պարբերաբար դիմակները փոխելը նույնպես չի կարող վերահսկվել և այս պարագայում ռիսկն ավելի մեծ կլինի»։
Բարձր ջերմաստիճանն էլ իր հերթին բարդացնում է խնդիրը, ըստ նրա, առատ քրտնարտադրության հետևանքով խոնավացած դիմակը շարունակել կրելը նույնպես սխալ է։
«Երեխաներին կարող ենք համարել վարակի ավելի մեծ աղբյուր, քանի որ շատ դժվար է դպրոցում իրենց հետևել, որ պահպանեն հիգիենայի կանոնները կամ սոցիալական հեռավորություն, չի լինի անընդհատ կանխել շփումները»,- «Ա1+»-ին ասաց նա։
«Նուռիկ» կենտրոնի տնօրեն, հոգեբան Կարինե Հովհաննիսյանը եւս ճիշտ չի համարում այս որոշումն՝ արդեն այլ տեսանկյունից.
«Շատ կարևոր է, որ մանկավարժը տեսնի երեխայի դիմախաղը, հատկապես 1-4-րդ դասարանների աշակերտները ամաչում են խոսել, բարձր արտահայտել իրենց միտքը, դիմակը տվյալ տեսանկյունից մեծ խոչընդոտ է»։
Հոգեբանը նկատում է, որ հեռավար ուսուցման տարբերակն էլ ուրիշ հոգեբանական վտանգ ունի. «Առանց այն էլ վեց ամիս է երեխաները չեն կարողանում ակտիվ շփումներ ունենալ, այդ տարիքում էլի տանը մնալն արդեն կարող է վատ ազդեցություն ունենալ»։
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը երեկ լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում հայտարարել է, որ աշակերտները պարտադիր պետք է կրեն դիմակ որպես տարրական հակահամաճարակային կանոն։
Ավելորդ չէ նշել,որ առաջին դասարաններում կլինեն երեխաներ, որոնց վեց տարին սեպտեմբերին դեռ լրացած չի լինի եւ կլրանա մինչեւ տարեվերջ։

Кто должен следить за тем, чтобы младшеклассники не надевали маски друг друга?
По оценке собеседников «А1+» сидеть на уроках в масках неправильно и с медицинской, и с психологической точек зрения. Маска может оказать обратное воздействие, поскольку неправильное ношение больше способствует распространению инфекции.
Детский инфекционист Армен Оганян говорит: «Среди детей, учащихся в начальных классах, не исключено, что они могут брать маски друг у друга, класть на стол, потом меняться, никто не может следить за этим. Регулярная замена масок также не может контролироваться, и в этом случае риск будет еще больше».
Высокая температура, в свою очередь, усложняет проблему, по его словам, продолжать носить маску, увлажнившуюся из-за обильного потоотделения также неверно.
«Детей можно считать большим источником инфекции, поскольку очень трудно следить за ними в школе, чтобы они соблюдали правила гигиены или социальную дистанцию, не получится постоянно предотвращать контакты», - сказал он «А1+».
Директор центра «Нурик», психолог Карине Ованнисян также считает это решение неверным, уже с другой точки зрения:
«Очень важно, чтобы педагог видел мимику ребенка, в особенности дети 1-4-х классов стесняются говорить, вслух выражать свои мысли, маска является большим препятствием с этой точки зрения».
Психолог замечает, что дистанционное обучение несет в себе другую психологическую опасность: «И без того дети шесть месяцев как не могут активно общаться, в этом возрасте продолжать оставаться дома уже может оказать плохое воздействие».
Напомним, что министр ОНКС Араик Арутюнян вчера заявил в беседе с одним из СМИ, что ученики обязательно должны носить маски как элементарное противоэпидемическое правило.
Не будет излишним отметить, что в первых классах будут дети, которым в сентябре не будет еще и шести лет, они достигнут этого возраста до конца года.