Երևանի նախկին քաղաքապետը ապօրինի ձեռքբերված գույքերը ձևականորեն գրանցել է իր մերձավորների անվամբ. ԱԱԾ բացահայտումը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների հիման վրա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստված նյութերով ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ  Երևան քաղաքի Կենտրոնի թաղային համայնքի կազմակերպատնօրինչական, վարչատնտեսական գործառույթներով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի լիազորություններով օժտված իրավասու պաշտոնատար անձինք, 2009 թ. ընթացքում նախնական համաձայնության գալով տվյալ ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձի հետ, համայնքապատկան գույքը վերջինիս անհատույց կերպով օտարելու խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, չունենալով համայնքապատկան գույքը նվիրատվության կարգով այլ անձանց սեփականությանը հանձնելու օրենքով նախատեսված որևէ հիմք, անտեսելով համայնքի իրական կարիքների համար տվյալ անշարժ գույքերի օգտագործման հնարավորությունը, 27.05.2009 թ-ին, 06.05.2009 թ-ին ձևականորեն հրավիրված ավագանու նիստերին քննարկել և որոշմամբ հաստատել են Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտա 40ա շենքի թիվ 100 հասցեում գտնվող 171.9քմ  մակերեսով անշարժ գույքը Ա. Ս. Վ.-ին, Երևան քաղաքի Չարենցի փողոց 4 շենքի թիվ 129 հասցեում գտնվող 103.1քմ մակերեսով անշարժ գույքը Վ. Ս. Դ.-ին, Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի 5ա շենքի թիվ 366 հասցեում գտնվող 107.9քմ մակերեսով անշարժ գույքը Ս. Մ. Հ.-ին նվիրատվության կարգով՝ անհատույց տրամադրելու հարցը, որոնց նկատմամբ վերջիներս ձեռք են բերել սեփականության իրավունք: Այնուհետև, որոշ ժամանակ անց՝ 02.02.2011 թ-ին, 10.02.2011 թ-ին, 01.06.2011 թ-ին,  նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝  վերջիններս այդ գույքը չնչին գումարներով օտարել են Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձի մերձավոր ազգականներին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց:
Նշված գործողությունների արդյունքում խաթարվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնի բնականոն գործունեությունը, էական վնաս է պատճառվել համայնքի օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, այն է՝ առանձնապես խոշոր արժեք՝ 235.000.000 ՀՀ դրամ ունեցող անշարժ գույքերը ոչ իրավաչափ կերպով  հանձնվել են այլ անձի տնօրինմանն ու փաստացի ապօրինի տիրապետմանը:
Միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, նպատակ ունենալով թաքցնել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված հիշատակված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերի ծագման աղբյուրը, իրավունքների պատկանելությունը, նախնական համաձայնության գալով Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ, վերջիններիս օժանդակությամբ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, համայնքից ապօրինի ձեռքբերված և փաստացի իրեն պատկանող անշարժ գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքները ձևականորեն գրանցել է իր մերձավորների և իրենից ծառայողական ենթակայությամբ գործող անձանց անվամբ՝ այդ կերպ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր  գույքերի իրական ծագումնաբանությունը և իրական հնարավորություն ունենալով առանց իրավական հետևանքների տնօրինել դրանք:
Դեպքի առթիվ 2020 թ. օգոստոսի 14-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից կոռուպցիոն նույն սխեմայի գործադրմամբ համայնքապատկան այլ գույքերի նկատմամբ ապօրինի տիրանալու վարկածը ստուգելու, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, պաշտոնատար անձանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք նաև, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող մեկ  այլ քրեական գործով ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձի կողմից համայնքապատկան ընդհանուր թվով 27 անշարժ գույքերի, այդ թվում՝ մի շարք նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների կազմակերպման համար նախատեսված անշարժ գույքերին ապօրինի տիրանալու վերաբերյալ, որի արդյունքում էականորեն նվազել է համայնքում նախադպրոցական և արտադպրոցական կրթության իրականացումը կազմակերպելու, երեխաների ներդաշնակ և համակողմանի զարգացման, ուսուցման ու դաստիարակության իրագործման արդյունավետությունը:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

СНБ раскрыла случаи отмывания денег группой должностных лиц
На основании оперативно-розыскных мер, предпринятых в Службе национальной безопасности Республики Армения, по материалам, подготовленным в порядке, установленном статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения, были получены очевидные фактические данные о том, что уполномоченными должностными лицами, наделенными полномочиями представителей власти в организационно-распорядительных, административно-хозяйственных функциях общины Кентрон города Еревана, в 2009 году с предварительным согласованием с должностным лицом, занимавшим должность мэра Еревана, исходя из групповых интересов безвозмездного отчуждения имущества общины, злоупотребляя своим должностным положением, не имея каких-либо оснований, предусмотренных законом о передаче имущества общины в собственность других лиц, игнорируя возможность использования данной недвижимости для реальных нужд общины, на формально созванных 27.05.2009 г., 06.05.2009 заседаниях Совета старейшин были обсуждены и утверждены следующие решения: недвижимое имущество площадью 171.9 кв. м, расположенное по адресу г. Ереван, проспект Маштоца 40 А. в порядке дарения передать С. В., недвижимое имущество площадью 103.1 кв. м, расположенное по адресу г. Ереван, ул. Чаренца 4, номер 129 г. в порядке дарения передать В. С. Д., недвижимое имущество площадью 107.9 кв. м, расположенное по адресу г. Ереван, ул. Вардананц 5 А 366 в порядке дарения передать С. М.,  в отношении которых данные лица приобрели право собственности. Затем, спустя некоторое время, 02.02.2011 г., 10.02.2011 г., 01.06.2011 г., согласно предварительно достигнутой договоренности, последние отчуждали это имущество за незначительные суммы близким родственникам лица, занимавшего должность мэра Еревана, или взаимосвязанным с ним лицам.
В результате указанных действий была нарушена нормальная деятельность органа местного самоуправления, причинен существенный ущерб законным интересам общины, который привел к тяжелым последствиям, а именно: недвижимое имущество, имеющее особо крупную ценность в 235.000.000 драмов, неправомерно  было передано в распоряжение и фактическое незаконное владение другому лицу.
В то же время были получены очевидные фактические данные о том, что лицо, занимающее должность мэра Еревана, имея целью скрыть источник происхождения имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем, принадлежность прав, придя к предварительному сговору с компетентными должностными лицами мэрии Еревана, при содействии последних, используя свое должностное положение, права собственности на незаконно приобретенное и фактически принадлежащее ему недвижимое имущество общины формально зарегистрировало на имена своих близких и лиц, находящихся под его служебным подчинением, тем самым скрыв истинное происхождение приобретенного преступным путем особо крупного имущества. В связи с этим 14 августа 2020 года в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия по проверке должностными лицами версии незаконного завладения имуществом общины с применением одной и той же коррупционной схемы, выяснению всех обстоятельств дела, даче равноценной уголовно-правовой оценки деяниям должностных лиц, а также восстановлению законных интересов общины.
Напомним также, что по другому уголовному делу, расследуемому в следственном департаменте СНБ Республики Армения, были получены фактические данные о незаконном владении должностным лицом, занимающим должность мэра Еревана, 27 объектами недвижимого имущества общины, в том числе недвижимым имуществом, предусмотренным для организации ряда дошкольных учебных заведений, в результате чего существенно сократилась эффективность организации дошкольного и внешкольного образования в общине, гармоничного и всестороннего развития детей, обучения и воспитания.
С марта 2009 года должность мэра Еревана занимал Гагик Бегларян.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, вступившим в законную силу приговором суда.