Առաջարկվում է 163 ընտանիքների հատկացված բնակելի տարածությունը կամ բնակարանը նվիրաբերել դրանք զբաղեցրած մանկատան շրջանավարտներին. Զ. Բաթոյան
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«Վաղը Կառավարության նիստին կքննարկվի մի նախագիծ, որով առաջարկվում է 2003-2015թթ. ընթացքում 163 ընտանիքների հատկացված բնակելի տարածությունը կամ բնակարանը նվիրաբերել դրանք զբաղեցրած մանկատան շրջանավարտներին:
Բնակարանները տրամադրվել էին անհատույց օգտագործման իրավունքով` 10 տարի ժամկետով: Պայմանագրով նախատեսվում էր, որ բնակարանը հետագայում կարող էր մասնավորեցվել կամ տրվել վարձակալության: Չնայած դրան, մանկատան շրջանավարտների դիմումներին ընթացք չէր տրվել:
2019 թվականին հերթացուցակում ներառված, սակայն բնակարաններ չստացած մնացյալ շահառուների համար, որոնք ՀՀ քաղաքացի են, մանկատնից դուրս են եկել 1991 թվականից հետո 18 տարեկանը լրանալու կապակցությամբ և սեփականության իրավունքով չունեն բնակտարածություն (չեն օտարել վերջին 5 տարվա ընթացքում) նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկեց բնակարանների գնման վկայագրեր տրամադրելու գործընթացը: Արդյունքում շրջանավարտներին հնարավորություն է տրվում ձեռք բերել բնակարան՝ սեփականության իրավունքով:
Այսպիսով, նույն կարգավիճակով անձինք հայտնվել էին անհավասար պայմաններում:
Նախաձեռնությունն իրականացրել ենք միանման մոտեցում ցուցաբերելու նպատակով:
Ի դեպ, 3 շրջանավարտի զբաղեցրած բնակարանների շենքերի տեխնիկական վիճակը (համաձայն քաղաքաշինության կոմիտեի ներկայացրած տվյալների) դեռևս 2003-2004թթ, այսինքն մինչ պայմանագրերի կնքումը, գնահատվել են 3-րդ աստիճանի վնասվածության: Նրանց կտրամադրվի բնակարանի գնման վկայագրեր»:

Предлагается подарить жилую площадь или квартиры, предоставленные 163 семьям, выпускникам детского дома, которые там живут: З. Батоян
Жилую площадь или квартиры, предоставленные 163 семьям в 2003-2015 гг. планируется передать выпускникам детского дома, которые там живут.
Об этом на своей странице в Facebook написала министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян, добавив, что проект будет обсужден на заседании правительства 13 августа.
«Квартиры предоставлены в бесплатное пользование сроком на 10 лет. В договоре оговаривалось, что квартиру можно будет приватизировать или сдать в аренду. Несмотря на это, заявления выпускников детского дома не рассматривались.
Для остальных бенефициаров, включенных в список в 2019 году, но не получивших квартиры, являющихся гражданами Армении, которые вышли из детского дома в связи с достижением 18 лет после 1991 года и не имеют жилплощади на правах собственности (не отчуждали в течение последних 5 лет), по инициативе Министерства начался процесс выдачи сертификатов на покупку квартир.
В результате выпускникам предоставляется возможность приобрести квартиру на правах собственности. “Таким образом, лица с тем же статусом оказались в неравных условиях", - заявил Батоян.
По ее словам, инициатива была реализована, чтобы показать единый подход.
Министр также проинформировала, что техническое состояние многоквартирных домов, в которых проживали 3 выпускника (по данным Комитета градостроительства) в 2003-2004 годах, то есть до подписания договоров, оценивалось как повреждение 3 степени. Им будут предоставлены свидетельства о покупке квартиры.