1481804685-9638-13364
Շաքարավազի շուկայում իրականացրած ուսումնասիրության շրջանակում մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի արդյունքում ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի որոշմամբ շուրջ 24.7 մլն դրամի չափով տուգանք է կիրառվել «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ գերիշխող դիրքի չարաշահման համար:
Վարույթի քննությամբ պարզվել է, որ հանձնաժողովի կողմից դիտարկված ողջ ժամանակահատվածում՝ 2018 թվականի հունվարից մինչև 2020 թվականի մարտ ամիսը,  «Ալեքս Հոլդինգ» ընկերությունը չարաշահել է ապրանքային շուկայում ունեցած գերիշխող դիրքը, ինչը դրսևորվել է երեք խախտման հատկանիշներով՝ գների չհիմնավորված իջեցում, խտրական պայմանների և գների կիրառում, այնպիսի պայմանների կամ վարքագծի սահմանում կամ կիրառում, որոնք հանգեցնում են կամ կարող են հանգեցնել տնտեսական մրցակցության սահմանափակմանը, կանխմանը կամ արգելմանը։  Մասնավորապես, «Ալեքս Հոլդինգ» ընկերության գործողություններն ուղղված են եղել ապրանքային շուկայում իր մասնաբաժինը պահպանելուն,  այդ թվում՝  շուկայում առավել էժան շաքարավազի առկայության պարագայում ընկերությունն իր կողմից արտադրված և ներմուծված շաքարավազի գինը իջեցրել է այնպես, որ հնարավոր լինի իրացնել շաքարավազը մրցունակ գնով՝ որոշ դեպքերում կրելով վնասներ: Արդյունքում՝ այն տնտեսվարող սուբյկետների համար, որոնք ներմուծել են «Ալեքս Հոլդինգ» ընկերության կողմից իրացվող շաքարավազի գնից համեմատաբար ավելի ցածր գնով շաքարավազ, այլևս նպատակահարմար չի լինում զբաղվել այդ գործունեությամբ: Միաժամանակ,  շաքարավազի իրացման գործընթացը «Ալեքս Հոլդինգ» ընկերության կողմից իրականացվում է այնպես, որ շաքարավազի խոշոր գնորդ հանդիսացող և տնտեսական կարողություններ ու հնարավորություններ ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների համար տնտեսապես նպատակահարմար չլինի շաքարավազի ներմուծումն իրականացնել ինքնուրույն։
Հանձնաժողովի որոշմամբ «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊԸ-ին հանձնարարվել է որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 1-ամսյա ժամկետում վերացնել օրենքի խախտումը՝ շաքարավազի իրացման պայմանները և գնային քաղաքականությունը համապատասխանեցնել օրենքին՝ սահմանելով նաև շաքարավազի իրացման հստակ, օբյեկտիվ և ոչ խտրական պայմաներ:

1481804685-9638-13364
В результате административного производства, возбужденного в отношении ряда хозяйствующих субъектов в рамках исследования, проведенного на рынке сахарного песка, решением Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении был наложен штраф в размере 24,7 млн драмов за злоупотребление доминирующим положением в отношении ООО "Алекс Холдинг".
В ходе расследования выяснилось, что в течение всего периода, наблюдаемого комиссией, с января 2018 года по март 2020 года компания "Алекс Холдинг" злоупотребила доминирующим положением на товарном рынке, что проявилось по трем признакам нарушения: необоснованное снижение цен, применение дискриминационных условий и цен, установление или применение условий или поведения, которые приводят или могут привести к ограничению, предотвращению или запрету экономической конкуренции. В частности, Действия компании "Алекс Холдинг" были направлены на сохранение своей доли на товарном рынке, в том числе при наличии на рынке более дешевого сахарного песка, компания снизила цену на произведенный и импортированный сахарный песок таким образом, чтобы можно было реализовать сахар по конкурентоспособной цене, в некоторых случаях понеся убытки. Процесс реализации сахарного песка компанией "Алекс Холдинг" осуществляется таким образом, чтобы хозяйствующим субъектам, являющимся крупным покупателем сахарного песка и имеющим экономические возможности и возможности, экономически нецелесообразно осуществлять импорт сахарного песка самостоятельно.
Решением комиссии ООО "Алекс Холдинг" было поручено в месячный срок после вступления решения в силу устранить нарушение закона - условия реализации сахарного песка и привести ценовую политику в соответствие с законом, установив также четкие, объективные и недискриминационные условия реализации сахарного песка.