Ռուսաստանում Առնո Բաբաջանյանի պատվին բեռնատար նավ է անվանակոչվել (տեսանյութ)
Օգոստոսի 9-ին, Առնո Բաբադժանյանի ծննդյան 100-ամյակի շեմին, Վլադիվոստոկում (Վլադիվոստոկի ծովային առևտրական նավահանգիստ) տեղի է ունեցել տրանսօվկիանոսային բեռնատար նավերից մեկը հռչակավոր կոմպոզիտորի պատվին անվանակոչելու միջոցառումը: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջը:
Միջոցառման ընթացքում ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը շնորհակալություն է հայտնել կոմպոզիտորի հիշատակին նվիրված նախաձեռնության հեղինակներին:
ՀՀ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը նշել է, որ Առնո Բաբաջանյանը այսօր էլ շարունակում է մնալ հայ-ռուսական բարեկամության խորհրդանիշը, իսկ նրա երաժշտական ժառանգությունը Հայաստանի, Ռուսաստանի և նախկին խորհրդային հանրապետությունների մշակութային ժառանգությունն է:
Բացման արարողությանը ներկա են եղել Պրիմորիեի երկրամասի կառավարության ղեկավարի տեղակալ Ելենա Բրոննիկովան, Առնո Բաբաջանյանի անվան միջազգային հիմնադրամի ներկայացուցիչ Արմեն Սարկիսյանցը, Կամչատկայի երկրամասում «Ռուսաստանի հայերի միության» տարածաշրջանային միության ղեկավար Արթուր Խաչատրյանը և այլք:
Միջոցառումը շարունակվել է համերգային ծրագրով, որում Նևվելսկիի ծովային համալսարանի էստրադային նվագախումբը (դիրիժոր ՝ Անատոլի Յակիմենկո) կատարել է Առնո Բաբաջանյանի հայտնի գործերը:

117301458_1187120121673123_2855244262681315471_n
9 августа, в преддверии 100-летия со дня рождения армянского и советского композитора, народного артиста СССР Арно Бабаджаняна во Владивостоке (причал N1, Владивостокский морской торговый порт) состоялась торжественная церемония присвоения транс-океанскому танкеру имени выдающегося композитора.
Выступая на торжественной церемонии, посол Республики Армения в РФ Вардан Тоганян поблагодарил авторов инициативы, посвящённой памяти выдающегося композитора.
Глава диппредставительства отметил, что Арно Бабаджанян и в наши дни остаётся символом армяно-российской дружбы, а его музыкальное наследие является культурным достоянием народов Армении, России и других бывших советских республик.
В церемонии открытия приняли участие заместитель председателя Правительства Приморского края Елена Бронникова, представитель Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна Армен Саркисянц, руководитель регионального объединения «Союза армян России» в Камчатском крае Артур Хачатрян и др.
Мероприятие было продолжено концертной программой, в рамках которой эстрадный оркестр Морского университета имени Невельского (дирижёр Анатолий Якименко) исполнил известные произведения Арно Бабаджаняна.