Լիբանանահայերը դժվարանում են տեղափոխվել, քանի որ նրանց կապիտալը ձերբակալված է․ Արման Նավասարդյան (տեսանյութ)
«Անփութության, մի փոքր սխալի հետեւանք է, ես խոսել եմ շատերի հետ, ասում են, որ նման ուժգնության պայթյուն ընդհանրապես Լիբանանում չի եղել, թեև այդ երկիրը սովոր է պայթյունների՝ 20 տարի քաղաքացիական պատերազմում է եղել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով  Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունին։
Դեսպանը գտնում է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է կատարեն 2 տարի առաջ տված խոստումը, թե ներգաղթը պետք է լինի իրենց նպատակներից մեկը, եւ այդ խոստման շրջանակներում մեր երկիր տեղափոխեն լիբանանահայերին, քանի որ նրանք արդեն փրկվելու խնդիր ունեն։
Մյուս կողմից Ա․Նավասարդյանն ասում է, որ լիբանանահայերը դժվարանում են տեղափոխվել Հայաստան կամ այլ երկիր, քանի որ նրանց կապիտալը ձերբակալված է, բանկերը իշխանությունների որոշմամբ գումար չեն տալիս։
Դեսպանը նաև անդրադարձավ տարածաշրջանում Թուրքիայի վարած քաղաքականությանը, այս օրերին ՀՀ սահմաններին մոտ, այդ թվում՝ Նախիջևանում Ադրբեջանի հետ համատեղ իրականացվող զորավարժություններին։ «Թուրքիան փորձում է ամրանալ Նախիջևանում՝ հետագայում Հայաստանին հարվածելու համար»,- ասում է նա։
Ա․Նավասարդյանն անդրադարձավ Սևրի, Ռուս-թուրքական և Լոզանի պայմանագրերի ժամկետի մոտալուտ ավարտին և նշեց, որ Թուրքիան գնում է կանխարգելիչ քայլերի, որ Հայաստանը չբարձրացնի այդ հարցը՝ շատ լավ հասկանալով, որ 2021թ․ պայմանագրերի վերանայման հարցը ՀՀ թիվ մեկ դիվանագիտական հարց է։
Դեսպանը նաև շեշտեց, որ Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի իր պաշտպանական հնարավորությունները։ Նրա ներկայացմամբ՝ Չինաստանը և Իրանը մեծ քաղաքական խաղ են սկսել, 25 տարով պայմանագիր են ստորագրում, որը ներառում է նաև Մետաքսի ճանապարհի ստեղծումը։ «Դա 600 մլրդ դոլար արժեցող ծրագիր է, Հայաստանը պետք մտնի դրա մեջ»,- եզրափակեց դեսպանը։

Ливанские армяне затрудняются переехать, так как их капитал арестован: Арман Навасардян (видео)
«Это результат халатности, небольшой ошибки, я говорил со многими, говорят, что взрыва подобной силы в Ливане никогда не было, несмотря на то, что эта страна привыкла к взрывам: на протяжении 20 лет шла гражданская война», - сказал в беседе с «А1+» чрезвычайный и полномочный посол РА Арман Навасардян, обратившись к взрыву в бейрутском порту.
Посол считает, что власти Армении должны выполнить обещание, данное 2 года назад, что иммиграция должна быть одной из их целей, и в рамках этого обещания перевезти в нашу страну ливанских армян, так как перед ними уже стоит проблема спасения.
С другой стороны, А. Навасардян говорит, что ливанские армяне затрудняются переехать в Армению или другую страну, поскольку их капитал арестован, решением властей банки не выдают денег.
Посол также обратился к политике, проводимой в регионе Турцией в эти дни, во время совместных с Азербайджаном учений у границ РА, в том числе в Нахиджеване. «Турция пытается укрепиться в Нахиджеване, чтобы в дальнейшем нанести удар Армении», - говорит он.
А. Навасардян обратился к скорому истечению срока Севрского, Российско-турецкого и Лозаннского договоров и отметил, что Турция прибегает к превентивным шагам, чтобы Армения не поднимала этот вопрос, прекрасно понимая, что вопрос пересмотра договоров в 2021 г. является дипломатическим вопросом номер один для Армении.
Дипломат также подчеркнул, что Армения должна диверсифицировать свои оборонительные возможности. По его представлению, Китай и Иран начали большую политическую игру, подписывают договор на 25 лет, который включает в себя также создание Шелкового пути. «Это программа стоимостью 600 млрд долларов, Армения должна войти в нее», - заключил посол.